Pedagógovia a doktorandi Katedry umeleckej komunikácie (ďalej KUK) zabezpečujú výučbu ťažiskových teoretických, ale najmä praktických predmetov, orientovaných na žurnalistickú, filmovú a umeleckú tvorbu, a to vo všetkých študijných programoch Fakulty masmediálnej komunikácie UCM – masmediálna komunikácia, marketingová komunikácia, teória digitálnych hier, aplikované mediálne štúdiá, vzťahy s médiami, v bakalárskom, magisterskom aj doktorandskom stupni štúdia.
Vzdelávanie
V predmetoch s praktickým zameraním a tvorivých ateliéroch i kabinetoch rozvíjajú kreatívne myslenie, schopnosť spracúvať rôzne témy originálnym spôsobom a tvoriť rôznorodé mediálne obsahy a umelecké výstupy, zodpovedajúce moderným mediálnym trendom v oblasti televíznej, filmovej, rozhlasovej, multimediálnej, printovej a onlinovej, fotografickej a výtvarnej tvorby, ako aj grafického a zvukového dizajnu.
Členovia katedry sú uznávaní praktici a umelci s bohatými skúsenosťami (fotograf, scenárista, dramaturg, režisér, zvukár, grafický dizajnér, kouč mediálnej prezentácie a pod.), sú členmi rôznych odborných komisií (napr. AMFO – výstava amatérskej fotografickej tvorby, CINEAMA, Zlatá klapka) a profesijných spolkov (napr. Syndikát slovenských novinárov, Združenie slovenských profesionálnych fotografov, Slovenská výtvarná únia), rešpektovaní v odbornej profesijnej komunite vo svojej oblasti. Pri výučbe uplatňujú individuálny prístup a priateľskú atmosféru. Na základe svojich praktických skúseností podporujú a usmerňujú tvorivé aktivity študentov so zameraním čo najviac rozvinúť ich talent, ale aj kritické sebahodnotenie vlastnej tvorby tak, aby boli čo najlepšie uplatniteľní na trhu práce.
Okrem toho KUK
- zastrešuje činnosť fakultných/univerzitných médií – časopis Atteliér, rádio Aetter (107,2), FMK TV,
- garantuje a organizuje študentský festival filmu a videa FREJM
- a v spolupráci s Katedrou jazykovej kultúry zabezpečuje obsah pre publikáciu študentských kreatívnych prác MUUZA.
V necovidovom období zorganizovali pedagógovia a doktorandi KUK množstvo fotografických workshopov a výstav (aj mimo pôdy fakulty) a ku každej vydali publikáciu s tvorbou pedagógov a študentov, napr. Obec, ktorá nespí (2017), Podolínec alebo samota v nás (2018), Čhavóre, brána, fotografie rómskej komunity v Lomničke (2018), Kde človek a voda pramení (2018), Alter Ego (2019), Damnatio memoriae – stratenie pamiatky (2019), Goral na Gory (2019), Deti Patrónky, Bratislava Quo Vadis (2019). Každoročne pripravujú aj fotografickú súťaž 35ka, jej výsledky hodnotí odborná porota zložená z fotografov z domáceho prostredia a z praxe.
Katedra odborne garantuje program a spravuje výstavy v Galérii Ľudovíta Hlaváča na Skladovej ulici, ktorá v roku 2021 oslavuje 10. výročie. Študenti fotografickej tvorby realizujú výstavy svojich semestrálnych prác nielen v Galérii Ľ. Hlaváča, ale aj v priestoroch Divadla Jána Palárika v Trnave či v ďalších mestách na Slovensku.
Študenti audiovizuálnej, multimediálnej, filmovej a fotografickej tvorby pod vedením pedagógov KUK vytvárajú záznamy divadelných predstavení pre Divadlo J. Palárika v Trnave a zapájajú sa do rôznych súťaží a festivalov (naposledy napr. Medzinárodného fotografického festivalu OFF Bratislava, OC Dunaj, sekcia Academy).
Vedecká a umelecká činnosť
Pedagógovia a doktorandi Katedry umeleckej komunikácie sa v spolupráci s inými katedrami zúčastňujú na výskumnej činnosti v rôznych projektoch v grantových schémach APVV, VEGA a KEGA, projekty FPU a i., ako aj sami aktívne podávajú projekty v uvedených oblastiach.
Vo vedecko-výskumnej činnosti sa predovšetkým zameriavajú na analýzu postupov tvorby mediálnych obsahov a umeleckých výstupov, aktuálne trendy v mediálnej produkcii, aj v kontexte ich účinnosti na jednotlivé cieľové skupiny či v kontexte technologického rozvoja, skúmajú rôzne moderné i archaické metódy tvorby a ich multimediálne presahy, pozornosť venujú aj osobnosti tvorcu či potrebám príjemcu. Špeciálne sa orientujú na skúmanie kreativity a umeleckých prvkov v súčasnej mediálnej produkcii.
S rovnakou intenzitou produkujú publikačnú aj umeleckú činnosť, ktoré si každoročne registrujú v Centrálnom registri publikačnej činnosti (CREPČ) a Centrálnom registri umeleckej činnosti (CREUČ).
V rámci umeleckej činnosti vydávajú fotografické publikácie, realizujú výstavy a workshopy (aj v spolupráci so študentmi), produkujú filmy či ďalšie audiovizuálne, auditívne alebo grafické diela.
Pod činnosť Katedry umeleckej komunikácie spadá aj príprava a zabezpečenie vydávania časopisu EJMAP (European Journal of Media, Art and Photography). Ide o vedecko-umelecké recenzované periodikum z oblasti mediálnej komunikácie, ktoré sa zameriava na súčasné podoby vývoja mediálneho prostredia v kontexte kreatívnych a umeleckých procesov. Vychádza dvakrát ročne a je indexovaný v databázach Web of Science a CEEOL. Na svojich stránkach prezentuje vedecké štúdie a eseje na predmetné témy, ako aj autorské artefakty. Nachádzajú sa v ňom reflexie umeleckej kreativity v oblasti mediálnej tvorby. Ponúka tiež priestor pre zaujímavé témy z oblasti média fotografie, teórie fotografie, teórie reklamy a mediálnych teórií vo vzťahu k interpretácii obrazu, ako aj umelecké profily osobností. Predmetom záujmu je oblasť médií a multimediálneho umenia, kultúry, estetiky z autorského i percepčného hľadiska. Rovnako kladie dôraz na témy súvisiace s mediálnym dizajnom, reklamou či marketingovou komunikáciu v naviazanosti na vizuálnu kultúru.
Ťažiskové oblasti vedecko-výskumnej a umeleckej činnosti Katedry umeleckej komunikácie:
- kritická reflexia mediálnych a umeleckých obsahov,
- nové trendy v mediálnej produkcii a mediálnej zábave,
- televízny, filmový, fotografický, dizajnérsky, hudobný a herný priemysel – postupy tvorby a trendy v nich,
- žurnalistické žánre,
- príprava, produkcia a multiplatformová distribúcia mediálnych komunikátov,
- osobnosť tvorcu a procesy tvorby,
- vnímanie a dopad mediálnej produkcie na recipienta,
- systém a organizácia práce v médiách,
- mediálna a umelecká tvorba v ére informačno-komunikačných technológií,
- kultúrny význam mediálnej a umeleckej tvorby vo vzťahu ku globalizovanej spoločnosti.
Aktuálne projekty:
VEGA
1/0283/20 – Synergia odvetví mediálneho priemyslu v kontexte kritickej politickej ekonómie médií
KEGA
013UCM-4/2021 – Projekcia digitálnych technológií v štruktúre výrazových prostriedkov média fotografie pri skúmaní luminografie, fotomontáže a inscenovanom portréte v pedagogickom procese
023UCM-4/2020 – Rozvoj digitálnoherných štúdií a dizajnu
Fond na podporu umenia
21-154-03946 – Boží archív (Petrik Béla, kňaz, fotograf, kronikár), spolupracujúca inštitúcia Múzeum v Kráľovskom Chlumci
21-143-00706 – Obraz – prelievanie realít – empíria videnia
HORIZONT 2020
Research and Innovation Framework Programme: „Critical Exploration of Media Related Risks and Opportunities for Deliberative Communication: Development Scenarios of the European Media Landscape“ (akronym MEDIADELCOM).
Operačný program / Integrovaná infraštruktúra / Podpora výskumu, vývoja a inovácií
NFP313010ASN4 – Riešenie spoločenských ohrození v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19
Fond pre podporu výskumu
2021 Virtualizácia Galérie Ľudovíta Hlaváča
Personálne obsadenie
Vedúci katedry
doc. PhDr. Zora Hudíková, PhD.
Tajomníčka katedry
Profesori
doc. PhDr. Zora Hudíková, PhD.
Docenti
Odborní asistenti
Mgr. Dušan Blahút, PhD.
Mgr. Ladislav Halama, PhD.
Mgr. art. Patrik Kolenčík, PhD.
Mgr. Peter Lančarič, PhD.
Mgr. Lucia Magalová, PhD.
Doktorandi
Mgr. Zuzana Belková (externá)
Ing. Viera Krúpová (externá)
Mgr. Kristína Mayerová
Mgr. Matúš Višváder
Vedecko-pedagogické charakteristiky všetkých členov katedry sú dostupné v mediálnom archíve FMK: archiv.fmk.sk.
- Prihlasovacie meno: VUPCH
- Heslo: FMKucm2021
Po prihlásení do mediálneho archívu je potrebné kliknúť v pravom hornom menu na ponuku “Štatistiky”, následne kliknúť na ružové tlačidlo “Vedecko/umelecko – pedagogická charakteristika osoby”.
Po kliknutí sa otvorí zoznam VUPCH všetkých pedagógov.
Pripravované aktivity
Plán aktivít Ateliéru komunikácie v médiu fotografie (AKMF) na AR 2021/2022
Na tomto mieste nájdete pravidelne aktualizované aktivity členov Katedry umeleckej komunikácie – výstavy, pozvané prednášky či pripravované workshopy a publikácie.
-
Posledný sen o budúcnosti
14. 9. 2021 – Posledný sen o budúcnosti – výstava študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vystavené diela boli vytvorené v akademických rokoch 2019/2020 a 2020/2021 v rámci Ateliéru komunikácie v médiu fotografie (AKMF). Prezentovaná výstava je prvou zo série výstav, ktoré sa konajú pri príležitosti 10. výročia založenia Galérie Ľudovíta Hlaváča (GĽH) na FMK UCM v Trnave. Výstavu produkčne pripravili pedagógovia a študenti AKMF. Projekt výstavy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Grant Obraz – prelievanie realít – empíria videnia (Rekonštrukcia).
Trvanie výstavy: 14. 9. 2021 – 12. 10. 2021
Komentovaná prehliadka: 14. 9. 2021 o 16.00 hod.
Miesto: Divadlo Jána Palárika v Trnave, Trojičné námestie 2, Trnava
Kurátorka: Petra Cepková
Autor projektu: Jozef Sedlák
Výstava je reinštaláciou rovnomennej výstavy z GĽH, FMK UCM, Trnava.
-
Rekonštrukcia obrazových spomienok /gorila/nežná/prezidentské voľby/voľby/
14. 9. 2021 – Rekonštrukcia obrazových spomienok /gorila/nežná/prezidentské voľby/voľby/ – výstava študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vystavené diela boli vytvorené v akademických rokoch 2011 – 2020 v rámci predmetu žurnalistická fotografia a AKMF. Prezentovaná výstava je druhou zo série výstav, ktoré sa konajú pri príležitosti 10. výročia založenia GĽH na FMK UCM v Trnave. Výstavu produkčne pripravili pedagógovia a študenti AKMF. Projekt výstavy podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Grant Obraz – prelievanie realít – empíria videnia (Rekonštrukcia).
Trvanie výstavy: 14. 9. 2021 – 12. 10. 2021
Vernisáž: 14. 9. 2021 o 15.00 hod.
Miesto: Galéria Ľudovíta Hlaváča, FMK UCM, Skladová 3, Trnava
Kurátor: Jozef Sedlák
Autor projektu: Jozef Sedlák
Do decembra 2021 – následná reinštalácia výstavy, jej sprístupnenie a komentovaná prehliadka v Divadle Jána Palárika, Trnava.
-
Obraz | prelievanie realít
6. 10. 2021 – Obraz | prelievanie realít – výstava prezentuje výber fotografických prác študentov a absolventov Ateliéru komunikácie v médiu fotografie a predmetu žurnalistická fotografia na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, ktoré boli vytvorené v akademických rokoch 2016 – 2021. Prezentovaná výstava je ďalšou zo série výstav, ktoré sa konajú pri príležitosti 10. výročia založenia GĽH na FMK UCM v Trnave. Výstavu produkčne pripravili pedagógovia a študenti AKMF. Projekt výstavy podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Grant Obraz – prelievanie realít – empíria videnia (Rekonštrukcia).
Trvanie výstavy: 6. 10. – 31. 10. 2021
Vernisáž: 6. 10. 2021 o 16.00 hod.
Miesto: Stredoeurópsky dom fotografie, Galéria Martina Martinčeka, Prepoštská 4, Bratislava
Kurátorka: Petra Cepková
Autor projektu: Jozef Sedlák
Do decembra 2021 – následná reinštalácia výstavy, jej sprístupnenie a komentovaná prehliadka v Divadle Jána Palárika, Trnava.
-
Vizuálna analógia | Fetiš
25. 10. 2021 – Vizuálna analógia | Fetiš – výstava študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vystavené diela boli vytvorené v akademickom roku 2020/2021 v rámci Ateliéru úžitkovej fotografie (AÚF) a predmetu reklamná fotografia a dizajn. Prezentovaná výstava je ďalšou zo série výstav, ktoré sa konajú pri príležitosti 10. výročia založenia GĽH na FMK UCM v Trnave. Výstavu produkčne pripravili pedagógovia a študenti AKMF, AÚF a predmetu reklamná fotografia a dizajn. Projekt výstavy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Grant Obraz – prelievanie realít – empíria videnia (Rekonštrukcia).
Trvanie výstavy: 25. 10. 2021 – 22. 11. 2021
Vernisáž: 25. 10. 2021 o 17.00 hod.
Miesto: Galéria Ľudovíta Hlaváča, FMK UCM, Skladová 3, Trnava
Kurátor: Peter Lančarič
Autor projektu: Jozef Sedlák
Do decembra 2021 – následná reinštalácia výstavy, jej sprístupnenie a komentovaná prehliadka v Divadle Jána Palárika, Trnava.
-
Násilie ako artefakt
22. 11. 2021 – Násilie ako artefakt – výstava študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vystavené diela boli vytvorené v akademických rokoch 2014 – 2018 v rámci AKMF a predmetu žurnalistická fotografia. Prezentovaná výstava je ďalšou zo série výstav, ktoré sa konajú pri príležitosti 10. výročia založenia GĽH na FMK UCM v Trnave. Výstavu produkčne pripravili pedagógovia a študenti AKMF. Projekt výstavy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Grant Obraz – prelievanie realít – empíria videnia (Rekonštrukcia).
Trvanie výstavy: 22. 11. 2021 – 12. 12. 2021
Vernisáž: 22. 11. 2021
Miesto: Galéria Ľudovíta Hlaváča, FMK UCM, Skladová 3, Trnava
Kurátorka: Petra Cepková
Autor projektu: Jozef Sedlák
Do decembra 2021 – následná reinštalácia výstavy, jej sprístupnenie a komentovaná prehliadka v Divadle Jána Palárika, Trnava.
-
Prednáška – Robo Kočan
9. 11. 2021 – plánovaná pozvaná prednáška, prezentácia tvorby a beseda s významným slovenským fotografom Robom Kočanom o luminografii pre študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Skladová 3, FMK UCM, Trnava. Prednášku produkčne pripravia pedagógovia a študenti AKMF. Grant KEGA – Projekcia digitálnych technológií v štruktúre výrazových prostriedkov média fotografie pri skúmaní luminografie, fotomontáže a inscenovanom portréte v pedagogickom procese 2021 – 2023. Projekt č. 013UCM-4/2021.
-
Workshop – luminografia a fotomontáž
Jeseň 2021 – workshop pre študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave o luminografii a fotomontáži v priestoroch FMK UCM, z ktorého vzniknuté fotografie budú vystavené do decembra 2021 v GĽH. Workshop produkčne pripravia pedagógovia a študenti AKMF. Grant KEGA – Projekcia digitálnych technológií v štruktúre výrazových prostriedkov média fotografie pri skúmaní luminografie, fotomontáže a inscenovanom portréte v pedagogickom procese 2021 – 2023. Projekt č. 013UCM-4/2021.
-
Vydanie knižnej publikácie
Jar 2022 – vydanie knižnej publikácie – monografie 10 rokov Galérie Ľudovíta Hlaváča na FMK UCM v Trnave. Knižná publikácia mapuje aktivity a činnosť galérie, pedagógov a študentov. V prierezovom a sumarizačnom výbere fotografií bude reprezentovať vytvorené diela študentov Fakulty masmediálnej komunikácie, dokumentačné fotografie z vernisáží a odborné kurátorské texty analyzujúce jednotlivé témy. Autori textov: Petra Cepková, Jozef Sedlák, Peter Lančarič, Eva Jonisová, Kristián Pribila. Plánované vydanie je december 2021. Projekt výstavy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Grant Obraz – prelievanie realít – empíria videnia (Rekonštrukcia).
-
FIGÚRA 2021
29. 3. 2022 – FIGÚRA 2021 – prezentované diela predstavujú výber zo 150 prác z desiatich stredných škôl, ktoré sa zapojili do slovensko-českej súťaže FIGÚRA 2021. Tá vznikla na základe spolupráce s medzinárodným programom pre vysoké školy FIGURAMA. Projekt nadväzuje na spoluprácu s vysokoškolskými pedagógmi, snaží sa podporovať stredoškolákov a motivovať ich vo figurálnej tvorbe.
Výstavu produkčne pripravili pedagógovia a doktorandi Katedry umeleckej komunikácie a Katedry digitálnych hier FMK UCM v Trnave.
Trvanie výstavy: 29. 3. 2022 – 19. 4. 2022
Vernisáž: 29. 3. 2022
Miesto: Galéria Ľudovíta Hlaváča, FMK UCM, Skladová 3, Trnava
Kurátor: Martin Schwarz
-
Prednáška – Judita Csáderová
12. 4. 2022 – plánovaná pozvaná prednáška, prezentácia tvorby a beseda s významnou osobnosťou slovenskej fotografie Juditou Csáderovou o luminografii a fotomontáži pre študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Skladová 3, FMK UCM, Trnava. Prednášku produkčne pripravia pedagógovia a študenti AKMF. Grant KEGA – Projekcia digitálnych technológií v štruktúre výrazových prostriedkov média fotografie pri skúmaní luminografie, fotomontáže a inscenovanom portréte v pedagogickom procese 2021 – 2023. Projekt č. 013UCM-4/2021.
-
Prednáška – Kamil Varga
3. 5. 2022 – plánovaná pozvaná prednáška, prezentácia tvorby a beseda s významným slovenským fotografom Kamilom Vargom o luminografii a fotomontáži pre študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Skladová 3, FMK UCM, Trnava. Prednášku produkčne pripravia pedagógovia a študenti AKMF. Grant KEGA – Projekcia digitálnych technológií v štruktúre výrazových prostriedkov média fotografie pri skúmaní luminografie, fotomontáže a inscenovanom portréte v pedagogickom procese 2021 – 2023. Projekt č. 013UCM-4/2021.
Pripravujeme…
-
Workshop – luminografia a fotomontáž
Jar 2022 – workshop pre študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave o luminografii a fotomontáži v priestoroch FMK UCM, z ktorého vzniknuté fotografie budú vystavené do decembra 2021 v GĽH. Workshop produkčne pripravia pedagógovia a študenti AKMF. Grant KEGA – Projekcia digitálnych technológií v štruktúre výrazových prostriedkov média fotografie pri skúmaní luminografie, fotomontáže a inscenovanom portréte v pedagogickom procese 2021 – 2023. Projekt č. 013UCM-4/2021.
-
Výstava – luminografia a fotomontáž
Jar 2022 – výstava študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave z workshopu o luminografii a fotomontáži v GĽH, Skladová 3, FMK UCM, Trnava. Výstavu produkčne pripravia pedagógovia a študenti AKMF. Grant KEGA – Projekcia digitálnych technológií v štruktúre výrazových prostriedkov média fotografie pri skúmaní luminografie, fotomontáže a inscenovanom portréte v pedagogickom procese 2021 – 2023. Projekt č. 013UCM-4/2021.