Fakultné médiá

Študenti, ktorí plánujú pracovať po ukončení štúdia v médiách, by sa určite mali rozhodnúť pre participáciu v študentských médiách. Na výber majú print, online, rozhlas i televíziu, ktoré ponúkajú širokú škálu pozícií.

Časopis atteliér

atteliér

Mesačník atteliér pokrýva dianie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda, ako aj v meste Trnava. Čitateľ v ňom nájde rôzne rubriky, autori ktorých prinášajú témy súvisiace so študentským životom a zameraním jednotlivých fakúlt či rozhovory so známymi a zaujímavými osobnosťami spoločenského života doma a v zahraničí. Keďže ho primárne tvoria študenti FMK, zameriavajú sa aj na dianie v médiách a marketingu.

Univerzitný časopis atteliér funguje ako reálna a pravidelne sa stretávajúca redakcia, ktorú vedie šéfredaktor/ka. Jadrom celého média sú redaktori, grafici a fotografi. Svoje miesto si tu našli aj študenti, ktorých zaujímajú sociálne médiá a marketing.

atteliér titulky

Od vydania prvého čísla v novembri 2003 prešiel časopis atteliér výraznými zmenami, ktoré z neho urobili najlepšie vysokoškolské periodikum na Slovensku, o čom hovoria aj ocenenia zo súťaže študentských časopisov Štúrovo pero. Dvere doň majú otvorené aj študenti iných fakúlt bez ohľadu na formu štúdia.

Časopis publikuje články začínajúcich novinárov okrem tlačeného vydania aj na svojej webovej stránke.

atteliér

Vedúca kabinetu: Mgr. Magdaléna Švecová, PhD.
Pedagogický dozor: Mgr. Branislav Oprala, PhD., Mgr. Eva Jonisová, PhD., Mgr. Šimona Tomková
Šéfredaktorka: Bernadetta Čaranová
Kontakt: sefredaktor(at)attelier.sk
Web: attelier.sk
Instagram: attelier_magazine
Facebook: atteliér

Rádio Aetter

Aetter

Rádio Aetter - logoRádio Aetter vysiela zo štúdia na Skladovej v Trnave už od roku 2011. Začínalo ako internetové rádio, ktoré si svoje vysielanie nahrávalo dopredu. Od prednahratých vysielaní postupne prešlo na živé vysielanie a od roku 2015 vysiela formou prúdového vysielania. 17. 11. 2020, na Deň študentov, začalo rádio Aetter vysielať aj na frekvencii 107,2 FM pre mesto Trnava a okolie.

Celý tím tvoria študenti, ktorí prechádzajú dôkladnou prípravou. Svoj obsah sa rádio Aetter snaží smerovať najmä na mladých ľudí v Trnave a okolí.

„24 hodín denne, 7 dní v týždni prinášame dobrú hudbu a aktuálne informácie. V súčasnosti môžete z nášho éteru počuť moderované vysielanie od pondelka do piatku a v nedeľu. To je doplnené Aetter servisom – spravodajským blokom, zameraným najmä na informácie z prostredia mesta, ale nechýbajú ani informácie z okolia Trnavy, športu a počasia. Počas celého týždňa prinášame informácie aj prostredníctvom rubrík, ktoré sú zamerané na filmové premiéry, novú hudbu, párty a kultúrne podujatia v Trnave a okolí či Tému týždňa,“ priblížil Miroslav Kapec.

Šéf rádia: Mgr. Miroslav Kapec (kapec.miroslav(at)gmail.com)
Šéfredaktorka spravodajstva: Barbara Čierna (barbara.cierna(at)gmail.com)
Kontakt do štúdia: studio(at)aetter.sk
Web: aetter.sk
Instagram: radioaetter
Facebook: Aetter

FMK TV

FMK TV

fmktv_logo

Fakultná televízia FMK TV každý týždeň prináša študentom zaujímavé relácie, ktoré tvoria samotní študenti našej fakulty. Ich nosnými témami sú zaujímavosti zo študentského života. Novinky zo sveta hudby či filmu ponúkame študentom v reláciách Fresh a Filmovka. Naša televízia neobchádza ani módu – na tú sa zameriavame v relácii Dva špendlíky. Pravidelné rozhovory pokrýva Na slovíčko alebo herná relácia Login, v ktorej spovedáme univerzitné osobnosti. Pre milovníkov kníh pripravujeme každý týždeň reláciu Knihožrúti.

Okrem voľnočasovo zameraných relácií vychádzajú aj študentské správy, v ktorých sa dozviete o aktuálnom dianí zo sveta študentov a fakulty.

Televízia vznikla v roku 2011 a odvtedy prešla rôznymi zmenami. Momentálne vysiela na svojom youtube kanáli pravidelný program, ktorý je naplánovaný od pondelka až do nedele. Samozrejmosťou je aj vlastná facebook stránka a nechýba ani instagram, na ktorom môžete nájsť napríklad videá z backstagu. Tieto dva kanály dopĺňa webová stránka, ktorej články sprevádzajú vychádzajúce videá.

Televízia študentom ponúka osobný rozvoj, získanie nových skúseností napríklad so strihom, vystupovaním pred kamerou či prípravou scenára. Študenti tak majú možnosť vyskúšať si, aké je to tvoriť pravidelný obsah s určitou hodnotou. Zlepšujú si tak svoje schopnosti a rozširujú všeobecný prehľad. FMK TV okrem toho tvorí aj vynikajúci kolektív, ktorý pomáha študentom začleniť sa do diania na fakulte.

FMK TV zastrešuje: Mgr. Ján Proner, PhD.
Zodpovední vedúci vydania: Bc. Matúš Višváder & Daniel Szmolniczky
Kontakt: fmktelevizia(at)gmail.com
Web: fmktv.sk
Instagram: fmktvofficial
Facebook: FMK TV

 
Späť hore ↑