Aetter vzdeláva aj žiakov ZŠ: Cieľom workshopu bolo zlepšenie mediálnych zručností

Fakultné rádio Aetter, ktoré vo februári tohto roku oslávi svoje ôsme narodeniny, pre svojich členov pravidelne organizuje workshopy či súťaže pred odbornou porotou. V utorok 22. januára si celodenný event pripravilo aj pre žiakov zo štyroch základných škôl.

Workshop sa uskutočnil v priestoroch Rádia Aetter na Skladovej ulici. Primárne bol zameraný na zlepšenie mediálnych zručností v oblasti študentského rozhlasového vysielania na základných školách. Kurz o 9.30 hod. odštartoval bývalý riaditeľ rádia Dr. Andrej Brník. Myšlienka zorganizovania eventu vznikla podľa jeho slov z jednoduchého dôvodu: „Je dôležité, aby sme svoje skúsenosti odovzdávali ďalej. Týmto spôsobom chceme podporovať rozvoj mediálnej výchovy na základných školách a prispievať k vzniku nových študentských rádií.“

Po privítaní a predstavení všetkých účastníkov slovo prevzal dlhoročný člen rádia a jeho súčasný riaditeľ Miroslav Kapec. Ranný blok odštartoval prednáškou na tému Ako funguje rádio. „Žiakom sme priblížili vysielanie, komerčné aj verejnoprávne, ukázali sme im ako sa strihá zvuk, ako sa pripravujú jednotlivé príspevky do rádia.“

Ďalšou prednášajúcou bola denná doktorandka Ľubica Bôtošová. Okrem rádia Aetter externe pôsobí aj v Rádiu Regina Západ. Žiakom odovzdala cenné rady a tipy o tom, ako poskladať dobrú reportáž, montáž či anketu. Pýtali sme sa, prečo je podľa nej dôležité podobné typy workshopov organizovať aj naďalej. „Vzdelávanie hravou formou je podľa môjho názoru vždy dobrá voľba. Keď sme zisťovali záujem, ozvali sa nám najmä základné školy, ktoré školské rádia majú alebo ich založenie plánujú. Na základe dnešnej skúsenosti môžem povedať, že deti táto práca baví. Boli veľmi kreatívne a najviac sa potešili, keď mohli sedieť v štúdiu za mikrofónom.“ 

Vysielaš o tri, dva, jeden…

Po obednej pauze sa každej skupinke venovali aj študenti FMK UCM v Trnave. Mladším kolegom vysvetľovali systém práce, opisovali svoju bežnú prípravu na vysielanie a podelili sa aj o moderátorske brepty či zážitky zo svojich prvých vysielaní. Základoškoláci si vyskúšali praktické veci ako strihanie zvuku, prácu s diktafónom a na záver vysielanie ON AIR v hlavnom štúdiu rádia.

Svoje zručnosti a spôsob vysielania u nás odprezentovali žiaci týchto základných škôl:

  1. ZŠ Leopoldov,
  2. ZŠ Vrútky,
  3. Tretia ZŠ zo Senice,
  4. ZŠ J. A. Komenského, Komárno,
  5. Spojená škola, Tilgnerova 14 Bratislava.

Aj pedagógov sme sa pýtali, čo sa im na workshope najviac páčilo. Na otázku či by sa podobného workshopu so svojimi žiakmi zúčastnili aj v budúcnosti nám odpovedala Monika Gunišová, vedúca rádia Kamarát, ZŠ Vrútky: „Veľmi rada by som prišla znova a zobrala by som iných žakov. Fascinujú nás hlavne tieto priestory. Naozaj to bolo pre nás všetko zaujímavé, zažili sme kopec srandy. Cesta k vám mala pre nás zmysel.“

Ak vás zaujíma, ako funguje školské rádio, vypočujte si podcast č.1:


Ak vás zaujíma, ako workshop hodnotia žiaci, vypočujte si podcast č.2:

Text a foto: Simona Mičová
Podcast: Ľubica Bôtošová