Univerzitné divadlo

Univerzitné ochotnícke divadlo The-a(r)t-re vzniklo v roku 2010.  Jeho zakladateľom bol Vladimír Frišták.  Súbor umožňuje rozvíjať svoj talent študentom všetkých fakúlt na pozíciách herec, technik, kostymér či maskér.

Z predstavenia 3 sestry

Z predstavenia 3 sestry

Prvou naštudovanou hrou bol muzikál Rybár a jeho duša od Oscara Wilda v spolupráci s divadlom Dištanc. V roku 2012 v inscenácii Tri sestry v priestoroch Kina OKO využil režisér Vladimír Frišták svoju inovatívnosť v podobe Brechtovho divadla v postavách „X“ a „Y“, ktorých úlohou bolo komentovať dianie na javisku. Tieto roly nie sú v pôvodnom rukopise A. P. Čechova, ale, samozrejme, bol ponechaný zmysel, kde pointa tkvie v tom, či žijeme svoje sny, alebo snívame svoje životy.

Z predstavenia Rybár a jeho duša

Z predstavenia Rybár a jeho duša

V ďalšom akademickom roku sa THE-A(R)T-RE podarilo nacvičiť dve hry. Prvou bola jednoaktovková komédia od Miguela Cervantesa Saavedru s názvom Na rozvodovom súde o problematike manželských vzťahov. Druhou bola absurdná dráma Tango od poľského dramatika Sławomira Mrożeka, kde mali herci možnosť ukázať svoju niekoľkomesačnú drinu na začiatku akademického roka 2013/2014 v Divadle Jána Palárika. Ich tútorkou bola prof. Mgr. Art Božidara Turzonovová, ktorá vyučuje umelecký prejav na FMK UCM. Predstavenie bolo venované hercovi, pedagógovi a režisérovi Jozefovi Adamovičovi. Ochotníci sa popasovali s problematikou filozofických otázok o hľadaní životnej idey a jej zmyslu.

Nasledujúci akademický rok sa niesol v duchu bláznivej komédie od Didiera Kaminku pod novým režisérskym vedením študentky Nicol Vargovej s názvom Len nijakú paniku – o dvoch nezamestnaných chlapíkoch, ktorí sa jedného dňa rozhodnú vykradnúť banku. Do celého prípadu sú však zapletení zamestnanci, klienti banky, a aj samotná polícia. Hra je kritikou materiálnej spoločnosti. Premiéra sa odohrala v priestoroch mestského kina Hviezda. Študenti si okrem toho ešte zahrali aj na dvoch divadelných festivaloch: KasiopeaFest v Budmericiach a Letný divadelný festival v Košiciach.

Doteraz najväčší úspech zaznamenala komédia Všetko najlepšie! od Raya Cooneyho. Hra ťaží z mafiánskej témy a zo sily peňazí – ľudskej skorumpovateľnosti a hrabivosti. Henrich Perinaj si v deň svojich narodením omylom vymení kufrík so spolucestujúcim v MHD. Nájde v ňom veľa peňazí. Po príchode domov povie svojej manželke, že okamžite odchádzajú kamkoľvek prvým voľným lietadlom. Do zápletky postupne vstupujú ich rodinní priatelia, policajtka, agentky, taxikár, ale aj ukrajinská striptérka. Študentom sa týždeň pred premiérou podarilo vypredať celé Divadlo Jána Palárika v Trnave a na divadelnom festivale KasiopeaFest v Budmericiach (2015) získali jednu z hlavných trofejí – Cenu organizátora. Zúčastnili sa aj Senickej divadelnej horúčky, zahrali pre obyvateľov mesta Hlohovec v Empírovom divadle a ešte ich čaká repríza v MSKS Senec Labyrint, zahrajú tiež v kúpeľoch Smrdáky.

Súvisiace články: 

 
Späť hore ↑