Atteliér nebol prvý. Získal Zlaté Štúrovo pero

Komisia Literárneho fondu vo Zvolene odovzdala 23. apríla najprestížnejšie ocenenia pre stredoškolských a vysokoškolských novinárov Štúrovo pero. Atteliér nesklamal a študenti FMK UCM dostali uznanie aj v individuálnych kategóriách. 

Po prvýkrát sa hodnotili elektronické magazíny. Prvé miesto za originálne spracovanie tém a za profesionálne webové spracovanie udelila porota portálu Gaudeo.sk. Vyzdvihla najmä oslovenie cieľovej skupiny a prepojenie stránky so sociálnymi médiami. Šéfredaktorka, a zároveň vedúca Kabinetu online žurnalistiky Fakulty masmediálnej komunikácie UCM, Magda Švecová vníma ocenenie ako satisfakciu za dobre vykonanú prácu celej redakcie. Web sa vyšvihol z úplnej nuly za necelého pol roka. Veríme, že cena nám pomôže portál zviditeľniť medzi ostatnými študentmi a prilákať čitateľov aj nové posily do redakčného tímu, ktoré potrebujeme.“

V kategórii Novinárske príspevky vysokoškolákov sa umiestnili naši študenti hneď na dvoch miestach: druhé miesto získal Ján Janočko za odborný pohľad na publicistické rozhovory uverejnené v časopise Atteliér. „Je to pre mňa veľká pocta, a zároveň motivácia pokračovať aj v budúcnosti a naďalej sa snažiť tlmočiť myšlienky a témy, ktoré považujem za dôležité. Môže za to Atteliér, v ktorom som dostal príležitosť a priestor, a tak mu to teraz splácam.“ Zvláštnu cenu porotcovia udelili Michalovi Haviarovi, ktorý zaujal invenčným prístupom k problematike migračnej krízy opísanej cez ekonomických migrantov v Rakúsku.

Študentský univerzitný dvojtýždenník Atteliér získal tento rok Zlaté Štúrovo pero. Toto špeciálne ocenenie získal za dlhodobú profesionálnu úroveň. Šéfredaktorka Atteliéru Dominika Cifrová: „Táto výhra pre mňa a celú redakciu znamená veľmi veľa. Je to vzácne ocenenie najmä z dôvodu, že Zlaté Štúrovo pero bolo v kategórii vysokoškolákov udelené vôbec prvýkrát. Priznávam, bol to trošku šok, keď vyhlásili prvé tri miesta a my sme medzi nimi neboli. Ale nakoniec všetko dobre dopadlo a Atteliér bol po všetkých tých rokoch definitívne označený ako dlhodobo najlepší študentský časopis na Slovensku.“

Kompletné vyhodnotenie súťaže Štúrovo pero si môžete pozrieť na stránke Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra. Veríme, že naši študenti budú mať na FMK UCM naďalej výborné podmienky na napredovanie a svojou prácou budú reprezentovať nielen seba, ale aj fakultu.

Text: Paula Setnická
Foto: Atteliér