atteliér event

Atteliér oslavuje 18. ročník: Pozývame na diskusiu s odborníkom na hoaxy V. Šnídlom

Podobne ako predchádzajúci týždeň si Kabinet eventov a redakcia univerzitného časopisu Atteliér pre študentov a širokú verejnosť pripravili online podujatie k jeho 18. ročníku.

Počas utorkového večera 27. apríla 2021 vám uznávaný odborník na hoaxy a dezinformácie priblíži, ako sa rozprávať s ľuďmi, ktorí veria konšpiráciám. Opäť bude priestor aj na otázky od divákov, ktorí sa budú môcť pýtať počas streamu podujatia na to, čo ich z danej témy zaujíma.

atteliér event

Workshop sa rovnako ako minulotýždňové podujatie bude streamovať na facebookovej stránke časopisu Atteliér a FMK UCM v Trnave. Hosťom workshopu bude Vladimír Šnídl.

S Vladimírom Šnídlom o tom, ako krotiť hoaxy

Vladimír Šnídl je slovenský novinár žijúci 11 rokov  v Prahe, kde vyštudoval politológiu na Karlovej univerzite. Pracoval v českých Hospodárskych novinách, v týždenníku Ekonóm, v denníku SME a momentálne je redaktorom Denníka N, ktorého je aj spoluzakladateľom. Špecializuje sa na písanie článkov o vojenských nákupoch či doprave, no predovšetkým sa venuje problematike šírenia dezinformácií a hoaxov na sociálnych sieťach.

K jeho najväčším osobným úspechom patrí vydanie knihy Pravda a lož na Facebooku, v ktorej sa venuje rôznym konšpiračným teóriám a hoaxom zo slovenského a českého internetu. Môžeme ho nájsť aj na jeho YouTube kanáli s názvom Krotíme hoaxy. Upozorňuje tam napríklad na to, ako nenaletieť na falošné súťaže a e-shopy alebo ako si overovať zdroje informácií. Okrem toho tam nájdeme aj tipy, ako bojovať proti šíreniu hoaxov a mnoho ďalšieho. O tejto téme chodí taktiež pravidelne prednášať do slovenských škôl.

vladimír šnídl

Vladimír Šnídl sa venuje fenoménu hoaxov a konšpiračných teórií na slovenskom a českom internete. Zdroj: archív V. Š.

Dezinformáciám sa dostáva veľkej pozornosti aj počas pandémie

Samotnej téme hoaxy a dezinformácie sa začala počas pandémie COVID-19 venovať väčšia pozornosť. Aj z toho dôvodu je to divácky atraktívna problematika, ktorej je dôležité sa venovať. Pán Šnídl nám vo svojom workshope priblíži, ako sa máme rozprávať s ľuďmi, ktorí veria konšpiračným teóriám a dokonca sú o nich skalopevne presvedčení. Samozrejmosťou je tiež odpovedanie na otázky z „publika“, kde majú diváci jedinečnú možnosť dostať odpoveď od výnimočného hosťa.

Veríme, že workshop bude prínosom pre všetkých, ktorí sa na ňom zúčastnia. Bude bezplatne dostupný pre kohokoľvek, koho táto téma zaujíma a má chuť dozvedieť sa niečo nové. Všetky bližšie informácie týkajúce sa podujatia nájdete v udalosti na Facebooku s názvom Atteliér oslavuje 18. ročník. Pripomíname, že workshop sa uskutoční v utorok 27. apríla 2021 o 18.00 hod.

Pripájame odkaz na minulotýždňový stream – diskusiu súčasnej šéfredaktorky Atteliéru Šimony Tomkovej s bývalými šéfredaktormi, novinárkou a pedagogičkou Magdalénou Švecovou a novinárom Denníka N Jurajom Koníkom.

Z histórie najúspešnejšieho vysokoškolského časopisu

Prvé číslo Atteliéru (ešte s jedným t) vzniklo v skromných podmienkach v suteréne na Skladovej a vyšlo v novembri 2003. Tlačil sa na školskom risografe. Prvé dva ročníky vychádzali na prelotených nezopnutých A3-kách, niektorí redaktori dodnes spomínajú na pravidelné skladanie čerstvo vytlačených listov do zmysluplného časopisu.

Prvý výraznejší úspech časopisu prišiel v roku 2005, kedy na súťaži Štúrovo pero vo Zvolene získal prvé miesto v kategórii vysokoškolské časopisy. O rok neskôr sa úspech zopakoval. Po druhom mieste za rok 2007 sa Atteliér posadil do sedla vysokoškolských časopisov, prvenstvo si opäť obhájil na Štúrovom pere 2008. Rovnaký úspech zaznamenal v rokoch 2011, 2012 a 2015.

Roky práce nepochybne stále za to, porotcovia ocenili dlhodobo vysokú kvalitu časopisu a v roku 2016 Atteliér získal Zlaté Štúrovo pero. V roku 2018 sa umiestnil na tretej priečke. V kategórii elektronické magazíny získal v rokoch 2016 a 2018 prvé miesto a v roku 2019 druhé miesto portál Gaudeo.sk, ktorý bol akýmsi partnerským webom Atteliéru. Gaudeo.sk a attelier.sk sa zlúčili v roku 2020.

Atteliér ponúka študentom vyskúšať si prácu v redakcii mesačníka, a to nielen na pozícii redaktora, ale aj na postoch editora, korektora, fotografa či grafika. Tematicky je jeho skladba pomerne pestrá. Venuje sa aktuálnemu dianiu na univerzite – eventom, prednáškam s odborníkmi z praxe, workshopom či konferenciám. Okrem toho vždy predstaví absolventa FMK a pedagógov, ktorí pôsobia na Univerzite sv. Cyrila a Metoda. Atteliér rovnako mapuje dianie v oblasti, v ktorej budú budúci absolventi pracovať – médiá a marketing. Nezabúda ani témy, ktoré patria k študentskému životu – internáty, študentské akcie, koncerty, kuriozity všedného života.

Šéfredaktorský post zastávali Martina Mitterpachová, Juraj Koník, Katarína Rosinová, Martina Havranová, Viktória Mirvajová, Andrej Knap, Magdaléna Švecová, Dominika Cifrová, Romana Haluščíková, Peter Dlhopolec, Juraj Rakučiak. Od marca 2021 je šéfredaktorkou Šimona Tomková.