frejm

Na tohtoročný FREJM príde režisér Bebjak, producentka Mistríková aj herec Hartl

FREJM sa uskutoční 5. mája 2021. Celá udalosť bude vzhľadom na aktuálnu situáciu prebiehať v online priestore so začiatkom o 10.00 hod.

Študentský festival filmu a videa má na Fakulte masmediálnej komunikácie v Trnave dlhodobú tradíciu. „Ide o koncept, v ktorom študenti môžu prezentovať svoje kreatívne práce z oblasti filmu, animácie, fotografie, grafiky a dnes už aj digitálnych hier,“ hovorí odborný asistent Ján Proner, ktorý je jedným z hlavných organizátorov podujatia.

frejm 2021

Tento rok sa síce nestretneme v Kine OKO, no aj napriek tomu organizátori sľubujú bohatý program. Zdroj: frejm.sk

Koncept filmového festivalu FREJM na fakulte vznikol už dávnejšie. Vtedy išlo o skupinu študentov, ktorí sa stretli, premietali si svoje filmy a navzájom ich recenzovali. Organizátori posunuli nápad na vyšší level a prehliadku doplnili o prednášky, diskusie či filmový kvíz.

Minuloročný (tretí) ročník FREJM-u zrušili pre nastupujúce pandemické opatrenia. Hosťami mali byť moderátor Markízy Boris Pršo a herec Juraj Bača. Tento rok sa však organizátori rozhodli FREJM zorganizovať aj napriek stále prebiehajúcej pandémii, bude teda výlučne v online priestore. Dátum je stanovený na 5. mája 2021 so začiatkom o 10.00 hod.

 

Tentokrát bude festival moderovať Simona Mičová, ktorá minulý rok spravovala sociálne siete FREJM-u a plnila pri jeho organizovaní „manažérsku“ funkciu. Chod jednotlivých diskusií budú mať na starosti denní doktorandi FMK Branislav Oprala a Pavel Bielik: „Pripravujeme diskusiu so zaujímavými hosťami z filmového priemyslu a divadla. Budeme sa v nej venovať pandémii a jej vplyvu na celé odvetvie kultúry. Pozvanie prijali filmová a televízna producentka Zuzana Mistríková a mladý divadelný a filmový herec David Hartl, ktorého môžu študenti poznať napríklad z úspešnej série Trhlina či drámy Ostrým nožom,“ prezradil Oprala.

Na FREJM-e sa zúčastní aj režisér nového výpravného seriálu Slovania

Študentský festival FREJM každoročne navštevujú zaujímaví hostia. Inak to nebude ani tento rok. Okrem spomínanej Zuzany Mistríkovej a Davida Hartla majú organizátori pripravené ešte jedno prekvapenie: „Azda najzvučnejšie meno bude opäť Peter Bebjak,“ hovorí Ján Proner, „tento rok môžeme v kinách očakávať jeho film Správa, ktorý bol v kategórii Medzinárodný celovečerný film nominovaný na Oscara.“ Televízia JOJ aktuálne vysiela jeho seriál Slovania, ktorý bude tiež predmetom diskusie.

frejm

Peter Bebjak na prvom ročníku FREJM-u v roku 2018. Zdroj: frejm.sk

Študenti mali štyri týždne na to, aby prihlásili svoje diela. Organizátori registráciu príspevkov spustili už 1. apríla 2021. Skúsená porota ich ohodnotí a vyberie tie najlepšie. Prihlasovanie bude možné v dvoch sekciách a hlasovať môžu aj diváci, konkrétne o udelenie špeciálnej ceny.

Online stream študentského festivalu uvedie moderátorka Simona Mičová a následne premostí na prvú diskusiu s režisérom Petrom Bebjakom. Diskutovať budú o jeho súčasnej tvorbe – o čerstvo predstavenom seriáli Slovania i o filmovej snímke Správa.

„Po prvej prednáške sa pustia filmy zo študentskej produkcie. Na premietanie sme vyhradili okolo 90 minút a veríme, že aj napriek pandémii nám prídu kvalitné snímky,“ očakáva Ján Proner. Nasledovať bude druhá zaujímavá diskusia na tému pandémie a jej vplyvu na umelecký priemysel.

frejm 2019

Na FREJM-e 2019 bol aj Dominik Bari, režisér dokumentu Ojmiakon o najchladnejšej obývanej dedine. Zdroj: frejm.sk

Súčasťou programu bude tiež hlasovanie návštevníkov streamu o najlepší film, filmový kvíz či krátky workshop v programe Adobe Premier Pro. Na webe FREJM-u budú umiestnené zaujímavé práce študentov, ktoré odprezentujú aj počas programu. Ukončenie streamu bude sprevádzať vyhodnotenie troch najlepších filmov, vyhlásenie víťaza diváckeho hlasovania či odovzdanie cien.

Organizátori FREJM-u sa tešia na veľkú účasť. Festival bude vôbec po prvý raz streamovaný online cez fakultný Facebook. Veria, že atmosféru celej udalosti dokážu účastníkom preniesť aj do ich domáceho prostredia.