film neven

Obsadil herca s Downovým syndrómom aj Mareka Majeského. Videli ste už nový film nášho absolventa Adamca?

Adrián Adamec len nedávno úspešne absolvoval magisterské štúdium na FMK, vo filmárskom svete však jeho meno nie je neznámym pojmom.

Film vznikal jeden a pol roka, bez rozpočtu a jednou z výziev bolo natočiť ho za prísnych pandemických opatrení. Štáb napokon zvládol viac výziev ako len pandémiu a výsledkom je takmer polhodinový sci-fi triler NEVEN. Absolvent FMK Adrián Adamec má na konte viacero študentských krátkometrážnych filmov. Najnovší je zároveň najnáročnejším filmom, pod aký sa Adrián scenáristicky a režisérsky podpísal.

Absolvent FMK Adrián Adamec (uprostred) je režisérom aj scenáristom filmu NEVEN. Dal dokopy približne 40-členný filmový štáb, ktorý na ňom pracoval bez nároku na honorár. Zdroj: dvajaphoto

Pri scenároch vychádza z vlastných zážitkov

„V čase, kedy sa začal scenár formovať, som mal ťažšie obdobie a strácal som nádej,“ hovorí mladý filmár. Podotýka, že aj najlepší filmári prízvukujú, že pri písaní scenárov vychádzajú často zo svojich vlastných skúseností. Adrián vo svojom najnovšom počine vzal hlavnej postave všetko, na čom jej záležalo – celú rodinu. V čase vzniku filmu pritom sám prišiel o otca.

Za zmienku stojí aj fakt, že film zasadil do vojnového prostredia, do zdevastovanej postapokalyptickej krajiny. I keď mal pôvodne pred očami Izrael, počas spracovávania materiálu sa rozpútala vojna na Ukrajine. Hlavná postava – Peter – však vo všetkej temnote a samote nájde nečakané priateľstvo a nádej v lepšie zajtrajšky.

Najskôr bol herec, potom všetko ostatné

Prvotnou myšlienkou bolo v prípade filmu NEVEN obsadiť do hlavnej úlohy herca s Downovým syndrómom. Adrián sa vyjadril, že ho zaujal Peter Hudec, herec z banskobystrického Divadla z Pasáže. Ide o komunitné divadlo, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím.

neven

Adrián je vďačný za príležitosť pracovať s Petrom Hudecom, hovorí, že sa od neho sám veľa naučil. Zdroj: Stella Šuranská

Bola to výzva. Režisér a scenárista Adamec podotýka, že to bola aj preňho nová skúsenosť. Nemal nad všetkým úplnú kontrolu. Herec síce vedel, čo presne má urobiť – dostať sa z bodu A do bodu B -, no zároveň do záberov vložil aj vlastné prvky, ktoré filmu dodali na autentickosti. Či už išlo o napravenie čiapky, alebo neplánované rozhliadnutie sa po okolí. Práva vďaka tomu je každá scéna jedinečná.

Otca ústrednej postavy si zahral Marek Majeský. Tak ako všetci členovia štábu, aj on na tomto filme participoval bez nároku na honorár. „Bol to zázrak, že na to privolil a že sme vôbec natrafili na takého herca. Nemal žiadne špeciálne požiadavky, bol veľmi milý, získal si každého. Naozaj sme mali veľké šťastie, že zapadol do nášho kolektívu,“ vraví Adamec.

film neven

Tvorcovia filmu strávili na pľaci 7 dní. Na fotografii Adrián (vľavo) s hercami Leou Mračkovou a Marekom Majeským. Zdroj: dvajaphoto

7 dní v teréne, 10 mesiacov postprodukcie a nulový rozpočet

Štáb tvorilo približne 40 ľudí, mladých filmových nadšencov, ktorí tomu venovali všetok svoj voľný čas. Vo výsledku 27-minútovú snímku nakrútili za sedem dní, potom nasledovala postprodukcia, ktorá tvorcom zabrala približne desať mesiacov. NEVEN je výnimočný aj vizuálnymi efektmi, pričom väčšinu vytvoril sám Adrián. Tejto činnosti sa v praktickej rovine venuje už od 15 rokov, v teoretickej rovine sa nimi zaoberal aj vo svojej diplomovej práci s názvom Nezávislá filmová scéna a využitie VFX.

Okrem Majeského sa Adriánovi podarilo zaangažovať aj ďalších ľudí, ktorí sú špičkou vo svojom odbore. Napríklad Vladimír Valovič, ktorý sa podpísal pod tvorbu vizuálnych efektov v mnohých hollywoodskych filmoch (Strážcovia galaxie, Star Trek: Do neznáma či Harry Potter). „Keď som povedal Vladovi Valovičovi, že som sám urobil 200 záberov na vizuálne efekty, skoro zamdlel. Pre predstavu, keby toto išlo do štúdia, robilo by na tom 20 ľudí, nie jeden, ako to bolo v našom prípade,“ ozrejmuje náš absolvent proces postprodukcie.

Adrián sám urobil okolo 200 záberov na vizuálne efekty. Zdroj: Stella Šuranská

Adrián Adamec týmto filmovým počinom zaujal. Píšu o ňom novinytempo.sk, zive.aktuality.sk, hashtag.zoznam.sk, refresher.sk či český portál nerdfix.cz. Premiéru mal v septembri; čo bude nasledovať, zatiaľ nevieme. Môžeme však prezradiť, že Adriána ešte uvidíme aj na pôde FMK.

Celý film je dostupný na YouTube:

Zdroj titulnej foto: dvajaphoto