posledný povstalec

Do SNP sa zapojila aj trnavská posádka. Náš absolvent o nej nakrútil dokument

Pripomeňme si 79. výročie Slovenského národného povstania (SNP) aj filmom Posledný povstalec. Režíroval ho Ľuboš Balažovič, ktorý na FMK v máji tohto roka úspešne ukončil magisterské štúdium.

„Bol to rok plný driny a mála odpočinku, ale stálo to za to,” hovorí o čase, kedy pripravoval film, Ľuboš Balažovič. V tom čase študent, teraz už čerstvý absolvent Fakulty masmediálnej komunikácie UCM nakrútil dokument o trnavskej posádke SNP, ktorá sa do neho zapojila so štyrmi tisíckami mužov.

Snímka mala premiéru pred dvoma rokmi, 27. augusta 2021, v novej kinosále župného Západoslovenského múzea v Trnave po pietnom akte pri pamätníku SNP. Následne Posledného povstalca odvysieli i regionálne televízie. Pozrieť si ho budete môcť aj 1. septembra 2023 o 16:45 na ČT2.

„Príbeh vojenskej posádky z Trnavy sa stal neoddeliteľnou súčasťou histórie nášho kraja. Som preto nesmierne rád, že si ho môžeme pripomenúť aj prostredníctvom filmu Posledný povstalec. Teší ma, že tieto historické udalosti sa stali predmetom študijného a v tomto prípade aj filmového záujmu,“ povedal pred premiérou dokumentu Jozef Viskupič, župan trnavského kraja, ktorý finančne podporil jeho vznik.

posledný povstalec

V dokumente vystupujú aj účastníci SNP. Zdroj: Ľuboš Balažovič starší

V tvorivom tíme boli viacerí z FMK

Ľuboš Balažovič spolupracoval s ďalšími šiestimi ľuďmi„S otcom sme tvorili producentské duo. Dvaja študenti Kiko Hrkeľ a Miško Kačka pracovali s kamerou, kamarát a herec Adam Hašák mi pomáhal vyhľadávať potrebné materiály a pripravovať scenár, v tíme sme mali aj umeleckú maskérku Simu Škvarkovú a Patrik Kolenčíkjeden z doktorandov našej fakulty, sa ujal zvukovej postprodukcie.” O strih a farbenie snímky sa postaral autor dokumentu.

 

O samotnej trnavskej posádke nemal Ľuboš Balažovič pred nakrúcaním filmu veľa informácií. Históriu SNP však poznal aj vďaka rozprávaniu strýka, ktorý je členom Klubu vojenskej histórie Tyrnau

» Prečítajte si celý článok na stránkach Atteliéru.

Autorka textu: Šimona Tomková