posledný povstalec

Študent FMK nakrútil dokument o SNP, odvysielajú ho aj regionálne televízie

Trnavskej posádke sa ako jedinej zo západného Slovenska podarilo zapojiť do Slovenského národného povstania. Dokument Posledný povstalec má odovzdať dôležité posolstvo.

„Bol to rok plný driny a mála odpočinku, ale stálo to za to,” hovorí o čase, kedy pripravoval film, Ľuboš Balažovič. Študent Fakulty masmediálnej komunikácie UCM nakrútil dokument o trnavskej posádke Slovenského národného povstania (SNP), ktorá sa do neho zapojila so štyrmi tisíckami mužov. Snímka mala premiéru v novej kinosále župného Západoslovenského múzea v Trnave po pietnom akte pri pamätníku SNP 27. augusta 2021. 

„Príbeh vojenskej posádky z Trnavy sa stal neoddeliteľnou súčasťou histórie nášho kraja. Som preto nesmierne rád, že si ho môžeme pripomenúť aj prostredníctvom filmu Posledný povstalec. Teší ma, že tieto historické udalosti sa stali predmetom študijného a v tomto prípade aj filmového záujmu,“ povedal pred premiérou dokumentu Jozef Viskupič, župan trnavského kraja, ktorý finančne podporil jeho vznik.

posledný povstalec

V dokumente vystupujú aj účastníci SNP. Zdroj: Ľuboš Balažovič starší

Trnavská posádka – na západe jediná

Od prvotnej myšlienky, ktorá vznikla na prelome októbra a novembra 2020, do premiéry filmu prešlo desať mesiacov. Tvorcovia sa museli popasovať s nepriaznivou pandemickou situáciou a počítať s rizikom, že scenár sa im nemusí podariť do bodky naplniť.

Ľuboš Balažovič spolupracoval s ďalšími šiestimi ľuďmi„S otcom sme tvorili producentské duo. Dvaja študenti Kiko Hrkeľ a Miško Kačka pracovali s kamerou, kamarát a herec Adam Hašák mi pomáhal vyhľadávať potrebné materiály a pripravovať scenár, v tíme sme mali aj umeleckú maskérku Simu Škvarkovú a Patrik Kolenčíkjeden z doktorandov našej fakulty, sa ujal zvukovej postprodukcie.” O strih a farbenie snímky sa postaral autor dokumentu.

O samotnej trnavskej posádke nemal Ľuboš Balažovič pred nakrúcaním filmu veľa informácií. Históriu SNP však poznal aj vďaka rozprávaniu strýka, ktorý je členom Klubu vojenskej histórie Tyrnau

Prečítajte si celý článok na stránkach Atteliéru.

Autorka textu: Šimona Tomková