Aj tento rok na teba čakajú desiatky eventov, ktoré obohatia tvoj študentský život

Pomedzi prednášky a semináre sa môžeš aj tento rok tešiť na poriadnu nádielku aktivít, ktoré poučia, zdokonalia tvoje skills, ale aj zabavia.

Sleduj web, Instagram a Facebook FMK, odoberaj newsletter alebo nájdi informácie o aktuálnych udalostiach vo fakultných médiách.

Tradičné

Imatrikulácia
Dátum: október

Imatrikulácia je udalosť určená všetkým prvákom. Je to slávnostné podujatie, takže  vstup je v slušnom oblečení. Na imatrikulácii prváci slávnostne skladajú imatrikulačný sľub, čím sa stávajú súčasťou akademickej obce.

Beánia FMK
Dátum: november/december

Beánia je najväčšia párty na našej fakulte v zimnom semestri. Zabudnite na slávnostné šaty, obleky a tanečných partnerov. Beánia na FMK je celkom iná. Jediné, čo budete potrebovať, je trošku kreativity a dobrá nálada. Každý rok sa vyberie jedna téma, ktorá určuje dress code a atmosféru, preto sa pripravte, že zažijete skutočne neobyčajný večer medzi ľuďmi FMK so skvelou hudbou a zábavou. Študenti sa už stihli zabávať ako rozprávkové bytosti, super hrdinovia či James Bond. Fotografie z Beánie na tému super hrdinovia.

Konferencia ŠVOaUK
Dátum: apríl

Na študentskej a vedeckej konferencii sa môžeš predviesť, ak máš vedecké či umelecké sklony, píše dobré seminárky a chceš, aby odborná komisia ohodnotila tvoje zručnosti. Stačí prísť s dobrým marketingovým nápadom, filmom či fotkami, alebo zaujímavou analýzou médií. Ako na to sa dozvieš tu. Ak budeš veľmi šikovný či šikovná, môžeš dokonca vyhrať zaujímavé ceny. O tom, prečo je „švouka“ užitočná si prečítaj tu.

Majáles
Dátum: koniec letného semestra

Májová párty priamo v areáli Skladovej je povinnosťou každého správneho masmediálca, markeťáka, amesáka i tediáka. Zabaviť sa môžete na koncertoch, popri súťažiach a nechýba tu ani občerstvenie. Majáles je skvelou možnosťou, ako sa odreagovať pred letným skúškovým a zažiť Skladovú aj v inom svetle spoločne s pedagógmi. Fotografie s predošlých ročníkov si môžete pozrieť tu.

Strettávka
Dátum: víkend po májových štátniciach

Skladová sa na sklonku skúškového a semestra stáva strediskom, kde sa stretnú čerství absolventi s tými, ktorí sú už zo školy preč dlhšie. V príjemnej atmosfére opekačky či varenia kotlíkového guláša sa rozprávajú o tom, ako je to na škole dnes a čo je nové v reálnom živote marketingu či médií.

Z praxe

Game Jamy
Dátum: priebežne počas roka

Naši študenti teórie digitálnych hier sa pravidelne zúčastňujú na game jamoch, ktoré sa uskutočňujú pravidelne dvakrát za semester. Game Jam trvá od piatka do nedele. Počas týchto dní študenti makajú v tímoch na zadaní hry podľa konkrétnej témy daného Game Jamu. Popri práci dostávajú spätnú väzbu a v závere tiež vyhlásia víťazov. Okrem týchto lokálnych Game Jamov je Skladová dejiskom Global Game Jamu, ktorý má medzinárodný rozmer. Viac info získate u Dr. Michala Kabáta. 

Konferencia Design.it
Dátum: 16. október 2019

Design it! je neformálna študentská konferencia o dizajne a vizuálnej komunikácii. Event organizujú študenti, marketéri a nadšenci dizajnu na čele s našou zanietenou pedagogičkou Vlaďou. Viac informácií na webe designit.

Týždeň vedy a techniky
Dátum: 4. – 7. november 2019

Zúčastníte sa prednášok odborníkov z praxe a rôznych odvetví. Počas týždňa vedy a techniky sa dozviete veci, ktoré sa v škole nenaučíte. Získajte čerstvé informácie z oblasti, ktorá vás zaujíma, či už je to marketing, digitálne hry alebo žurnalistiky a eventy. Každý rok prednášajú iné osobnosti, ktoré majú každému študentovi FMK čo ponúknuť, preto tento týždeň určite nevynechajte. Ak vás prednášky zaujali, účasť na nich vás ospravedlní z prednášky či seminára. Pozri si nadupaný program uplynulého ročníka.

Aetter maratón
Dátum: koniec zimného semestra
Cieľom akcie je počas jedného dňa predstaviť všetkých moderátorov a redaktorov rádia Aetter v jednom maratónskom vysielaní. Takisto je to skvelý teambuilding pre členov rádia a zároveň celodenný plnohodnotný rozhlasový program.

Program sa každý rok trochu mení, v princípe ide o hodinové vysielanie každého moderátora rádia Aetter doplnené o spravodajské bloky. Posledné dva roky sa organizátorom podarilo presvedčiť aj pedagógov, aby sa zapojili do maratónu. Tradične nahrávame aj vianočnú pieseň. Amotsféra posledného ročníka je dostupná tu.

Herný festival UniCon 
Dátum: 15. – 17. február 2020

Všetci nadšenci online, offline hier či VR a cosplay sa zídu v Aule UCM, aby stmelili hernú komunitu nielen na FMK, ale aj v celej Trnave. Na návštevníkov čakajú počas troch turnaje, prednášky či workshopy a premietania. Celá akcia je gamifikovaná, takže za všetky aktivity získavaš coiny, ktoré môžeš premeniť v záverečnej tombole za zaujímavé ceny. Okrem návštevníckej účasti môžeš podporiť festival aj ako dobrovoľník a získať mnoho skúseností z organizácie tak veľkej udalosti.

Vox – súťaž o najlepšieho moderátora
Dátum: marec

VOX je súťaž o najlepšieho moderátora na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Princíp súťaže je rovnaký ako pri súťažiach typu MISS. Porota po prihlásení vyberie finálové zoskupenie súťažiacich, ktoré potom navzájom súťaží v rôznych disciplínach, ktoré reflektujú všetky stránky práce moderátora. Prihlásiť sa môžu všetci študenti FMK, ktorí majú radi adrenalín a chcú si vyskúšať v malom, aké je to pracovať pod stresom a live.

Akcia má cieľ stať sa celouniverzitnou a celoslovenskou po adaptácií. Porotu tvoria pedagógovia FMK, ktorí sa zaoberajú problematikou moderovania a hostia z praxe. Súťaž obohatia spevácke vystúpenia talentovaných študentov z nášho prostredia. Fotografie z uplynulého ročníka nájdete tu.

Finalisti Vox 2019.

FREJM: Študentský festival filmu & videa
Dátum: apríl

Baví ťa písať, fotiť, točiť filmy a podobne? Priprav sa na multižánrový festival plný workshopov, prednášok a feedbackov na tvoje práce. Ukážte, čo vo vás drieme! FREJM je skvelým miestom, kde môžete prezentovať svoju prácu a vypočuť si kritiku. Frejm ponúka bohatý program plný zaujímavých hostí. Festival predstaví 2 hlavné súťažné sekcie študentských filmov FMK. Najlepšie študentské práce získajú hodnotné ceny. Aktuálne info nájdeš na frejm.sk

Umenie

Výstavy Ateliéru komunikácie v médiu fotografie
Dátum: niekoľkokrát počas semestra

Výsledky tvorby poslucháčov fotografického Ateliéru sú dostupné aj širokej verejnosti. Pod vedením docenta Sedláka, doktorky Cepkovej a magistra Lančariča majú študenti možnosť vystavovať výsledky svojej tvorby v Divadle Jána Palárika v Trnave. Okrem toho majú tiež priestor aj na Skladovej v Galérii Ľudovíta Hlaváča. Každú výstavu otvára vernisáž.

Výstavy Kreatívno-experimentálneho fotografického ateliéru 
Dátum: zväčša na konci letného semestra

Poslucháči KEFY, ako sa familiárne ateliér nazýva, môžu po absolvovaní celých troch rokov v ateliéri prispieť svojou tvorbou na klauzúrnej výstave. Posledná sa konala v Galérii J. Koniarka v Trnave a zožala veľký úspech.

Zábava

Fakultný ples
Dátum: február

V priestoroch UCM je vždy pripravený atraktívny program, dobrá hudba a tombolové ceny.

Ples študentov Trnavy
Dátum: plesová sezóna

Pripravte si najlepší oblek či najkrajšie šaty, lodičky a ide sa plesať! V spoločnosti študentov UCM, TRUNI aj MTF si vychutnajte nezabudnuteľný večer na úrovni plný elegancie, zábavy a hudby. atmosféru si môžete vychutnať tu.

Zimný záťah
Dátum: pred začatím letného semestra
Typ akcie: lyžiarsky výcvik FMK

Lyže, termosky, šponovky… Zažite nezabudnuteľný víkend na svahu s FMK. Pripravte sa na Zimný záťah, na ktorom sa skvele zabavíte, zalyžujete si a užijete si čaro zimnej krajiny v spoločnosti spolužiakov z FMK.

Fotky nájdete tu.

Športové

Futbalový turnaj UCM
Dátum: neurčitý
Typ akcie: športové podujatie

Pre všetkých športových nadšencov sa pravidelne organizuje Futbalový turnaj UCM, kde sa môžete vybehať za loptou a zmerať si svoje sily medzi študentmi a vyučujúcimi. Nezabudnite si kvalitnú obuv a dobrú kondičku. Pravidlom nie je zvíťaziť, ale zúčastniť sa.

UCM Night Run
Dátum: apríl/máj

Beh sa orientuje na skúsených a amatérskych bežcov, na študentov našej univerzity i starších, či mladších účastníkov. Cieľom je propagovať beh ako súčasť zdravého životného štýlu u všetkých vekových kategórií. Taktiež majú bežci možnosť spoznať najkrajšie miesta, ktoré Trnava ponúka a vychutnať si jej atmosféru počas noci.

Iné

Showshowichka
Dátum: jedenkrát počas semestra
Populárne podujatie, ktoré malo dlhšie prestávku je opäť tu. Ide o súťaž dvojíc nielen v divadelnej improvizácii. Kedysi veľmi úspešný formát, ktorý sa organizoval viackrát za semester sa podarilo oživiť s novou generáciou hercov-súťažiacich. Momentálne sa akcia organizuje vo foyer na Skladovej, časom je tu možnosť akciu presťahovať do podnikov v meste a poskytnúť divadelný zážitok aj širšej verejnosti. Prihlásiť medzi súťažiacich sa môže každý, kto naberie odvahu.

Vianočné trhy
Dátum: december
Typ akcie: tradičné vianočné trhy so všetkým, čo k tomu patrí

Príďte si vychutnať trošku vianočnej atmosféry na Skladovej, pripomeňte si vianočné koledy, vychutnajte perníčky a sladký punč. Kúpte si handmade darčeky a nalaďte sa na Vianoce s FMK!

Ekofestival Začni od seba
Dátum: neurčený

Starostlivosť o životné prostredie patrí k najhorúcejším témam súčastnosti. Informácie o zhoršujúcom sa stave tejto problematiky na nás vyskakujú zo všetkých strán každý deň. Nežijeme na tejto planéte jediní a ani Zem nemá nekonečnú životnosť, preto by mal každý pomôcť svojou maličkosťou riešiť tento problém. Hlavnou myšlienkou celého podujatia je, že každý by mal začať od seba šetriť prírodu a Zem. Môžu to byť aj maličkosti ako recyklovať odpad, nepoužívať jednorazové plasty alebo nakupovanie v second handoch. Počas festivalu prežijete množstvo prednášok a praktických workshopov.

Konferencie

Marketing Identity
Dátum: 5. – 6. november 2019
Typ akcie: fakultná konferencia so zameraním na marketing

Konferencia, ktorú by si študenti (nielen) marketingu nemali nechať ujsť. Množstvo zaujímavých prednášok na témy týkajúcich sa marketingu, reklamy a médií. V krásnom prostredí Smolenického zámku si vypočujete novinky a informácie, ktoré rozšíria vaše vedomosti v danej tematike. Do Smoleníc býva zabezpečený autobus, ktorý vás tam dovezie aj privezie naspäť do Trnavy. O prístup treba požiadať organizátorov.

Megatrendy a médiá
Dátum: marec
Typ akcie: konferencia

Konferencia sa koná pravidelne na Smolenickom zámku, kde doktorandi, vyučujúci a odborníci z praxe prednášajú najnovšie poznatky na tému trendy v médiách. Účasť na tejto konferencii by nemali vynechať študenti, ktorých zaujímajú média a všetko čo s nimi súvisí. Do Smoleníc býva zabezpečený autobus, ktorý vás tam dovezie aj privezie naspäť do Trnavy. O prístup treba požiadať organizátorov.