Goral na gory! Výstup na Hrebienok zdokumentovali naši študenti

V duchu hesla „v jednote je sila!” sa naši študenti z Ateliéru komunikácie v médiu fotografie (AKMF) spojili s Katedrou fotografie a nových médií z bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení. Zúčastnili sa na podujatí GORAL NA GORY 2019. Fotky si budete môcť pozrieť už onedlho na vernisáži. 

Študenti z FMK Aneta Kmecová, Lukáš Kala, Patrícia Beličková, doktorandi Eva Jonisová, Kristián Pribila, pedagógovia Peter Lančarič a Jozef Sedlák a absolventka Nikol Hudáková spolu s Petrou Brčákovou, študentkou VŠVU, dokumentovali v Tatrách podujatie etnickej skupiny z česko-poľsko-slovenského pohraničia.

Tvorivú dielňu organizačne zastrešil Ateliér komunikácie v médiu fotografie na FMK so zámerom spolupráce viacerých vysokých škôl a realizácie súčasných foriem a stratégií fotografického dokumentu. Súčasťou tvorivej dielne bola exkurzia v závode Nestville v Hniezdnom, ktorý bol hlavným organizátorom podujatia.

Sú hrdí a čestní

Typický Goral bol hrdý, priamy, čestný, fyzicky zdatný, duchovne čistý a zároveň temperamentný. Táto etnická skupina k nám prišla z rumunsko-ukrajinského pohraničia počas valašskej kolonizácie (14. – 17. storočie), pričom si priniesli svoju kultúru i architektúru. Usadili sa v okolí Tatier, boli vystavovaní neľahkým životným podmienkam i vrtochom horského počasia. Snáď najcharakteristickejším obrazom Gorala je, ako poľahky vystupuje po skalách a s láskou hľadí na svoju krajinu. Nemožno pritom zabúdať na ich kroje či folklór a nárečie vychádzajúce najmä z poľštiny. Slovenských Goralov nájdeme hlavne na severnom Spiši v podtatranských dedinách, ale aj na Orave či Kysuciach.

Gorali sa zišli v Tatrách

V sobotu 14. septembra sa v Tatrách uskutočnil 4. ročník jedinečného podujatia GORAL NA GORY 2019, ktorého zámerom je aspoň raz za rok spojiť všetkých goralov z 3 štátov,  goralských regiónov a viac ako 20 goralských obcí.

Hlavným bodom programu bol symbolický výstup Goralov, ale aj ich priateľov a milovníkov folklóru na Hrebienok, resp. vyhliadkový Szilágyiho pavilón. Tam medzi seba prijali ďalších dvoch členov: slávnostne ich pasovali za goralov a zaspievali goralskú hymnu. Po príchode do Smokovca na ľudí čakal bohatý kultúrny program i tradičné goralské jedlá.

Tvorivá dielňa študentov bola zameraná na autorský dokument. Študenti si z podujatia priniesli nielen množstvo cenných snímok, ale i zážitky a priateľstvá – mimochodom, folkloristi ich prizvali aj na generálku do garáže, kde Gorali vytancovali aj naše dievčatá. Ateliér komunikácie v médiu fotografie sprístupní výstavu študentov FMK UCM Trnava a VŠVU Bratislava s názvom Goral na Gory od 24. 9. v Galérii Ľudovíta Hlaváča na FMK, Skladová 2 v Trnave.

Slávnostná vernisáž výstavy je plánovaná na 8. 10. 2019 o 15:00 hod.