Príďte do Oka na premietanie poslednej časti dokumentárneho cyklu ŠtB: Prísne tajné

Začne sa v pondelok 27. februára 2023 o 17.00 hod. v Kine OKO. Po premietaní bude nasledovať moderovaná diskusia. Odvysielanie poslednej epizódy s názvom Tiene ŠtB v televízii vyvolalo v spoločnosti vlnu čerstvého záujmu o problematiku pôsobenia bývalých príslušníkov ŠtB a ich spolupracovníkov v slovenskej politike. 

Štátna bezpečnosť (ŠtB) bola hlavným nástrojom represívneho aparátu totalitného komunistického režimu. Naháňala strach a hoci bola voľným okom neviditeľná, vedeli o nej všetci. Aj keď bola 15. februára 1990 Štátna bezpečnosť zrušená, jej príbeh sa ešte neskončil. Zostali tu bývalí príslušníci a ich dedičstvo. Dodnes pociťujeme dopady existencie ŠTB na našu spoločnosť.

Dvadsaťdielna televízna dokumentárna séria ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ, ktorá vznikla v koprodukcii RTVS a ČT, skúma mechanizmy fungovania Štátnej bezpečnosti a ich premeny v čase. Odhaľuje pozadie tajných operácií, ich páchateľov a príbehy ich obetí, mapuje dejiny ŠtB od jej vzniku po zánik. Odkrýva formovanie a metódy Štátnej bezpečnosti naprieč celou jej existenciou. Zameriava sa na doposiaľ filmovo a historicky nespracované príbehy a na uvádzanie nových zistení a súvislostí v známejších prípadoch. Vznikla v koprodukcii RTVS a ČT, pričom v januári a februári odvysielala RTVS posledné štyri epizódy.

štb prísne tajné

Diskutovať bude Lukáš Diko, režisér prvej a poslednej epizódy dokumentárneho cyklu ŠTB: Prísne tajné a šéfredaktor Investigatívneho centra Jána Kuciaka. Lukáš Diko začínal ako redaktor v denníku SME, neskôr sa stal šéfredaktorom spravodajstva v televízii Markíza a bol tiež riaditeľom spravodajstva a publicistiky vo verejnoprávnej RTVS. Ďalším hosťom bude Jerguš Sivoš, predseda správnej rady Ústavu pamäti národa, ktorý ako historik spolupracoval pri natáčaní dokumentárneho cyklu. Zaoberá sa organizáciou, personálnym obsadením a činnosťou útvarov Štátnej bezpečnosti, systémom pracovných táborov a represiou štátu voči občanom.

Prednáška je realizovaná v rámci výskumného projektu podporovaného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja (APVV) č. APVV-21-0115 s názvom „Hypermoderná mediálna kultúra – Filmová a televízna tvorba ako zrkadlo sociálno-kultúrnych fenoménov 21. storočia“.