dokument slobodní

Poďte diskutovať o najhranejšom dokumente minulého roka s názvom SLOBODNÍ

Dokument režiséra Slavomíra Zrebného bol najnavštevovanejším dokumentárnym filmom v slovenských kinách za rok 2022. Film Slobodní (2022) zobrazuje príbeh politických väzňov a disidentov Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla.

Ako členovia podzemnej cirkvi zohrali ústrednú úlohu v boji proti komunistickému režimu, ktorý viedol k Sviečkovej manifestácii, Nežnej revolúcii a nakoniec aj k pádu totality v Československu.

Akadémia veľkých diel v spolupráci s tvorcami dokumentárneho filmu Slobodní, Nadáciou Konrada Adenauera na Slovensku (Konrad Adenauer Stiftung) a Ústavom pamäti národa pripravili diskusný seminár k tomuto filmu podľa metodických princípov Akadémie veľkých diel.

Diskusný seminár sa uskutoční v stredu 29. marca o 15.00 hod. v učebni JC 14 (Jama). Seminár je koncipovaný na 90 minút, v rámci ktorých je 30 minút venovaných sledovaniu filmu Slobodní (študentskej verzie) a 60 minút samotnej diskusii o otázkach, ktoré otvára. Témy, o ktorých budeme diskutovať, sa týkajú vnútornej integrity a pravdy, slobody, zmyslu života, a sily jednotlivca, priateľstva a spoločenstva.

 

V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte anna.hurajova(at)ucm.sk

Zuzana Čaputová, prezidentka SR, o filme na svojej sociálnej sieti napísala: „Bol to príbeh o neuveriteľnej statočnosti ľudí, ktorí sa v časoch hlbokej totality pričinili o to, že môžeme žiť v demokracii. Ale predovšetkým bol to príbeh o slobode, ktorá mala a má mať silné hodnotové ukotvenie. Lebo sloboda bez hodnôt je bezbrehosť.

Učiteľ Štefan Murárik, ktorý vedie klub Akadémie veľkých diel na nitrianskom gymnáziu, o tomto filme povedal: „Ľudia bez váhania vypredávajú kinosály pri filmoch o hrdinoch. Film Slobodní je presne taký príbeh s tým rozdielom, že nič v ňom nie je lacný fake. Budete šokovaní, ako aktuálne otázky vám dokument položí.“