Študenti si vyskúšali prácu investigatívnych novinárov. Ponorili sa do skutočných káuz

Členkami jedného súťažného tímu programu Achillova Data boli aj študentky FMK.

Kurz investigatívnej žurnalistiky pre českých a slovenských šudentov usporiadala nadácia Bakala Foundation v partnerstve s Nadáciou Zastavme korupciu, investigace.cz a s podporou Veľvyslanectva USA v Českej republike. Študenti si mohli vyskúšať prácu investigatívneho novinára na vlastnej koži.

Najprv získali intenzívne školenie v metodách a princípoch tohto odvetvia žurnalistiky od špičkových českých i zahraničných investigatívcov. Následne v tímoch pod vedením skúsených mentorov pracovali na reálnej kauze podľa vlastného výberu, ktorú mali za úlohu rozkryť a popísať. Išlo napríklad o vznik a praktiky juhočeskej mafie, pochybenie vo financovaní projektu Erasmus+, diskrimináciu epileptikov na trhu práce a iné.

 

Na slávnostnom zakončení programu v Student Hube nadácie Bakala Foundation v stredu 1. marca študenti prezentovali svoje zistenia. Ako najlepšie vyhodnotila odborná porota prácu tímu Mamma Mia, ktorého členovia sú študenti Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe. Pod vedením investigatívnej novinárky Terezy Engelovej sa zaoberali rozporuplným predajom reštituovaného majetku rodu Schwarzenbergovcov v južných Čechách a vznikom takzvanej juhočeskej mafie.

Na programe Achillova Data se zúčastnili i študentky FMK UCM v Trnave, ktoré pracovali pod vedením skúsenej novinárky Zuzany Petkovej z Nadácie Zastavme korupciu. Tím s názvem Infomilky tvorili Nikol Pisoňová, Aneta Čičková (obe z FMK) a Lucia Farkašová (Masarykova univerzita).

achillova data

V tomto ročníku boli len 2 tímy slovenských študentov, jedným z nich boli Infomilky. Zľava naše dve študentky Aneta Čičková a Nikol Pisoňová spolu s Luciou Farkašovou z brnianskej Masarykovej univerzity. Zdroj: facebook.com/Bakala Foundation

Riaditeľ nadácie vyzdvihol úroveň prác

Na 6. ročníku programu Achillova Data sa zúčastnilo 24 študentov žurnalistiky a príbuzných odborov z českých a slovenských vysokých škol, ktorí boli rozdelení do sedmich tímov.

Riaditeľ nadácie Bakala Foundation Václav Pecha ocenil vysokou úroveň všetkých odovzdaných prác a študentom pogratuloval k záslužnej práci i impresívnym výsledkom. Investigatívna novinárčina je jednou z najťažších disciplín žurnalistiky, ktorá je zároveň nevyhnutnou súčasťou fungujúcej demokracie. Preto je našou snahou motivovať študentov, aby sa týmto odborem zaoberali. O tom, že naša práca prináša ovocie, sme sa mohli presvedčiť i dnes večer,“ povedal na záver ceremoniálu Václav Pecha.

Všetkým mladých investigatívcom, no najmä našim študentkám blahoželáme. 🙂 

Zdroj titulnej foto: facebook.com/Xenia Makarova