achillova data 2022

Staň sa investigatívcom! Prijímajú prihlášky do programu Achillova Data

Program je určený práve pre študentov novinárskych, mediálnych a príbuzných odborov z Česka a Slovenska. Absolventom bol aj Ján Kuciak.

Pozostáva z úvodnej trojdňovej série prednášok a workshopov a následnej 2- až 3-mesačnej práce v tímoch na konkrétnej investigatívnej kauze podľa výberu tímu a pod vedením mentora/mentorky (prefesionálneho novinára/novinárky).

 

Študentom, ktorých sú do programu vybraní, je účasť (vrátane prípadných cestovných nákladov a ubytovania počas úvodných prednášok) plne hradená nadáciou Bakala Foundation s podporou grantu od Veľvyslanectva USA v ČR.

Medzi mentormi sú aj naši novinári

Celý program je organizovaný v spolupráci s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku a slovenskou nadáciou Zastavme korupciu. Medzi mentormi boli v uplynulom roku novinári z Aktuálně.cz, Deníka N, Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ktorý bol absolventem programu Achillova Data), Aktualít.sk a ďalších médií.

Zo slovenských mentorov a lektorov môžeme spomenúť Lauru Kellöovú (Aktuality.sk), Zuzanu Petkovú (Nadácia Zastavme korupciu) či Adama Valčeka, ktorý mal prednášku aj v rámci nášho Týždňa vedy a techniky na FMK.

Dôležité informácie

  • Tím 3-5 študentov či čerstvých absolventov žurnalistiky alebo mediálnych odborov v ČR alebo na Slovensku.
  • Elektronicky podaná kompletná prihláška.
  • Veľmi dobrá znalosť AJ.

Uzávierka prihlášok je 14. septembra 2022. Podrobné informácie o programe nájdete na webe: https://www.bakalafoundation.org/programy/achillova-data/.

Zdroj titulnej foto: facebook.com/Bakala Foundation