tvat 2021

Týždeň vedy a techniky bude tento rok aj prezenčne! Pozvanie prijali Dáta bez pátosu či Adam Valček

Skúsení rečníci a zaujímaví ľudia aj tento rok prinesú aktuálne témy z oblasti vedy, žurnalistiky, sociálnych sietí, digitálnych hier a marketingu. Príďte na Týždeň vedy a techniky 2021. Začíname už v pondelok 8. novembra v Kine OKO.

Kým minulý rok sa obľúbený študentský event uskutočnil iba online, tentokrát sa organizátori rozhodli v pondelok vrátiť do OKA a sprístupniť prednášky plne zaočkovaným návštevníkom. Utorkový program, konferencia Marketing Identity, sa bude konať v Malom Berlíne na Nádvorí taktiež prezenčne pre plne zaočkovaných a stredajší program venovaný digitálnym hrám bude ako jediný len online.

Študenti, ktorí sa chcú prezenčne zúčastniť na pondelkových prednáškach Týždňa vedy a techniky (TVAT) v Kine OKO či utorkovej konferencii Marketing Identity v Malom Berlíne, sa musia zaregistrovať cez eventbrite, nakoľko počet miest je aj vzhľadom na aktuálne opatrenia obmedzený. 

Okrem možnosti zúčastniť sa na programe v pondelok a v utorok prezenčne budú všetky bloky streamované cez facebookovú stránku FMK. Aktuálne informácie o celom Týždni vedy a techniky 2021 na FMK sledujte na udalosti na Facebooku.

Pondelok (8. november) – MÉDIÁ – KINO OKO

Prezenčne pre zaočkovaných + Facebook Livestream

TVAT štartuje v pondelok o 9.00 hod. prednáškou Adama Valčeka, oceňovaného investigatívneho novinára, ktorý v roku 2021 odišiel z redakcie denníka SME a začal pôsobiť ako novinár na voľnej nohe. Počas prednášky prezradí, ako sa zmenil jeho pracovný režim, aké ho čakajú výzvy a čo všetko plánuje. 

O 11.00 hod. nasleduje moderovaná diskusia o umení argumentácie, ktorá je v súčasnej dobe mimoriadne cennou zručnosťou. Hosťami budú sociológ Michal Vašečka a CEO Akadémie kritického myslenia Martin Poliačik.

Investigatívna novinárka Kristína Kövešová o 13.30 hod. priblíži divákom vznik televíznej reportáže v náročnom teréne. Dlhoročná markizácka moderátorka je známa tým, že pracuje na nebezpečných reportážach o drogových díleroch, pedofiloch a reportážach spojených s týraním zvierat. 

Po prestávke čaká o 15.00 hod. návštevníkov poobedný blok, ktorý otvorí ďalšia moderovaná diskusia. Tentoraz o tom, ako pracovať s ohromným množstvom informácií a zdrojov tak, aby sme sa v nich nestrácali. Diskutovať budú Boris Klempa (virológ a člen iniciatívy Veda pomáha), Lucia Ciglar (molekulárna biologička a autorka projektu Kreslím vedu) a Ivan Bošňák (dátový analytik a zakladateľ občianskej iniciatívy Dáta bez pátosu).

Utorok (9. november) – MARKETING – MALÝ BERLÍN, NÁDVORIE

Prezenčne pre zaočkovaných + Facebook Livestream

Utorkový program zastrešuje tradičná marketingová konferencia Marketing Identity 2021, ktorá tento rok nesie podtitul New changes, new challenges. Konferencia sa uskutoční pre plne očkovaných návštevníkov v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín na Nádvorí. Na konferencii vystúpia odborníci z marketingovej a reklamnej brandže, ktorí svojimi prednáškami prinesú nové uhly pohľadov na aktuálne témy.

Konferenciu svojou prednáškou otvoria Jakub Oleš a Rudolf Letko, dizajnéri zo štúdia GoBigname. V prípadovej štúdii prezradia, ako prebiehal rebranding spoločnosti Websupport, prečo je dialóg značky dôležitý a vďaka akým vizuálnym nástrojom sa dokážeme dostať do asociačných štruktúr v mozgu.

O tom, ako sa buduje medzinárodná značka v časoch post pandemických príde porozprávať Juraj Pobjecký, Head of Brand Strategy v Isadore, známej značke cyklistického oblečenia, ktorej v raste pomohla svetová kampaň aj pandémia.

Petra Průšová, General Manager pre CEE z pražského Kantaru, prinesie zhrnutie hlavných záverov z dlhodobého merania značiek TOP 100 BradndZ a trendy, ktoré ovplyvnili ich vývoj najmä v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Okrem toho na konferencii vystúpia aj Peter Šebo z PS: Digital, Pavol Minár, Inspirations Minár, Dáša Juriková, Director Brand Hub v Slovenskej sporiteľni, Ondrej Kořínek, Creative Director z agentúry Zaraguza, neuromarketér Miroslav Švec a mnoho ďalších kolegov z domáceho i zahraničného akademického prostredia.

“Hoci je konferencia primárne určená pre pedagógov, zopár miest máme aj pre študentov, ktorí sa môžu zaregistrovať cez eventbrite. Nezabudnite v tento deň na formálnejší dress code,” dodáva Vladimíra Jurišová z organizačného tímu konferencie a vedúca Katedry marketingovej komunikácie.

Streda (10. november) – DIGITÁLNE HRY – ONLINE

Len online – bez registrácie, stream FB FMK UCM

Stredajší program zameraný na digitálne hry sa začína o 15.00 hod. online prednáškou Františka Fuku, v rámci ktorej sa poslucháč dozvie o jeho tvorbe, ceste k počítačovým hrám a celkový historický aspekt vývoja a počiatkov tvorby digitálnych hier v Československu. František Fuka je český prekladateľ, publicista, hudobný skladateľ a osobnosť českého internetu, respektíve počítačového sveta. Od 90. rokov prekladá z angličtiny titulky k filmom. Od 80. rokov skladal hudbu pre svoje aj cudzie počítačové hry.

O 18.00 hod. nasleduje prednáška J-Walt Adamczyka, režiséra, dizajnéra, grafika a priekopníka vo virtuálnej realite. Už viac ako tri desaťročia je v popredí interaktívneho umenia a počítačovej performance. Rozšíril využitie počítačovej animácie na nezmapované územia. Jeho predstavenia Lucid Dreamscapes spájajú aspekty animácie, videohier, hudby, divadla, tanca a architektúry do úplne novej umeleckej formy. Vystupoval pre nadšené publikum v USA a na celom svete. 

O 19.00 hod. nás čaká prednáška zakladateľa projektu KryptoHerna Tomáša Kalabisa. Počas nej sa bude venovať najmä predstaveniu a vysvetleniu herného modelu Play2Earn, vysvetlí však aj princíp blockchainu a kľúčových kryptomien. Po prednáške by poslucháč mal byť schopný rozumieť princípu fungovania modelu Play2Earn a predstaviť si jeho aplikovanie v rôznych žánroch videohier. 

Bohatý program TVAT-u svojou online prednáškou o 20.00 hod. uzavrie projektová manažérka Lin C Sambili Gichehaová, ktorá aktívne prispieva k výskumu, navrhovaniu a vývoju praktických športových intervencií a politík. Za posledných 10 rokov spolupracovala s rôznymi miestnymi a medzinárodnými rozvojovými organizáciami na presadzovaní životaschopnosti športu.

Kompletný program Týždňa vedy a techniky 2021 nájdete na webe tu: https://fmk.sk/fakultny-zivot/tyzden-vedy-a-techniky/