Tím našich študentov absolvoval program Achillova Data, určený pre mladých investigatívcov z krajín V4

Ich finálny článok o tom, ako rómskym deťom ničia budúcnosť zlé inteligenčné testy, publikovali na svojich portáloch sme.sk aj Nadácia Zastavme korupciu.

Program Achillova Data nadácie Bakala Foundation je trojmesačný intenzívny kurz, ktorého cieľom je zoznámiť účastníkov so základnými nástrojmi, aktuálnymi trendmi a praktickými metódami investigatívnej žurnalistiky.

3- až 5-členné tímy študentov pracujú na investigatívnych projektoch pod vedením skúseného investigatívneho novinára z praxe. Aj tento rok tam mala zastúpenie každá z krajín V4 – dokopy osem tímov. Jeden z dvoch slovenských tvorila expedícia našich druhákov bakalárov v zložení Zuzana Beneková, Branislav Fábry, Natália Mlynarčíková, Juraj Petruš a Jaroslav Reich.

Prečo dieťa nevie, že má nakresliť raketu

Účastníčky a účastníci z FMK približujú, ako pracovali na spoločnom projekte. Tému si vybrali sami, dali si brainstorming. Jaroslav prezrádza, že pôvodne sa chceli venovať konopným väzňom.

Napokon sme sa zamerali na to, prečo tak veľa detí z marginalizovaných rómskych komunít má psychiatrické posudky, teda ľahké, stredné, niekedy dokonca až ťažké mentálne postihnutie,“ približuje Branislav. Podľa neho ide o komplexný problém, ktorý nemá iba jednu príčinu. Niekedy ide o rasizmus osôb, ktoré posudky vypracovávajú, ale často sú to aj nevhodne zvolené inteligenčné testy.

Píšu, že na situáciu vytrvalo upozorňuje aj poslanec Peter Pollák ml. (Slovensko): „Hlavná školská inšpektorka odhaduje, že až 40 percent vykonanej diagnostiky možno spochybniť a len 16 percent posudkov bolo vypracovaných odborne správne.

achillova data

Naše druháčky a druháci, zľava Zuzana, Natália, Juraj, Jaroslav a Branislav. Možno budúci investigatívci. Zdroj: FB/Bakala Foundation

Branislav uvádza príklad: „Tieto deti nežijú v takom prostredí ako majorita. Ak je v teste napríklad obrázok tenisového kurtu a ľudí, ktorým niečo chýba v rukách, dieťa nevie, čo má dokresliť, pretože v živote nikoho nevidelo hrať tenis. Tie deti nie sú hlúpe, len žijú v nevyhovujúcom prostredí.“

Workshopy v Prahe, pravidelné videohovory s mentorkou

Počas kurzu strávili dva víkendy v Prahe, ktoré boli nabité praktickými prednáškami renomovaných odborníkom. Venovali sa napríklad geolokácii, otvoreným dátam, všeobecne dátovej žurnalistike a mnohým ďalším témam.

Jedným zo spíkrov bol redaktor českého iRozhlasu, ktorý sa venoval pašovaniu liekov. Nie všetky sa dostanú ku kupujúcim, ale predávajú sa do zahraničia – a pašujú sa aj cez Slovensko až do Nemecka,“ hovoria nadšene účastníci kurzu a pochvaľujú si mentoring.

Tím z FMK supervízorovala Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu. Jaroslav opisuje, že spoločné videohovory prebiehali na pravidelnej báze. Petková im radila, akým smerom sa ubrať, pomohla im s kontaktmi či s editáciou finálneho textu. „Veľmi pozitívne hodnotím aj to, že sme mali možnosť porozprávať sa i s ostatnými mentormi a poprípade si dohodnúť aj stáž,“ hovorí Jaroslav, ktorý vďaka tomu už začal stážovať v spomínanej Nadácii.

Do programu Achillova Data sa prihlásili jednoducho, stačilo vyplniť formulár a napísať (dobrý) motivačný list. Účastníci tohto ročníka dopĺňajú, že je potrebná znalosť angličtiny. Všetky workhopy a celý program prebieha v tomto jazyku, keďže tam má zastúpenie aj Poľsko a Maďarsko. 

Šikovným druháčkam a druhákom gratulujeme k tejto vzácnej skúsenosti a prajeme veľa investigatívnych úspechov. Ich článok si môžete prečítať na www.sme.sk aj na zastavmekorupciu.sk.