Docent Sedlák otvoril výstavu v Maďarsku, fotografie môžete vidieť do 27. novembra

V stredu 8. novembra boli naši pedagógovia otvoriť fotografickú výstavu s názvom Béla Petrik v Slovenskom inštitúte v Budapešti. Výstava je súčasťou Mesiaca fotografie v Bratislave.

Kurátorom je Jozef Sedlák, autor rovnomennej knihy, fotograf, docent a pedagóg z Katedry umeleckej komunikácie. Výstavu uviedli Michaela Pánisová Ležáková, Jozef Sedlák, Peter Lančarič a Adam Eliáš.

Výstavný projekt Béla Petrik predstavuje tvorbu kňaza, fotografa a kronikára z prvej tretiny 20. storočia. Béla Petrik bol synovcom uznávaného budapeštianskeho fotografa Alberta Petrika, historika, architekta a zberateľa. Prezentuje výber z viac ako 406 sklenených negatívov veľkosti 9 x 12 cm, ktoré sa zachovali ako súčasť pozostalosti v obci Rad na Južnom Zemplíne.

Súčasťou výstavy sú kabinetné fotografie strýka Alberta, ktoré odkazujú na silné previazanie nielen rodinnej väzby, ale aj príbuznosť tém v tvorbe, technikou fotografovania na veľkoformátový prístroj a taktiež maďarskou národnosťou.

Bélu k fotografii priviedol strýko

Tvorivá aktivita Bélu Petrika sa viazala na južný Zemplín, kde sa narodil a žil, konkrétne oblasť Medzibodrožia, obce Rad, kde pôsobil ako farár 37 rokov. Vo fotografiách zaznamenával predovšetkým široko rozvetvenú rodinu v obci Malé Trakany. V neskoršom období dokumentoval život, prácu ľudí v tomto regióne a prírodné anomálie počasia (povodne, snehové kalamity). Tie boli typické pre rovinatý terén a trojriečia Tisy, Bodrogu (Ondavy) a Latorice.

Pre fotografovanie ho získal jeho strýko Albert Petrik, ktorý sa na prelome storočia usadil v Budapešti a ako vyštudovaný architekt dokumentoval architektúru starej Budapešti. Boli to staré domy odsúdené na sanáciu z dôvodu novej výstavby a rozširovania hlavného mesta.

Výber z tvorby Bélu Petrika a doplnenej dielami strýka Alberta Petrika je pilotným projektom, ktorý sa snaží predstaviť fotografickú tvorbu obidvoch autorov. Béla Petrik je zastúpený fotografiami z južného Zemplína 20. rokov, Albert Petrik originálnymi kabinetnými fotografiami architektúry z prelomu 19. storočia, pravdepodobne okružnej cesty po Taliansku.

O knihe Petrik Béla – kňaz, fotograf, kronikár si môžete viac prečítať na tomto odkaze.

 

Dôležité informácie o výstave

Miesto: Slovenský inštitút v Budapešti, Rákoczi út. 15, H – 1088, Budapešť VIII., Maďarsko
Názov: Béla Petrik – fotografie
Vernisáž: Vernisáž 8. novembra 2023 o 17:00 h
Trvanie výstavy: 8. november – 27. november 2023

Zdroj foto: Jozef Sedlák