akmf workshop

Krsty, svadby a prezdobené príbytky. Naši fotografi dokumentovali rómsku komunitu na Spiši

Ateliér komunikácie v médiu fotografie (AKMF) zastrešil tvorivú dielňu v obci Podhorany na severnom Spiši. Zúčastnili sa na nej aj fotograf TASR a študent z Inštitútu tvorivej fotografie v Opave.

Účastníci a účastníčky fotografického workshopu pod vedením fotografa a nášho pedagóga Jozefa Sedláka, vedúceho AKMF, dokumentovali krst desiatich detí, dve svadby a prijali aj pozvanie do súkromia rómskych rodín. Vyžadovalo si to individuálny prístup a dobré komunikačné zručnosti.

V miestnom kostole sme sa zúčastnili na hromadnom krste a sobášoch. Chceli sme však nahliadnuť aj do rómskych rodín a spoznať bližšie ich život,“ hovorí Kristína Svítok Mayerová, fotografka a denná doktorandka na Katedre umeleckej komunikácie FMK UCM v Trnave.

Prezrádza, že ich prekvapili ich čisté príbytky, ktoré boli prezdobené rôznymi umelými kvetinami, zlatými doplnkami, závesmi ako z Orientu a pestrofarebnými stenami. Domáce panie sa hrdili svojím bývaním, našich fotografov a fotografky pohostili a vo sviatočných šatách im pózovali ako modelky.

Rómov som nefotografovala prvýkrát a opäť sa mi potvrdilo, že ako komunita sú šťastnejší, súdržnejší a napriek oveľa horším podmienkam, ako máme my, si vedia vychutnať čaro prítomného okamihu a zabaviť sa,“ priblížila účastníčka workshopu Svítok Mayerová.

Fotografie z tvorivej dielne si budete môcť pozrieť na výstave, ktorá je plánovaná na jeseň v Galérii Ľudovíta Hlaváča. Ak nechcete, aby vám uniklo niečo z aktivít fotoateliéru, nezabudnite sledovať aktivity AKMF na Facebooku či Instagrame.

Zdroj fotografií: Jozef Sedlák