umelá inteligencia vo vzdelávaní

Z pohľadu učiteľa vnímam ako hlavnú výhodu umelej inteligencie úsporu času, hovorí prodekan Murár

Spolu s prof. Vrabcom boli hosťami Seriálu týždňa na Rádiu Slovensko, ktorý sa tentokrát venoval téme „Umelá inteligencia vo vzdelávaní“.

Je nespochybniteľné, že nástroje umelej inteligencie sú veľkým pomocníkom a tešia sa veľkému záujmu nielen zo strany študentov, ale aj učiteľov. Prinášajú so sebou však aj určité riziká – študenti veľmi rýchlo zistili, že technológia vie za nich napísať napríklad seminárnu prácu.

Peter Murár vysvetľuje: Učitelia potrebujú vysvetľovať a svojou komunikáciou, vystupovaním u študentov či názormi v neformálnych debatách dlhodobo budovať povedomie o tom, že existuje niečo ako akademická etika, v rámci ktorej priznávame napríklad to, že niekoho citujeme či parafrázujeme, alebo tiež uvádzame zdroje obrázkov, ktoré používame.“ 

 

I keď rozmach umelej inteligencie nezastavíme, mali by sme mať jasné pravidlá: Verím, že dospejeme do bodu, kedy budeme za úplne normálne považovať, že síce AI používame, ale niekde na patričnom mieste si povieme, že pri produkcii tohto materiálu sme použili umelú inteligenciu, a to týmto a týmto spôsobom,“ objasňuje prodekan. Ak teda študenti využijú túto modernú technológiu, mali by to v práci priznať a jasne uviesť. Inak ide o podvod.

» Vypočujte si sériu prísevkov na slovensko.rtvs.sk.

Zdroj titulnej foto: pixabay.com