michal kabát dopodrobna

Michal Kabát o regulácii umelej inteligencie: Momentálne sa rieši len to, čo je implementovateľné

Vždy je na stole dilema, do akej miery zasiahnuť do slobodného práva na rozvoj a inováciu, aby to náhodou vo výsledku neprinieslo len to, že nás predbehnú tí, ktorí regulovať nebudú, hovorí. Bol hosťom epizódy spravodajského podcastu „Dopodrobna“ Rádia Expres.

Umelá inteligencia je kvôli jej masívnemu rozmachu v globálnom centre pozornosti, vlády mnohých krajín preto uvažujú o jej regulácii. Dôvodom sú potenciálne hrozby, ktoré sa spájajú so šírením obsahu vytvoreného pomocou umelej inteligencie.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen navrhla vytvorenie nového svetového poradného orgánu, ktorý by pomohol zjednotiť pravidlá používania umelej inteligencie. Táto legislatíva je v príprave už dva roky. Pravidlá tak predstavujú vôbec prvý komplexný pokus o reguláciu umelej inteligencie na svete.

Čo pravidlá prinesú?

K téme sa vyjadril náš pedagóg Dr. Michal Kabát z Katedry digitálnych hier. Informácie z Európskej komisie sprostredkovala Ingrid Ludviková a o možných obavách zo strany influencerov viac povedal Oliver Oswald.

„Momentálne sa rieši len to, čo je implementovateľné, a to je v troch kategóriách. Jedna kategória sú veci, ktoré by mali byť priamo zakázané – ochrana detí a ohrozených skupín. Nemali by napríklad existovať hračky, ktoré dokážu rozprávať a dávať deťom rady, ktoré by mohli viesť k nejakej ujme,“ vymenúva Dr. Kabát. Pokračuje, že druhou kategóriou je kádrovanie ľudí – nemali by sa dať používať nástroje umelej inteligencie na posudzovanie hodnoty človeka či už pre nejakú inštitúciu, štát alebo kohokoľvek iného. Poslednou kategóriou je biometrická identifikácia. 

Podrobnejšie informácie sa dozviete po vypočutí tejto epizódy podcastu Dopodrobna:

 

Zdroj titulnej foto: pexels.com