Chráňte si svoje digitálne identity a neverte všetkému, čo vidíte, vyzývajú naši kolegovia na Noci výskumníkov

Fakulta masmediálnej komunikácie je vôbec prvýkrát na tomto podujatí, a to hneď na dvoch miestach naraz: v bratislavskej Starej tržnici a v Žiline.

Európska noc výskumníkov sa koná po celom Slovensku, vo všetkých krajských mestách.

Opatrne s fotkami tváre

„Máme tu aktivitu zameranú na deepfakes, kde ukazujeme ľuďom, aké ľahké je ich vytvoriť. Informujeme tiež ľudí o tom, aby si chránili svoje digitálne identity a fotky pred zrakmi náhodných okoloidúcich, pretože keď stiahneme veľa fotiek nejakého človeka, dokážeme urobiť jeho fiktívny model. Následne ho môžeme kompromitovať tým, že natočíme video s jeho tvárou,“ objasňuje prodekan Murár.

Spolu s Dr. Kubovicsom je v Bratislave, v Žiline zase FMK zastupuje Dr. Kabát. Okrem pedagógov pomáhajú aj viacerí študenti a doktorandi.


Dr. Murár pokračuje: „Takisto ľudí nabádame k tomu, aby boli opatrní a neverili všetkému, čo uvidia vo videách a na fotkách, najmä na sociálnych médiách. Tieto veci môžu byť veľmi ľahko podvrhy. Ak je vytvorený kvalitný model z mnohých fotiek a videí, môže byť naozaj veľmi ťažké rozoznať tieto zdroje od originálu.“

Fakulta masmediálnej komunikácie plánuje túto aktivitu zopakovať aj na Trnavskom rínku či študentských veľtrhoch Gaudeamus a Pro Educo.

O festivale Európska noc výskumníkov

Ide o jedinečný festival vedy, ktorý má za cieľ interaktívnym spôsobom šíriť vedecké poznatky a objavy. Podujatie sa každoročne koná v jeden deň v rámci viacerých krajín Európy (viac ako 25 zapojených krajín a 300 miest). 

Už 17. ročník podujatia sa tradične koná v posledný septembrový piatok – 29. 9. 2023, a to v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a ďalších sprievodných lokalitách. Celodenný program ponúkne inšpiratívne vedecké prezentácie, diskusie, interakcie s vedcami a inovátormi v stánkoch, ako aj atraktívny program na pódiu. Okrem hlavného programu vo festivalových mestách bude súčasťou podujatia množstvo sprievodných akcií v deň podujatia, ale i pred ním a po ňom.

Cieľom podujatia Európska noc výskumníkov je priblížiť výskum a inovácie širokej verejnosti a ukázať tak, ako ovplyvňujú náš každodenný život. Organizátori sú presvedčení, že popularizácia vedy má na rozvoj spoločnosti neuveriteľný vplyv a môže posunúť hranice ľudského poznania. Osobitým cieľom je podpora mladých ľudí pri rozhodovaní sa pre vedeckú kariéru.