dod 2022

Premýšľaš, kam po strednej škole? Pozývame ťa na Deň otvorených dverí FMK

Naša fakulta pravidelne pripravuje DOD, no ten tohtoročný bude výnimočný – hybridný.

Posledný ročník na strednej škole sprevádzajú aj veľké rozhodnutia. Nevieš sa rozhodnúť, či pokračovať v štúdiu, alebo ísť pracovať? Vyberáš si vysokú školu, ale nevieš, akému smeru by si sa chcel venovať? Príď sa pozrieť na Deň otvorených dverí Fakulty masmediálnej komunikácie 11. februára o 10.00 hod.

Je len na tebe, či sa na ňom zúčastníš z pohodlia domova, alebo sa pôjdeš pozrieť do Auly Jozefa Matúša, v ktorej bude prebiehať. Pokiaľ si zvolíš prvú možnosť, môžeš ho sledovať na webových stránkach fmk.sk, naFMKjemidobre.sk alebo na sociálnych sieťach fakulty.

Naši študenti, absolventi a vyučujúci ti dovolia nakuknúť do vysokoškolského sveta a zodpovedia ti všetky dôležité otázky, či už o študijných programoch, alebo o podaní prihlášky a prijímacom konaní. Taktiež sa dozvieš viac o aktivitách a podujatiach, ktoré FMK UCM v Trnave ponúka.

dod fmk

V roku 2020 na DOD vystúpil aj spevák Martin Císar, absolvent FMK, známy aj vďaka šou The Voice Česko Slovensko. Zdroj: Dominik Mičuda

Prečo práve FMK?

Zaujíma ťa, ako funguje práca v médiách a vieš si predstaviť, že by si v budúcnosti pôsobil v mediálnom svete? Fascinujú ťa digitálne hry a chcel by si sa tomuto zameraniu venovať profesionálne? Inklinuješ k svetu reklamy a marketingu a máš záujem sa o tejto oblasti dozvedieť viac? Pokiaľ si aspoň na jednu otázku odpovedal áno, naša fakulta ti ponúka prípravu do budúceho povolania práve v týchto odvetviach.

FMK ti nielen ponúka kvalitné vzdelanie, ale taktiež možnosť rôznych stáží alebo výmenného pobytu Erasmus+. Ďalším plusom sú školské aktivity, ktoré ti zaručia prax pre tvoje budúce povolanie a skvelí ľudia, ktorí ti pomôžu zrealizovať tvoje ciele.

Po roku aj osobne

So školou ťa bližšie zoznámia študenti, doktorandi, vyučujúci a absolventi, ktorí už vedia, ako to na FMK funguje. Podelia sa so svojimi skúsenosťami a určite ponúknu aj pár tipov, ktoré sa potenciálnym uchádzačom zídu.

Pokiaľ sa chceš na dni otvorených dverí zúčastniť prezenčne, nezabúdaj na to, že budeme fungovať v režime OP. Taktiež je dôležité, aby záujemcovia o prezenčnú formu vyplnili formulár, keďže kapacita je pre pandemickú situáciu obmedzená. „Pre všetkých OP, ktorí budú merať cestu do Trnavy, čaká okrem hlavného programu aj sprievodný program na chodbách auly, kde budú mať možnosť porozprávať sa so študentmi a doktorandmi jednotlivých študijných programov a fakultných médií. Takto sa budú môcť opýtať na všetky veci, ktoré ich zaujímajú, priamo ľudí z fakulty a zistiť nielen to, čo sa tu študuje, ale aj ako sa tu žije,“ hovorí organizátorka Dr. Slávka Gracová.

Na dni otvorených dverí sa mi páčila predovšetkým priateľská atmosféra,“ hovorí študentka FMK Adriána. Zdroj: Kristián Pribila

Čo na to študenti

Veríme, že tí, ktorí sa nebudú môcť zúčastniť DOD prezenčne, si skvelé momenty na pôde našej fakulty budú môcť vychutnať naživo ako študenti. Tí, ktorí sa na ňom v minulosti zúčastnili alebo mali možnosť sa na tejto akcii spolupodieľať, sa vyjadrili nasledovne:

Adriána: „Na dni otvorených dverí sa mi páčila predovšetkým priateľská atmosféra. Cítila som sa veľmi príjemne a vedela som si predstaviť, že raz by som na FMK študovala. Ak mám byť úprimná, tiež ma oslovil sponzoring so značkou Red Bull. Aktuálne som v druhom ročníku a pôsobím vo fakultnej televízii FMK TV.“

Filip: „Na DOD FMK som bol dvakrát. Hneď prvé DOD ma oslovilo svojou atmosférou a tým, čo sa dialo okolo mňa. Pri vchode do budovy ma hneď zastavili nejakí ľudia. Mojou úlohou bolo ísť povedať niečo do rádia. Pýtali sa ma, odkiaľ som prišiel, prečo som tu a či sa mi tu páči. Bol to príjemný rozhovor a momentálne som možno práve aj vďaka tomuto zážitku členom fakultného rádia Aetter.

Deň otvorených dverí na FMK sa líšil od ostatných už len tým, že nikde predtým som nevidel študentov vo fakultných tričkách, ktorí mi ochotne poskytli všetky potrebné informácie. Keď nastal hlavný program, v tom momente som zistil rozdiel od iných škôl. Snažili sa nás zaujať naozaj každou maličkosťou a nebola to len suchá prednáška. Vtipní moderátori, aktívne zapájanie publika či skryté peniaze pod stoličkou – to bolo len zopár príjemných a úsmevných momentov, ktoré podľa mňa zapôsobili na mnoho študentov.

Momentálne som tretiak a na DOD som sa zúčastnil už aj v roli pomocníka pri organizácii. Som si istý, že práve prvý dojem, super atmosféra a milí ľudia mi pomohli nielen pri výbere školy, ale aj v tom, že som neskôr stál na druhej strane a snažil sa pomôcť ďalším potenciálnym študentom našej fakulty.“

Pýtali sa ma, odkiaľ som prišiel, prečo som tu a či sa mi tu páči. Bol to príjemný rozhovor a momentálne som možno práve aj vďaka tomuto zážitku členom fakultného rádia Aetter,“ zaspomínal si na DOD tretiak Filip.

Karin: „Deň otvorených dverí ma inšpiroval k tomu, aby som študovala na tejto škole. Zaujalo ma, koľko možností naša fakulta ponúka, vďaka ktorým môžu študenti zlepšovať svoje praktické zručnosti. Moju pozornosť si získali predovšetkým fakultné média, či už rádio, televízia alebo časopis.

Aktuálne pôsobím ako redaktorka a editorka webredaktorov v rádiu Aetter. Chvíľu som pôsobila aj v FMK TV, no tiež by som chcela skúsiť písať pre školský časopis Atteliér, hoci som zatiaľ pre túto skúsenosť nemala dostatok času.“

Daniel:Ako stredoškolák som bol na dni otvorených dverí a dá sa povedať, že to zohralo veľkú rolu pri výbere mojej budúcej vysokej školy, hoci už dlhšie som vedel, že chcem ísť na školu s masmediálnym zameraním.

V deň DOD som ako pomocník nikdy nebol, pretože som bol vždy na Lyžiarskom záťahu, ale pomáhal som pri tvorbe rôznych videí a generálkach, ktoré s ním súvisia. Aktuálne som vo štvrtom ročníku a som vedúci redakcie FMK TV.“

Barbora: „Na dni otvorených dverí som sa zúčastnila dvakrát. Ak mám byť úprimná, táto skúsenosť potvrdila to, že chcem študovať na tejto škole. Na chodbe boli stánky, kde študenti prezentovali študijné odbory a fakultné médiá. Študenti, ktorí dané odbory prezentovali, boli ochotní a vždy vedeli pohotovo odpovedať na moje otázky.

Na DOD FMK sa mi páčilo, že tam boli aj absolventi, ako napríklad umelec Tono S alebo Betka Saloňová, ktorá momentálne pracuje v RTVS. Taktiež ma zaujalo, že Rádio Aetter počas tohto podujatia vysielalo rannú show, počas ktorej robili rôzne rozhovory, či už s hosťami, alebo potenciálnymi uchádzačmi. Aktuálne som v druhom ročníku a pôsobím v FMK TV.“

dod fmk 2022

Tentokrát sa môžeš rozhodnúť, či do Trnavy prídeš fyzicky, alebo sa viac o FMK dozvieš z pohodlia domova. Zdroj: Kristián Pribila

Nezabudni sa taktiež pridať do facebookovej udalosti, kde nájdeš všetky dôležité informácie, ktoré sa budú pravidelne aktualizovať. Príď sa presvedčiť, že na #naFMKjemidobre nie je len prázdna fráza. Tešíme sa na teba!

Autorka textu: Lenka Šamajová