rádio aetter

Moderátor Aetteru Ivo Funtek: Chcel by som, aby sa o ňom hovorilo ako o plnohodnotnom rádiu

Študentské rádio Aetter už niekoľko mesiacov vysiela na vlastnej frekvencii. O tom, ako sa rádiu zatiaľ darí či aké komplikácie priniesla pandémia, sme sa rozprávali s moderátorom Ivanom Funtekom.

Už niekoľko mesiacov vysielate na vlastnej frekvencii, ako vám to zatiaľ ide?

Myslím si, že veľmi dobre. V rádiu Aetter máme ľudí, ktorí dohliadajú na naše jazykové prejavy a tiež si medzi sebou veľmi radi vypichneme aj nejaké zlé momenty, z ktorých sa dokážeme poučiť. Samozrejme, mali sme aj technické problémy alebo aj problémy s tým, čo sme povedali naživo vo vysielaní, ale také niečo sa dalo očakávať. Predsa len, nevysielame ani len pol roka. Celkovo si ale myslím, že nám to ide super.

Ako si sa dostal k tejto pozícii?

Ak mám byť úprimný, tak úplnou náhodou. V rádiu som začal pomerne neskoro, ako tretiak. Väčšina tých, ktorí aktuálne moderujú, sú v rádiu od prvého ročníka a majú oveľa viac skúseností ako ja. Chvíľu som trénoval „na nečisto“ len v skúšobnom štúdiu a pokúšal som sa zlepšovať pomocou spätnej väzby, ktorú mi posielali.

Aj keď som v rádiu pomerne krátko, baví ma to a očividne usúdili, že som dosť dobrý na to, aby som išiel moderovať rannú show. A keď sa ma spýtali, či sa na to cítim, povedal som, že áno. Veď predsa, nová výzva mi nemôže uškodiť.

rádio mi do života prinieslo hlavne zmysel pre zodpovednosť.

Ivo, cítiš teraz väčšiu zodpovednosť ako moderátor?

Určite áno. Pravdupovediac, rádio mi do života prinieslo hlavne zmysel pre zodpovednosť. Nie je to len o tom, že si musím dávať pozor na to, čo poviem, keď sa rozsvieti červené svetlo, ale začína sa to už prípravou na vysielanie. Zatiaľ sa mi ešte nestalo, že by som išiel ráno na vysielanie bez pripraveného textu. Radšej obetujem pár hodín spánku na úkor prípravy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rádio Aetter (@radioaetter)

Čo všetko si vyžaduje príprava na vysielanie a kto prichádza s témami?

Príprava sa začína výberom témy. Tie si rieši každý individuálne – či už poobední moderátori, ktorí sú na vysielanie sami, alebo ranné tímy. Ja s kolegyňou máme vytvorený zoznam možných tém, ktorý pravidelne dopĺňame. Potom si vyberieme tému, ktorá sa nám pozdáva a dohodneme sa, či je vhodná na ranné vysielanie. Tiež prihliadame na to, či je zábavná a zaujímavá pre poslucháča.

Snažíme sa dopredu si naplánovať témy, ktoré pôjdeme vysielať. Keď už máme tému, na ktorej sme sa zhodli, tak jediné, čo zostáva, je vypracovať si podľa danej štruktúry jednotlivé vstupy. Ako dlho nám to trvá, neviem povedať, pretože niekedy sme extrémne produktívni a vieme jedno vysielanie ,,zbúchať“ aj za dve alebo tri hodiny. Niekedy sú ale aj také dni, kedy sa nepohneme celý deň a finišujeme až v noci. V rámci vysielania máme aj situačné vstupy, ktoré si nedokážeme pripraviť dopredu a jednoducho improvizujeme s tým vedomím, že uvidíme, ako to celé dopadne.

Od začiatku ste boli študentské rádio. Ako sa snažíte, aby ste boli pre túto cieľovú skupinu atraktívni?

Ak mám hovoriť za seba, tak v prvom rade sa snažím, aby bol moderovaný program zábavný, hravý a bez zbytočne veľkého množstva faktov. Zapájame aj poslucháčov cez rubriky, ktoré sú smerované priamo na ich pobavenie. Ďalej je to hlavne hudba, ktorú hráme, čo znamená, že je odlišná od bežnej komerčnej hudby. Samozrejme, že hráme aj mainstreamovú hudbu, ale nájdu sa u nás aj kúsky, ktoré poslucháč počuje málokde.

Taktiež je to obsah, ktorý tvoríme na našich sociálnych sieťach. Ten je cielený na mladšie publikum, čo sú 18- až 30-roční ľudia. Sociálnymi sieťami myslím Instagram a TikTok, na ktorom sa tiež snažíme tvoriť nejaký zaujímavý obsah, pričom je zrejmé, že TikTok je určený prevažne pre mladšie publikum.

@radioaetter

#aetter #dezinfekcia #korona #slovakia #trnava #fy #fyp

♬ Pumpa – Ego & Sima & Ben Cristovao

Aký hudobný žáner teda prevažuje na vašej frekvencii?

Jednoznačne pop. Potom je to zmes všetkého možného od elektronickej hudby až po hip-hop. Niekedy si dokonca uletíme aj na oldies hudbe, ale to len zriedka. Čo v playliste skoro vôbec nemáme, je metal alebo tvrdý rock.

Dokáže už rádio zarobiť nejaké peniaze na pokrytie nákladov či dokonca na zaplatenie jednotlivých pozícií alebo v ňom pôsobíte len v rámci praxe?

Pokiaľ viem, tak všetci, ktorí sme súčasťou rádia, to máme aktuálne ako prax. Rádio neplatí ani jedného z nás nijakou fixnou mesačnou sumou.

Radšej obetujem pár hodín spánku na úkor prípravy.

Ako funguje rádio Aetter počas koronavírusu? Dotklo sa vás to nejako?

Dotklo sa nás to dosť výrazne. Ak mám uviesť niekoľko príkladov, tak by som spomenul najprv respirátory. V samotnom štúdiu sa pohybujeme bez nich, no ak sa chceme pohybovať po budove, tak ich musíme mať na sebe. Taktiež sa nemôžeme stretávať, čo mierne komplikuje komunikáciu.

Nemôžeme organizovať žiadne hodiny pre nových moderátorov, takže ich zaúčanie je zdĺhavé a komplikované. Najväčší problém je, ak niekto ochorie a vypadne, keďže máme veľmi obmedzený počet moderátorov, ktorí majú aj iné povinnosti ako vysielanie v rádiu. Ak sa niečo také stane, tak sa snažíme vykryť vysielanie, ako sa len dá. Zatiaľ sa nám to aj úspešne darí, ale vždy je to nepríjemná situácia, s ktorou však musíme počítať.

Ako to je s hosťami v rádiu počas tejto krízy?

Keďže sme nabiehali na frekvenciu už počas pandémie, tak sa už nejak počítalo s tým, že tých hostí bude priamo v rádiu Aetter menej, ako by bolo za normálnych okolností. Napriek tomu si myslím, že sme boli do teraz schopní zabezpečiť veľa zaujímavých hostí z rôznych oblastí. Samozrejme, všetci hostia a aj moderátori vždy dodržiavali opatrenia, ktoré boli nariadené vládou. Pokiaľ viem, tak sa nikto z hostí ani z moderátorov po rozhovoroch nenakazil, takže sme na tom dobre. Naposledy sme mali zaujímavý rozhovor s Adamom Ďuricom.

Aké sú vízie rádia Aetter do budúcna?

Teraz budem hovoriť v prvom rade za seba. Chcel by som, aby sa o Aetteri hovorilo ako o plnohodnotnom rádiu, a nie len ako o študentskom, kde sa študenti len tak ,,hrajkajú“ a o nič nejde. Je potrebné si uvedomiť, že sme prvé rádio na Slovensku, ktoré sa pretransformovalo z čisto študentského internetového rádia na rádio s vlastnou frekvenciou, vlastným originálnym programom a moderovaným vysielaním, ktoré pokrýva každý pracovný deň.

Ak by nebola korona, tak si dovolím tvrdiť, že by sme mali kapacity na to, aby sme mali moderované vysielanie aj počas víkendov. Takže ambície do budúca sú také, že chceme rásť, zvyšovať počúvanosť a byť schopní konkurovať väčším hráčom na trhu.

Autorka: Eliška Lenčešová