Rozpoznanie hoaxov či absolvent v markizáckom spravodajstve. Pozrite si zmienky o FMK v médiách

Naše akademičky a akademikov, ale aj ďalších #FMKpeople, môžeme často vidieť a počuť v médiách. Prinášame prehľad výstupov z uplynulých dní.

Vyjadrujú sa k témam, ku ktorým majú čo povedať; najmä v oblasti médií, marketingu, digitálnych hier, hoaxov a dezinformácií či umelej inteligencie. Zmienky o FMK ľuďoch – výskumníčkach/och, odborníčkach/och, absolventkách/och, študentkách/och – pravidelne dopĺňame do sekcie FMK v médiách

Profesor Gálik v Komentároch dňa

V poslednom týždni bolo takýchto výstupov hneď niekoľko. V piatok 16. februára bol hosťom relácie Komentáre dňa na RTVS prof. Slavomír Gálik z Katedry masmediálnej komunikácie FMK. Informoval o výsledkoch medzinárodného mediálneho výskumu, na ktorom sa zúčastňovalo 14 krajín, pričom skúmali mediálny vývoj za ostatných 20 rokov.

Prihovoril sa priamo z Bruselu, kde práve v tých dňoch prezentovali výsledky projektu Mediadelcom pred Európskou komisiou. Celý výstup si môžete pozrieť na tomto linku.

fmk v médiách

12-členný tím slovenských výskumníčok/kov viedol profesor Gálik. Zdroj: RTVS (screenshot)

Kapec o fake news, Švecová o školení seniorov

V sobotu 17. februára boli hosťami relácie Generácia s Oľgou Belešovou na RTVS Dr. Miroslav Kapec z Katedry masmediálnej komunikácie FMK a tiež Dr. Magdaléna Švecová, vedúca Katedry digitálnych hier FMK.

„Na sociálnych sieťach by sme si mali všímať minimálne to, kto vytvoril danú správu, kto je jej pôvodcom. Ďalej je potrebné všímať si štylistiku a gramatiku. Zbystriť pozornosť treba aj vtedy, keď v nás správa vzbudzuje príliš veľké emócie,“ hovorí Kapec.

fmk v médiách

Dezinformácie ohrozujú najmä generáciu digitálnych prisťahovalcov. FMK pre nich organizuje rôzne kurzy. Zdroj: RTVS (screenshot)

Jednou zo zraniteľných skupín sú práve seniori, hovoríme o skupine tzv. digitálnych prisťahovalcov. Ako im pomôcť zorientovať sa v problematike? „Pre seniorov na našej fakulte organizujeme rôzne kurzy, napríklad na ovládanie smartfónov a moderných technológií,“ prezrádza Švecová. Približuje, ako kurz prebiehal – okrem klasickej frontálnej výučby využívali aj hravejší spôsob, ktorého súčasťou boli aj geolokačné hry v rámci mesta Trnava, pričom seniori museli plniť úlohy tak, že už museli ovládať danú aplikáciu.

Spomínanú epizódu nájdete v archíve RTVS na tomto linku (v čase od 17:30).

Matulaj moderuje správy na Markíze

A to od pondelka 19. februára. Ide o Prvé Televízne noviny, ktoré TV Markíza vysiela o 17. hodine. Informoval o tom portál omediach.com.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dominik Matulaj (@dominikmatulaj)

 

Absolvent FMK Dominik Matulaj pracuje aj v Rádiu Expres ako redaktor a moderátor spravodajstva a dopravného servisu. Do Markízy prišiel v roku 2016, niekoľko rokov pôsobil v Teleráne, neskôr moderoval aj Ranné Televízne noviny v Teleráne a Televízne noviny o 12. Po Zuzane Čimovej je to ďalší náš absolvent v Markíze na poste moderátora hlavnej spravodajskej relácie.

Gratulujeme a prajeme veľa úspechov!

Zdroj titulnej foto: RTVS (screenshot)