Zároveň upozorňuje na portugalský „lazy lifestyle“ a všeobecnú pomalosť. Prečo sa oplatí ísť na Erasmus?
Študentka marketingovej komunikácie Sofia Mikulová absolvovala v letnom semestri zahraničnú mobilitu na University of Algarve. V článku sa dozviete:
- čo sa jej najviac páčilo na mestečku Faro,
- ako prebiehala výučba,
- prečo sa treba v Portugalsku vybaviť trpezlivosťou.
Všetko potrebné je na skok
Faro leží na pobreží Atlantického oceánu, je hlavným a najväčším mestom regiónu Algarve a tiež hlavným lákadlom tohto južného cípu Portugalska. Veľkosťou je porovnateľné s Trnavou, tá má dokonca o niečo väčší počet obyvateľov – vyše 62 000, zatiaľ čo populácia mesta Faro je približne 58 000.
„Je to očarujúce portugalské mesto s uvoľnenou atmosférou a priateľskými miestnymi obyvateľmi, ktorí sú pripravení a ochotní privítať vás vo veľkom štýle,“ hodnotí nadšene Sofia. Bývanie vo Fare je podľa nej ideálne a pohodové – človek má všetko potrebné na skok. Pripomína, že pre náruživých cestovateľov je tam aj medzinárodné letisko, odkiaľ sa ľahko dostanú do iných krajín. Zlaté pláže, ohromujúca krajina a skryté zátoky robia túto časť Portugalska výnimočnou a ozaj nezabudnuteľnou.

Sofia si Erasmus v Portugalsku užila a verí, že sa do regiónu Algarve ešte vráti. Zdroj: archív S. M.
Faro je celkovo malé mesto: „Počas piatkových večerov je vysoká pravdepodobnosť, že stretnete rovnakých ľudí a hlavne všetkých svojich spolužiakov.“ Avšak medzimestská komunita Algarve má vynikajúcu geografickú polohu, študenti tak môžu ľahko vycestovať medzi rôznymi mestami v regióne alebo sa dokonca vydať do iných častí Portugalska či Španielska. Vo Fare nájdete úplne všetko – nákupné cestrá, reštaurácie, bary, tanečné kluby, pláže, prístav a mnoho ďalšieho.
- Mesto je malé, v piatok večer veľmi pravdepodobne stretnete všetkých svojich spolužiakov. Zdroj: archív S. M.
- Podľa Sofie človeku vo Fare na pobreží Atlantiku naozaj nič nechýba. Zdroj: archív S. M.
Forma štúdia sa veľmi nelíšila
„Do školy sme chodili tak trikrát do týždňa, prednášky sme mali naživo. Veľmi podobný systém ako u nás na Slovensku,“ prezrádza Sofia, ktorá si užila letný semester pri Atlantiku.
Na univerzite sa cítila výborne. Pochvaľuje si skvelú Erasmus komunitu, vďaka čomu si vzdelávanie veľmi užila. S portugalskými študentmi nemala veľa prednášok, a ak nejaké mala, boli v angličtine. Medzinárodná organizácia ESN pre zahraničných študentov zorganizovala týždenné stretávania a jeden spoločný výlet mimo mesta. Univerzita im tiež ponúkla viaceré možnosti na stretávanie ako študentské festivaly, prednášky alebo mini výskumy.

Systém štúdia sa veľmi nelíši, do školy chodila tak trikrát do týždňa. Zdroj: archív S. M.
Pripravte sa na lazy lifestyle
Život v Portugalsku odporúča Sofia zažiť všetkým, krajinu, ľudí aj školu si užila. Do regiónu Algarve sa plánuje vrátiť. Zároveň však upozorňuje na portugalský „lazy lifestyle“ či všeobecnú pomalosť – pri odpisovaní, riešení dokumentov alebo emailov. „Ak chcete mať niečo rýchlo vyriešené, je potrené zavolať alebo poslať email znova. A znova,“ dodáva so smiechom študentka marketingu.
Partnerské univerzity a všetky potrebné informácie o Erasme nájdete na fakultnom SharePointe v sekcii Štúdium v zahraničí.
Zdroj titulnej foto: archív S. M.