Faro je očarujúce mesto, domáci vás privítajú vo veľkom štýle, hovorí študentka Sofia

Zároveň upozorňuje na portugalský „lazy lifestyle“ a všeobecnú pomalosť. Prečo sa oplatí ísť na Erasmus?

Študentka marketingovej komunikácie Sofia Mikulová absolvovala v letnom semestri zahraničnú mobilitu na University of Algarve. V článku sa dozviete:

  • čo sa jej najviac páčilo na mestečku Faro,
  • ako prebiehala výučba,
  • prečo sa treba v Portugalsku vybaviť trpezlivosťou.

Všetko potrebné je na skok

Faro leží na pobreží Atlantického oceánu, je hlavným a najväčším mestom regiónu Algarve a tiež hlavným lákadlom tohto južného cípu Portugalska. Veľkosťou je porovnateľné s Trnavou, tá má dokonca o niečo väčší počet obyvateľov – vyše 62 000, zatiaľ čo populácia mesta Faro je približne 58 000. 

„Je to očarujúce portugalské mesto s uvoľnenou atmosférou a priateľskými miestnymi obyvateľmi, ktorí sú pripravení a ochotní privítať vás vo veľkom štýle,“ hodnotí nadšene Sofia. Bývanie vo Fare je podľa nej ideálne a pohodové – človek má všetko potrebné na skok. Pripomína, že pre náruživých cestovateľov je tam aj medzinárodné letisko, odkiaľ sa ľahko dostanú do iných krajín. Zlaté pláže, ohromujúca krajina a skryté zátoky robia túto časť Portugalska výnimočnou a ozaj nezabudnuteľnou.

Sofia si Erasmus v Portugalsku užila a verí, že sa do regiónu Algarve ešte vráti. Zdroj: archív S. M.

Faro je celkovo malé mesto: „Počas piatkových večerov je vysoká pravdepodobnosť, že stretnete rovnakých ľudí a hlavne všetkých svojich spolužiakov.“ Avšak medzimestská komunita Algarve má vynikajúcu geografickú polohu, študenti tak môžu ľahko vycestovať medzi rôznymi mestami v regióne alebo sa dokonca vydať do iných častí Portugalska či Španielska. Vo Fare nájdete úplne všetko – nákupné cestrá, reštaurácie, bary, tanečné kluby, pláže, prístav a mnoho ďalšieho.

Forma štúdia sa veľmi nelíšila

Do školy sme chodili tak trikrát do týždňa, prednášky sme mali naživo. Veľmi podobný systém ako u nás na Slovensku,“ prezrádza Sofia, ktorá si užila letný semester pri Atlantiku.

Na univerzite sa cítila výborne. Pochvaľuje si skvelú Erasmus komunitu, vďaka čomu si vzdelávanie veľmi užila. S portugalskými študentmi nemala veľa prednášok, a ak nejaké mala, boli v angličtine. Medzinárodná organizácia ESN pre zahraničných študentov zorganizovala týždenné stretávania a jeden spoločný výlet mimo mesta. Univerzita im tiež ponúkla viaceré možnosti na stretávanie ako študentské festivaly, prednášky alebo mini výskumy.

erasmus v portugalsku

Systém štúdia sa veľmi nelíši, do školy chodila tak trikrát do týždňa. Zdroj: archív S. M.

Pripravte sa na lazy lifestyle

Život v Portugalsku odporúča Sofia zažiť všetkým, krajinu, ľudí aj školu si užila. Do regiónu Algarve sa plánuje vrátiť. Zároveň však upozorňuje na portugalský „lazy lifestyle“ či všeobecnú pomalosť – pri odpisovaní, riešení dokumentov alebo emailov. „Ak chcete mať niečo rýchlo vyriešené, je potrené zavolať alebo poslať email znova. A znova,“ dodáva so smiechom študentka marketingu. 


Partnerské univerzity a všetky potrebné informácie o Erasme nájdete na fakultnom SharePointe v sekcii Štúdium v zahraničí.

Zdroj titulnej foto: archív S. M.