dobré správy nie sú sexy

Sú alebo nie sú dobré správy sexy? V Rádiu Slovensko o tom rozprávala aj doc. Hudíková

Hostkou relácie Kontakty bola koncom júna docentka Zora Hudíková, vedúca Katedry umeleckej komunikácie FMK UCM v Trnave a mediálna psychologička.

Okrem nej bola v štúdiu aj Anna Sámelová, riaditeľka sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS, moderátorkou relácie je Petra Strižková. Ak ste túto epizódu prehliadli, dávame ju do pozornosti pre jej nadčasovosť.

Zo správ kvapká krv

Novinári sa medzi sebou zvkynú posťažovať: „Zasa nám zo správ kvapká krv“. Je to ich reakcia na to, že až príliš často prinášajú negatívne informácie, akými sú dopravné nehody, vraždy, korupcia, extrémy počasia či vojny.

„Je tam rozpor medzi žurnalistickým pohľadom a pohľadom človeka. Pretože pre žurnalistiku je vždy atraktívna krv, konflikt, to, čo je dramatické, lebo to upútava pozornosť,“ hovorí docentka Hudíková. Výsledkom je, že ľudia sú zo správ unavení a majú pocit, že svet je zlý. Obe odborníčky však zdôrazňujú, že žurnalisti si negatívne správy nevymýšľajú, iba informujú o svete. Dôležité je, akým spôsobom je správa podaná – či sa kladie dôraz na silné emócie, paniku a strach, alebo žurnalista podá komplexnú informáciu a zároveň ponúkne riešenie.

Ako informovať o pozitívach sveta?

Kto rozhoduje o tom, aké správy sa dostanú do vysielania? Určuje pomer dobrých a zlých odvysielaných/publikovaných správ nejaký algoritmus? Ako vyzerá súčasná žurnalistická prax?

V poslednom období celosvetovo silnie dopyt po dobrých správach. Ale ako ich prinášať, keď ľudia aj tak klikajú na tragédie? Ako informovať o pozitívach sveta a nezatvárať pri tom oči pred jeho neprávosťami? Vypočujte si reláciu v archíve RTVS alebo priamo tu cez Spotify:

 

„Dobré správy nie sú sexy“ bol zároveň názov panelovej diskusie v rámci kampane Mediálne pozitívny týždeň, ktorý prebiehal v dňoch 19. – 25. júna 2023.