erasmus v chorvátsku

Vycestovala aj napriek pretrvávajúcej pandémii. Študentka FMK opísala svoj pobyt v Dubrovníku

Výberové konanie na pobyty študentov bolo tento rok iné, pre pandémiu COVID-19 sa realizovalo prostredníctvom platformy Google Meet. Bližšie podrobnosti o priebehu programu Erasmus v tejto situácii nám prezradila študentka FMK Mária Kožuchová.

Dozviete sa napríklad:

  • či študent vyžije z poskytnutého grantu,
  • pri akých príležitostostiach chodia vysokoškoláci v Dubrovníku fyzicky do školy,
  • ako sa správajú Chorváti počas pandémie a mnoho iného.

Na úvod by si sa nám mohla trochu bližšie predstaviť.

Volám sa Mária Kožuchová a študujem na magisterskom stupni masmediálnu komunikáciu na FMK. Momentálne som na študijnom pobyte Erasmus v Chorvátsku.

Tento rok si po prvýkrát využila možnosť programu Erasmus?

Áno, ide o môj prvý študijný pobyt cez tento program. Pobyt v zahraničí som však absolvovala už predtým. Počas bakalárskeho štúdia som vycestovala na študijnú mobilitu na Kubu, v rámci ponuky od Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA).

Ako prebiehalo výberové konanie? 

Keďže som bola počas termínu Erasmus pohovoru na Kube a nemohla som sa dostaviť na výberové konanie osobne, absolvovala som pohovor online cez internet. Priebeh bol rovnaký ako na osobnom pohovore.

dubrovník

Mária rada spoznáva nové kultúry a bonusom Chorvátska je podľa nej aj more a dobrá kuchyňa. Zdroj: Mária Kožuchová

Aké požiadavky musí spĺňať uchádzač, ktorý má záujem o štúdium v zahraničí?

Myslím si, že hlavnou požiadavkou je angličtina. Keďže sú všetky hodiny v angličtine a učitelia používajú pomerne ťažké odborné výrazy, musí mať študent angličtinu na dobrej úrovni.

Čo ťa motivovalo k tomu, aby si sa prihlásila? Bol to tvoj študentský sen?

Prihlásila som sa, pretože som si chcela vyskúšať štúdium v zahraničí a zlepšiť si angličtinu. Myslím si, že ide o cennú skúsenosť, ktorú by si nemal nechať ujsť žiaden študent. Erasmus mi umožnil získať nové vedomosti, priateľstvá a zažiť študentský život v inej krajine.

V neposlednom rade som sa prihlásila aj preto, že rada cestujem a spoznávam nové kultúry. V Chorvátsku som však nikdy predtým nebola a to ma lákalo. Príjemným bonusom je more a dobrá kuchyňa.

dubrovník

Tento semester si vybrala kvôli počasiu a aj preto, že ešte nemusí písať diplomovku. Zdroj: Mária Kožuchová

Je pobyt v zahraničí finančne nákladný? Musia mať študenti so sebou „balík“ peňazí, alebo im stačí len nejaké vreckové a zvyšok platí program?

Z programu som dostala mesačný grant 470 eur na život, čo je podľa môjho názoru málo. Ubytovanie na internáte stojí približne 200 eur. Veľkou výhodou je strava v jedálni, ktorá vychádza 60 eur mesačne (obed aj večera), pretože jedno jedlo v jedálni stojí len 7 HRK (1 euro). Vďaka tomu ušetrím veľa peňazí za jedlo.

Ako ďalšie výdavky platím napríklad práčovňu, drogériu, kozmetiku a samozrejme zážitky a výlety. Dubrovník je pomerne drahé mesto, tak je potrebné mať aj peniaze nad rámec prideleného grantu.

Išla si na Erasmus sama?

Na Erasme som spolu so spolužiačkou a kamarátkou Ivankou Rechtoríkovou. Zároveň sme aj spolubývajúce na internáte.

Nemali rodičia obavy „pustiť“ ťa samu stovky kilometrov od domova počas pandémie?

Báli sa o mňa a pýtali sa, či nemôžem presunúť Erasmus na budúci akademický rok, keď bude lepšia situácia. Ja som však chcela ísť počas letného semestra kvôli lepšiemu počasiu a aj preto, že teraz ešte nemusím písať diplomovku.

Čo všetko si musela spĺňať pred vstupom do krajiny? Ako si počas pandémie cestovala?

Pred vstupom do Chorvátska som musela mať absolvovaný PCR test na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom a musela som sa ním preukázať na hraniciach. Z Viedne do Záhrebu som išla vlakom. Počas cesty do vlaku nabehli policajti a pýtali si výsledok testu a potrebné doklady, ktorými som musela preukázať, že som Erasmus študent. Zo Záhrebu som letela priamo do Dubrovníka.

dubrovník

V Chorvátsku sú opatrenia menej prísne, v exteriéri takmer nikto nenosí rúško. Zdroj: Mária Kožuchová

Ako prebieha vaša výučba v škole?

Vyučovanie máme od pondelka do štvrtka online prostredníctvom platformy Zoom. Od piatku do nedele máme voľno. Skúšky máme klasicky v učebniach, pri dodržaní odstupov. Počas vyučovania robíme rôzne projekty, prezentácie, domáce úlohy a máme aj priebežné testy.

Ako sa správajú Chorváti? Dodržiavajú protipandemické opatrenia?

V Chorvátsku sú opatrenia oveľa miernejšie v porovnaní so Slovenskom. V krajine zákaz vychádzania neplatí. Ľudia nosia ochranné rúška len v interiéroch, v exteriéri ich nenosia takmer vôbec. Bary aj reštaurácie sú v Dubrovníku naďalej zatvorené, pretože v tejto časti krajiny je epidemiologická situácia horšia ako v ostatných častiach Chorvátska.

Ja však veľmi nariadené opatrenia nepociťujem, mám pocit že ich tu ľudia veľmi neriešia a správajú sa, akoby tu koronavírus ani nebol. Často ani nedodržujú povinné odstupy a vonku sa stretávajú veľké skupiny.

Kedy sa vraciaš späť na Slovensko? Nemáš obavy z návratu domov? Pýtam sa pre neustále meniace sa opatrenia v našej krajine.

Návrat na Slovensko zatiaľ neplánujem. Pravdepodobne sa vrátim až koncom júna. Verím, že potom už bude situácia na Slovensku lepšia.

Bližšie informácie o štúdiu v zahraničí nájdete na tomto linku.

Autorka: Nikol Stoličná
Zdroj titulnej fotografie: unsplash.com