Ako sa efektívne učiť na skúšky? Prečítaj si naše rady

Skúškové obdobie je v plnom prúde, a tak sme pre teba spísali pár tipov, ako naliať do hlavy vedomosti bez toho, aby to bolelo a aj ste z toho niečo mali.

Time management

Už pri tomto bode väčšina študentov zlyháva na plnej čiare, netreba si však všetko nechávať na poslednú chvíľu. Pokiaľ teda nie si ten prípad, čo sa vie donútiť k výkonu len pod tlakom a v krátkom čase. Na niektoré skúšky sa stačí pripravovať pár hodín, na iné aj niekoľko dní, preto je ideálne dopredu si to rozvrhnúť podľa náročnosti daného predmetu. Time management je dôležitý v skúškovom a štátnicovom období, ale čo sa naučíte ako študent, oceníte aj v práci.

via GIPHY

Dôležité veci si farebne odlíšte

Ak máš problém niečo si zapamätať, alebo sa ti to stráca medzi toľkými informáciami, pomáha farebne odlíšiť všetky rozdelenia a dôležité časti. Pro tip: ak nemáš dobrú pamäť, danú vec si párkrát prepíš na papier a zopakuj. Prepisovanie poznámok je skvelé, ak si kinetický študent. Mind map je najefektívnejším spôsobom. Keď niečo napíšete, budete pravdepodobne premýšľať o tom, čo píšete, o čom to je a prečo ste to zapísali. A čo je najdôležitejšie, osviežuje to pamäť. Ak ste si vzali poznámky spred mesiaca a zistili ste, že tieto poznámky budú relevantné vo vašej skúške, ich prepísanie vám ich pripomenie, keď ich budete potrebovať.


via GIPHY

Študuj v čistej a tichej miestnosti

Všetci to poznáme, pri študovaní ťa rozptýli aj pes za oknom, no väčšina takýchto rozptýlení sa dá veľmi ľahko eliminovať. Vypni všetku elektroniku, nekontroluj každých 5 minút, či ti niekto nenapísal na Messengeri alebo ti nedal Super Lajk na Tindri, a keď si už budeš chcieť oddýchnuť, radšej si zacvič.


via GIPHY

Opakuj si učivo nahlas

Opýtaj sa sám seba otázky, ktoré máš k danému predmetu k dispozícii, alebo si vytvor svoje. To ti môže pomôcť zistiť, či si vieš spomenúť, čo si práve študoval. Nesnaž sa formulovať pri týchto odpovediach presné znenie daných poznámok, syntéza informácií do vlastnej odpovede je oveľa užitočnejšia taktika. Ak sa nechceš rozprávať sám so sebou, zapoj spolužiakov a kamarátov a vysvetľuj im nahlas, čo si sa naučil. To ti môže rozšíriť vedomosti k danej téme a pochopiť veci, ktoré možno oni vedia lepšie vysvetliť.

via GIPHY

Oddychuj

Noc pred skúškou do seba aj tak toho moc učiva nenaleješ (pre istotu to neskúšaj ani s alkoholom), a tak si radšej ľahni skôr, nestresuj a poriadne sa vyspi. Veď stále tu máme aj opravné termíny.

via GIPHY

Držíme palce!

Autorka: Nina Závodská