Viete, čo majú spoločné samizdat, Witcher 3 a Xbox? Všetko nájdete na festivale Game Days Trnava

Aj naši študenti sa podieľajú na organizácii najlepšej hernej akcie na Slovensku, ktorá sa tento rok presunula do Trnavy. Ak sa chceš na hry pozrieť viac do hĺbky, nenechaj si ujsť festival nabitý naozaj unikátnym obsahom. Navyše, pre všetkých #fmkpeople je prichystaná výhodná zľava na vstupenku. Save the date na 30. mája až 2. júna.

Na videohernom festivale Game Days Trnava sa dozvieš, ako David Ringeisen robil na hrách Witcher 3 alebo Assassin’s Creed. Na výstave Československý 8-bitový samizdat zistíš, že za tvorbu videohry mohlo hroziť kľudne aj väzenie. Priamo z Microsoftu príde o svojej práci v Xbox Teame rozprávať ostrieľaný vývojár Bryce Johnson. Budeš si môcť vyskúšať rozpracované hry slovenských vývojárov medzi prvými hráčmi na svete. Odovzdáme aj cenu Slovenská hra roka, budú sa tvoriť hry v Power Pointe a chýbať nebude ani veľký herný kvíz, game jam, koncerty a párty. To nechceš zmeškať!

David Ringeisen pracoval na Witcherovi či Assasinovi.

Hlavnou hviezdou bude animátor a režisér David Ringeisen (HU), ktorý má za režírovanie cutscéna trailerov pre hry ako Witcher 3, Assassin’s Creed, Call of Duty alebo Destiny. Vďaka svojim skillom pracoval na niekoľkých najziskovejších videoherných projektoch posledných rokov a „veselých príbehov z nakrúcania“ má na rozdávanie.

Priestor dostanú aj hendikepovaní hráči

Ďalším hosťom z prvej videohernej ligy je vývojar z Microsoftu Bryce Johnson (USA). Skúsenosti zbieral v Xbox Teame a teraz pracuje na Adaptive Controlleri, ktorý má uľahčiť hranie gamerom so zdravotným znevýhodnením. Tak si predstavujeme videoherného hrdinu. Svet Áčkových videohier pomáha tvoriť aj Tom Kail (GB) zo štúdia Inkle. Jeho cestovateľskú adventúru 80 Days vyhlásil magazín TIME za najlepšiu hru roka 2014. Do Trnavy príde predstaviť novinku Heaven’s Vault. Medzi indie hráčmi sa už pár rokov od vydania teší takmer kultovému statusu skvelá a inovatívna stratégia Frostpunk, kde ste niekedy museli nechať zomrieť stovky ľudí, aby ste zachránili tisíce. Práve tento darwinovský masochizmus mala na starosti vzdelaním biologička a srdcom dizajnérka Marta Fijak (PL).

Bryce Johnson z Microsoftu.

Videohry však nenapredujú míľovými len vďaka vývojárom, posúvajú ich dopredu aj videoherní vedci. Jednou z najlepších široko-ďaleko je Johanna Pirker (AT), ktorú magazín Forbes označila za 30 najväčších mozgov pod 30 rokov v oblasti vedy v Európe. Špecializuje sa na umelú inteligenciu, interakciu človeka s počítačom, dátovú analýzu, a VR.

SightlessKombat (GB) patrí medzi hráčov, ktorých ani strata zraku neodradí od potešenia z hrania. Ako konzultant pre dostupnosť médií znevýhodnenému publiku spolupracoval s viacerými štúdiami a pomáhal im vylepšiť produkty a vyvíjať nové funkcie ako napríklad HUD Volume Slider, ktorá sa prvýkrát použila v hre Killer Instinct Season 2 alebo Fabricator Ping do hry Gears Of War 4. Obe hry aj aktívne hráva a postuje na svoj YouTube kanál.

Sightless Kombat hrá aj napriek zrakovému postihnutiu.

Hra roka, výstavy, workshopy

Veľkým ťahákom festivalu budú aj starostlivo zostavené výstavy v nádherných priestoroch trnavského Nádvoria, ktoré sú na to ako stvorené. Môžete sa tešiť aj na výstavu v réžii videoherného vedca Jaroslava Švelcha, ktorý zbieral skúsenosti aj na Massachussets Instute of Technology (MIT), kde mu vydali najkomplexnejší prehľad videoherného praveku v Československu – Gaming the Iron Curtain. V Trnave predstaví výstavu Czechoslovak 8-bit Underground, s hrami ktoré boli v hlbokom socializme nástrojom občianskej neposlušnosti a politického boja proti normalizácii.

Na Game Days sa stretáva hráčska odborná komunita s verejnosťou.

Videohry, ktoré na jeho výstave uvidíte vznikali výhradne „na kolene“, patria medzi najstaršie zachované politické hry na svete a boli digitálnou obdobou samizdatov svojej doby. Milovníkov videohier a animácie poteší prienik medzi týmito dvoma svetmi počas výstavy Michaela Freia, ktorý vybral to najlepšie z „Interaktívnej animácie“. Pokiaľ počujete skôr na zvuk určite vás osloví výstava audiohier zostavená Christopherom Wrightom. Ide o hry tvorené nevidomými programátormi pre nevidomých hráčov.

Workshopy na tvorbu hier a mnoho iného

Na Game Days Trnava zažiješ aj mnohé ďalšie aktivity. Budeš si môcť napríklad zahrať rozpracované hry slovenských autorov a štúdií, medzi prvými hráčmi na svete. Pokiaľ si si myslel, že Power Point je len nudný program na tvorbu prezentácii, z omylu ťa vyvedie workshop, kde v ňom budeme robiť krátke textové adventúry. Súťaživé typy si môžu zmerať vedomosti vo veľkom hernom kvíze a napätie sa bude dať krájať pri odovzdávaní ocenenia Slovenská hra roka. Okrem toho bude množstvo workshopov, dvojdňový game jam, koncerty, párty a všade okolo aj dobré jedlo a pitie.

Tešíme sa na teba!
Viac sa dozviete na našich stránkach.
Zoznam spíkrov a hostí.
Vstupenky na festival si môžete kúpiť tu.

Cena vstupenky je 25 eur, študenti si ju môžu kúpiť za 10 eur. Študenti UCM majú ďalšiu zľavu, a to 20%, pri zadaní promo kódu fmkpeople. Deti do 12 rokov v sprievode rodiča majú bezplatný vstup.