vjamnoce 2023

Nielen kapustnica a punč. Vjamnoce tentokrát priniesli aj splnené priania detí z detského domova

Súčasťou tohto ročníka eventu bola zbierka darov pre deti z Centra pre deti a rodiny v Trnave. Jedným z bodov programu bola i diskusia s vychovávateľkami o prežívaní sviatkov v centre.

Vjamnoce nie sú žiadnou novinkou, na FMK sa konajú každoročne. Chodbami znejú koledy aj notoricky známe skladby ako Last Christmas či Santa Claus is Coming to Town, podáva sa punč, kapustnica aj vianočné koláče, pedagógovia a študenti sú si o niečo bližší.

Tento ročník bol však čímsi výnimočný – mal dobročinný charakter. 

Pyžamo, futbalová lopta aj kostým lienky a čierneho kocúra

Organizátori podujatia, študenti združení v kabinete eventov, s dostatočným predstihom kontaktovali riaditeľa Centra pre deti a rodiny v Trnave, aby im poskytol zoznam detí, ich vek a jeden darček, ktorý by ich potešil.

„Následne sme zoznamy darčekov aj s menami rozvešali v hlavných budovách školy (Jama, Kino OKO a Skladová) v podobe plagátov, na ktorých bol QR kód, cez ktorý sa mohli študenti/pedagógovia zapojiť do zbierky vyplnením formulára. Uviedli tam svoje meno, meno dieťaťa, pre ktoré kupovali darček a daný darček (napr. Alexa, Karolína 17r, Smart hodinky),“ približuje jedna z organizátoriek, doktorandka Alexandra Ďurovová. Záujemcovia si mohli papierik s menom dieťaťa odtrhnúť priamo z plagátu, pri ktorom sa aj registrovali.

Do budov následne rozmiestnili aj zberné krabice s názvom VJAMNOCE. Buď darcovia darčeky vložili do daných krabíc, alebo ich priniesli priamo na event 11. decembra do Jamy.

Spomedzi darov, ktoré deťom kúpili naši študenti a pedagógovia, môžeme spomenúť napríklad pyžamo pre Evelyn, smart hodinky pre Karin, bezdrôtové slúchadlá pre Andreja aj Viktóriu či kostým kúzelnej lienky a čierneho kocúra pre Etelku. Častou požiadavkou bola aj kozmetika, voňavka, tenisky alebo darčeková poukážka na nákup oblečenia.

vjamnoce 2023

O chode detského domova aj prežívaní Vianoc porozprávali vychovávateľky z centra. 

Zarobené peniaze minuli na zvyšné darčeky

„Za vyzbierané peniaze za predaj kapustnice a punču sme po preplatení nákladov na event minuli peniaze do posledného centu na nákup zopár ďalších zvyšných darčekov, keďže sa všetky nepodarilo v rámci zbierky vyzbierať,“ dodáva Ďurovová. Všetky darčeky následne odniesli priamo do centra.

 

Organizátori veria, že sa túto aktivitu podarí zorganizovať opäť aj budúci rok. Dúfajú, že aj s lepším výsledkom, aby každé jedno dieťa dostalo svoj vysnívaný darček.

Zdroj fotografií: FMK UCM v Trnave/Dominik Pokorný