hrdzavá duša

#FMKpeople: Študentka Andrea ilustrovala zbierku básní, skrýva sa v nej množstvo emócií

O kreativitu u nášho študentstva nie je núdza. Andrea Kianičková je prváčka v študijnom programe teória digitálnych hier (TEDI) na bakalárskom stupni štúdia. Je ilustrátorkou knižky Hrdzavá duša, ktorá sa nebála dažďa.

Jej vznik môžeme ešte pár dní podporiť v kampani na Startlabe.

Kresleniu sa venujem v podstate od detstva, no serióznejšie som sa tým začala zaoberať, keď som mala okolo 11 rokov,“ prezrádza Andrea. Na Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Žiline študovala odbor grafický dizajn. Začínala tradičnými či „ručnými“ technikami, či už ide o kresbu, maľbu, ale aj grafické techniky ako linoryt alebo sieťotlač. Do digitálnej tvorby prešla postupne, spočiatku ako hobby, ale stalo sa to aj formou privyrábania si – napríklad tvorbou komiksov, portrétov, korporátnej identity.

Hrdzavá duša nebola hrdzavá vždy. Zhrdzavela cestou životom, malými búrkami, veľkými prehánkami, zbytočným státím uprostred kaluže, ktorá sa pri troche dobrej vôle dala obísť. Zdroj: archív A. Kianičkovej

Červená čiara naprieč celou knihou

K tvorbe ilustrácií pre knižku ,Hrdzavá duša, ktorá sa nebála dažďa‘ ma prizvala ešte pred štyrmi rokmi moja známa Veronika Tabaková, ktorá je autorkou básní,“ ozrejmuje umelkyňa. Ide o zbierku jej tvorby, ktorá bola dlhé roky skrytá v šuflíku a teraz nadišiel čas, aby ju ukázala svetu. Na projekte sa okrem autorky básní a ilustrátorky podieľala aj grafická dizajnérka Monika Čákyová.

Na Startlabe píšu, že táto kniha je pre všetkých, ktorým verše nie sú cudzie, milé ilustrácie potešia ich oko, majú zmysel pre silu pocitov a hru so slovami. Podľa Andrey sa v nej skrýva množstvo emócií aj ťažkých chvíľ, veršov, v ktorých sa nájdu mnohé podobne hrdzavé duše. Básne sú hravé, jednoduché, v príjemnej harmónii s jedinečnými ilustráciami.

Čiara tiahnuca sa celou knihou je inšpirovaná jaonskou legendou. Zdroj: hrdzavadusa.sk

Ilustrátorka v knihe použila červenú niť, ktorá prechádza všetkými stránkami. Čo vyjadruje? „Inšpirovali sme sa japonskou legendou o Sakure – o hľadaní pravej lásky a spojení dvoch ľudí červenou niťou osudu. Osud – ako červená niť – ich raz k sebe neomylne privedie,“ vysvetľuje.

Podporiť túto zbierku môžete aj na Startlabe. Viac informácií o knižke nájdete na webe, Instagrame či Facebooku

Zdroj titulnej foto: hrdzavadusa.sk/koláž FMK