global game game 2024

Súťažiaci mali 48 hodín na vytvorenie prototypu hry. Ako vyzeral Global Game Jam 2024?

Na tomto type game jamov nie sú žiadni víťazi. Je to viac-menej o zábave a získaní skúseností, vysvetľuje Adam Kysler, jeden z organizátorov podujatia, ktoré sa konalo v zrekonštuovaných priestoroch na Skladovej.

Posledný januárový víkend sa na Skladovej uskutočnil 7. ročník globálneho herného jamu, ktorý organizovali Adam Kysler a Michal Kabát z Katedry digitálnych hier FMK UCM v Trnave. 48-hodinový vývojovo-herný maratón sa začal v piatok 26. januára o 17.00 a skončil sa v nedeľu 28. januára o 17.00 hod.

Išlo o event v rámci medzinárodného podujatia Global Game Jam, ktorý sa konal v týždni od 22. do 28. februára. Znamená to, že jednotlivé herné jamy sa v rôznych krajinách museli uskutočniť v tomto časovom rozmedzí.

„Súťažiaci“ na tomto jame nesúťažili – víťazi sa nevyhlasovali, svoje prototypy na konci odprezentovali všetky tímy. Zdroj: Adam Kysler

Siedmy ročník, sedem tímov

Adam Kysler, doktorand z TEDI, vysvetľuje, že svetový formát Global Game Jam ohlasuje tému už v prvý deň aktuálneho ročníka, teda 22. januára. Témou 7. ročníka je „Make me laugh“. Trnavčania tému vopred neavizovali, súťažiaci (pokiaľ si ju aktívne nevyhľadali) sa ju dozvedeli až v piatok o 17.00 na Skladovej.

global game jam

Témou tohto ročníka je „Make me laugh“. Na fotografii ďalší z organizátorov, pedagóg Michal Kabát. Zdroj: Adam Kysler

Súťažných tímov bolo tento rok sedem – väčšina bola štvorčlenných, až na jeden tím, ktorý tvoril iba jeden človek. „Medzi účastníkmi boli ľudia, ktorí na game jamy chodia pravidelne, ale aj takí, ktorí boli na takomto type podujatia po prvý raz,“ hovorí Kysler. Spomína príklad, ako sa v jednom tíme stretli dve dvojice, ktoré sa spoznali až na evente a zároveň to bol to pre nich prvý game jam. „To je na týchto podujatiach pekné. Stretli sa ľudia, ktorí sa vôbec nepoznali, a vymysleli spolu hru.“

Časť účastníkov a účastníčok bola z našej školy, časť mimo FMK. Dokopy ich bolo tento rok 20, takmer všetci zo Slovenska.

Hry si môžete aj zahrať

Ako sme už vyššie spomínali, game jam nemal víťazov či porazených; na konci podujatia sa len odprezentovali všetky hry. Tie si dokonca môžeme aj zahrať, dostupné sú na stránke globalgamejam.org (vyfiltrujte si Country – Slovakia).

Tým, že sa to tentokrát uskutočnilo v zrekonštruovaných priestoroch vznikajúceho Kreatívneho centra Skladová, atmosféra bola komornejšia a veľmi príjemná. „Vďaka tomu, že nie sú vyhlasovaní víťazi, môže byť atmosféra voľnejšia a stresový faktor je menší,“ uzatvára Adam Kysler.

Slávnostné otvorenie nového kreatívneho centra je naplánované na 12. februára 2024. Viac informácií o eventoch, workshopoch či prednáškach, ktoré sa na tomto mieste uskutočnili od februára minulého roka, nájdete v tomto článku.

Zdroje fotografií: Adam Kysler