Pozrite si časť fotografií, ktoré vystavujú naši študenti v Západoslovenskom múzeu

Študenti Kreatívno-experimentálneho fotografického ateliéru FMK UCM v Trnave predstavili svoje záverečné práce. Výstava ponúka nezabudnuteľný zážitok a svojský pohľad na súčasnosť.

Študenti pod vedením doktorky Lucie Škripcovej si pre vás pripravili klauzúrnu výstavu fotografií, na ktorú budeme všetci ešte dlho spomínať.

Výstava ponúka experimentálne portréty žien, fotografickú sériu na tému telo, či sériu fotografií na tému „Malý princ“, „Doba plastová“ alebo „Dotyky.“ Fotografie zobrazujú pominuteľné okamihy života, ale aj fotografické série, ktoré poukazujú na vnútorný význam každodenných vecí, či na dôverné puto a vzájomný rešpekt medzi ľuďmi a zvieratami. „Témy sú rôznorodé, rovnako ako aj samotní študenti. Niektorí dávajú prednosť zobrazeniu svojich emócií alebo snov, niektorí sa snažia zdvihnúť povedomie o boji proti plastom. Čo ich však spája, je, že každá séria musí mať v sebe myšlienku – niečo hlbšie, čo sa pohybuje ďaleko za hranicou pekné – škaredé. Musí niečo vypovedať nielen o samotnom autorovi, ale aj o jeho hlbokých myšlienkových pochodoch,“ uviedla Lucia Škripcová, vedúca ateliéru KEFA.

Radka Šantová, Malý Princ

„Milujem, keď môžem zanechať vo fotografiách odkaz či skrytú myšlienku. Práve preto som sa rozhodla nafotiť sériu fotografií na tému Malý princ. To podstatné je očiam neviditeľné. Keďže správne vidíme iba srdcom, je potrebné hľadať vo fotografiách aj vnútorný význam,“ uviedla Radka Šantová, študentka FMK UCM v Trnave.

Sériu fotografií odzrkadľujúcich pocity, ktoré niekedy sami pred sebou schovávame a navonok sa tvárime, že je všetko v poriadku, no v našom vnútri sa odohráva presný opak, predstavila študentka Mária Stredanská.

„Každý z nás je jedinečný a aj tvorba fotografií je unikátny a intuitívny proces. Moja tvorba je založená na rovných čiarach, avšak ich spojenie má neodmysliteľný význam, ktorý je vždy jedinečný. Pretože žiadne dva body nespojíte tou istou čiarou,“ priblížila základný princíp svojej tvorby Katarína Mikušová.

Zaujímavosťou je spojenie maľby a fotografie, ktoré vo svojich dielach ponúka Anna Ficová. „Moje diela vyjadrujú moju osobnosť a každé jedno z nich obsahuje kúsok zo mňa. Pri tvorbe som sa nechala inšpirovať maliarmi Rembrandtom a Da Vincim,“ doplnila A. Ficová.

Výstava prináša aj pohľad na jeden z najväčších problémov súčasnosti – plastový odpad. „Svojou sériou fotografií som sa snažil vytvoriť v ľuďoch pocit či myšlienku a podčiarknuť hlavne to, že dnešná doba plastová nás môže čoskoro úplne pohltiť,“ vysvetlil Dominik Mičuda.

Príďte si vychutnať výnimočnú atmosféru v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave. Vernisáž sa bude konať 7. mája o 16.00 a výstava potrvá až do 23. júna 2019.

Vystavujúci študenti: Andrea Blesáková, Anna Ficová, Dominik Mičuda, Katarína Mikušová
Katarína Roobová, Laura Sokolská, Lukáš Patrik, Martin Mazán, Mária Stredanská, Radka Šantová

Výstavu podporili: Trnavský samosprávny kraj, Západoslovenské múzeum v Trnave,
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Fakulta masmediálnej komunikácie, Víno Matyšák, Riko Trnava, Cofee Sheep

Mediálni partneri: Aetter, FMK TV, Trnavské rádio