Zo zákulisia: Ako z našich pedagógov vznikli filmoví hrdinovia?

Kreatívnej trojice Lucie Škripcovej, Kataríny Cinovej a Kristiána Pribilu sme sa opýtali, ako sa výnimočný nápad premenil na famózne fotografie. Prezradili tiež, ktoré fotky sú pre nich tie naj. 

Za nápadom postaviť našich pedagógov do netradičnej polohy stojí doktorka Lucia Škripcová, vedúca Kreatívno-experimentálneho fotografického ateliéru. Pri výbere filmov a postáv, ktoré sa dostali do výberu rozhodovalo viacero faktorov. Okrem určitej popularity a aktuálnosti filmu museli tvorcovia brať do úvahy aj fyzickú podobnosť pedagógov s postavami. „Museli sme brať do úvahy aj to, kto bude ochotný prispôsobiť sa postave. Predpokladali sme, že napríklad niektorí pedagógovia sa nenechajú zamaskovať na zeleno, aby mohli stvárňovať Hulka a nechceli sme ich tlačiť do niečoho, v čom by sa necítili komfortne,“ vysvetľuje Lucia Škripcová.

Kľúčová predloha

Celý projekt bol pomerne náročný a trval celých šesť mesiacov, od predprodukčnej fázy až po finálne uvedenie do života. Prípravu, ktorú zastrešovala doktorka Škripcová, sa nezameriavala len na náčrt toho, ako bude fotka vyzerať, ale aj logistiku celého fotografovania. To trvalo týždeň, od rána do večera. Fotografka Katka Cinová, ktorá všetky fotky upravovala, prezradila, že výsledok vznikol v podstate už na začiatku. „Ku každej fotografii sme mali pridelených viac obrázkov, ktoré mi neskôr pomáhali pri dotváraní farieb a celkovej nálady fotografií. Pred každým fotením sme si tiež s Kristiánom urobili veľmi približný náčrt usporiadania postáv, aby sme ich pri fotení vedeli lepšie navigovať a nastavovať svetlá,“ vysvetľuje piatačka Katka.

Uvoľnená atmosféra pomáha

Nepodceniť dôkladnú prípravu v takomto projekte prízvukuje aj fotograf Kristián Pribila, ktorý zvyčajne pri fotografovaní skôr improvizuje. „V prípade takéhoto projektu sme ale museli mať vopred jasnú predstavu o výsledných fotografiách, pretože sme podľa toho vyberali pedagógov, filmové postavy, oblečenie či rekvizity, ale aj skladali jednotlivé obrazy, na ktorých malo byť viacero postáv,“ popisuje svoju časť práce Kiko, ktorý je už piatak. Naši pedagógovia nie sú profesionálni modeli ani herci, preto je zaujímavé sledovať, ako sa zhostili svojich rolí. Podľa Krisitána s tým však nebol problém. „Mal som tú česť pracovať v tíme s Luckou a Katkou, s ktorými sa dlho poznáme a myslím, že sme vytvorili super partiu, ale aj skvelú atmosféru v ateliéri počas fotografovania. Pedagógovia samotní sa cítili lepšie, keď sme to celé brali ako zábavu a fotenie si užívali naplno. Skôr by som povedal, že náročnejšie to bolo pre našich modelov, pretože niektoré postavy si vyžadovali výrazný makeup či až bodypaint a z vlastnej skúsenosti viem, že nie je najľahšie,“ opisuje prácu v ateliéri Kristián. Za fantastické líčenie a reálne kostýmy je zodpovedná Lucia.

Tvorivá atmosféra v ateliéri. Na fotke Kristián a Katka.

Po piatich dňoch v ateliéri nasledovala náročná postprodukcia. Tú zvládla Katka v priebehu troch mesiacov. Najnáročnejšie bolo pre ňu vystrihovanie jednotlivých postáv, ktoré mladej fotografke zabralo aj najviac času. „Každá fotka bola iná, ale najdlhšie mi trvala fotka Avengers a X-mena, najmä kvôli veľkému počtu postáv. Na týchto fotkách som robila viac dní, no dokopy to mohlo trvať tak 5 – 6 hodín,“ hodnotí Katka. Podľa jej slov, bolo treba každú postavu vystrihnúť a usporiadať ich navzájom, vyretušovať všetky nedokonalosti, doplniť rôzne efekty a nakoniec upraviť farby, aby mali fotky epickejší vzhľad. „Samozrejme, nie všetky fotky vyžadovali takýto zložitý postproces, a to napríklad Forrest Gump, ktorý mi zároveň trval najkratšie,“ spomína Katka.

Čo bude ďalej?

V poslednej fáze mala viac práce doktorka Škripcová. Riešila tlač, komunikáciu celého projektu a jeho uvedenie do života, rámovanie a podobné radosti života, ako ich nazýva populárna odborná asistentka. Fotografie nezostanú len tak na parádu. Využijú sa na kalendár presne tak, ako bolo plánované. „Mal by to byť nástenný kalendár na rok 2020, ale chceme mu dať aj nejaký ďalší rozmer. Teraz sme v štádiu riešenia, čo bude týmto druhým plánom – či bude charitatívny alebo zameraný na podporu aktivít študentov. Nápadov je veľa, hľadáme ten správny,“ plánuje Škripcová.

A ktoré fotky sa tvorivému triu páčia najviac? Katke najviac imponuje Terminátor, ale aj Avengers, pretože je na ňu najviac hrdá. Kristián je zas veľkým fanúšikom komiksov, z toho dôvodu mu osobnú radosť urobili docent Višňovský a profesor Rybanský. Na Doctora Strangea resp. Magneta som sa tešil asi najviac, prezradil Kiko. A čo mama projektu Lucia? „Najviac ľúbim Avengers. Je to aj kvôli osobným filmovým preferenciám, ale aj preto, že keď sa na túto fotku pozrieš, v pozadí v hlave ti začne hrať Avengers hudba a máš skutočne pocit, že sa nimi naši pedagógovia stali,“ uzatvára Lucka, ktorá stojí za celým nápadom a realizáciou.