Študenti sa spojili, aby potešili malých aj veľkých pacientov

Naši spolužiaci a kolegovia navštívili chorých vo Fakultnej nemocnici Trnava a odovzdali im darčeky, ovocie, či praktické predmety. Aktivita bola súčasťou vianočnej akcie s názvom Vjamnoce, ktorá sa uskutočnila v priestoroch univerzity V jame.

Skupina tridsiatich študentov navštívila pacientov z detského a neurologického oddelenia vo Fakultnej nemocnici Trnava. Pacientom priniesli hračky, uteráky, ovocie, vianočné ozdoby a ďalšie praktické predmety. Ich nákup bol realizovaný po dohode s vedením nemocnice a s podporou sponzorov, ktorých oslovili samotní študenti.

„Sme veľmi vďační, že študenti FMK UCM v Trnave doniesli do našej nemocnice dobrú náladu, ale aj vecné dary. Spríjemnili tak čas liečenia naším pacientom a dokonca aj samotnému personálu nemocnice“, povedal generálny riaditeľ FN Trnava Daniel Žitňan.

Študenti FMK UCM v Trnave pred Fakultnou nemocnicou Trnava.

„Vďaka študentom a ich snahe, ale aj vďaka sponzorom, ktorí nás podporili, sme pacientom mohli pripraviť o niečo krajšie predvianočné obdobie. Uvedomujeme si, že pacienti a najmä detskí pacienti, vnímajú tento čas ešte intenzívnejšie. Zdravotné problémy im však neumožňujú tieto chvíle tráviť v kruhu svojich najbližších, preto sme sa rozhodli spríjemniť im vianočný čas a najmä ukázať, že aj mladí ľudia sa zaujímajú o osudy druhých,“ uviedla Jana Paveleková z Fakulty masmediálnej komunikácie
UCM v Trnave, ktorá vianočnú akciu zorganizovala.

Vianočnú atmosféru študentom počas dňa spestrilo vystúpenie detí z Materskej školy V jame, ktoré zaspievali koledy, ale aj talentovaných spolužiakov Martina Císara, Timei Jazudekovej a rapera Marksa. Študenti si pre škôlkarov pripravili mikulášske balíčky a malé darčeky. Program doplnilo premietanie vianočných filmov, stena vianočných prianí a Santa pre učiteľov.

Nákup darčekov pre pacientov podporila aj spoločnosť TESCO Trnava.

Celá akcia mala aj ekologický rozmer. Študenti využívali vlastné poháre a nádoby, aby minimalizovali jednorazový plastový odpad. V rámci praktických workshopov sa naučili, ako čo najekologickejšie a najefektívnejšie zabaliť vianočné darčeky. Súčasťou bola aj zbierka pre Trnavský útulok, v rámci ktorej študenti priniesli deky, granule či hračky pre zvieratá, ale aj peňažné prostriedky, ktoré boli venované útulku.

„Teší nás, že sa študenti spojili pre dobrú vec a zorganizovali podujatie, ktorého cieľom bolo predovšetkým pomôcť pacientom. Toto podujatie zároveň vytvorilo priestor stretnúť sa v neformálnom prostredí a porozprávať sa nielen o študijných povinnostiach“, uviedla Ľudmila Čábyová, dekanka Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave.

Ovocie pre pacientov venovalo internetové kníhkupectvo Martinus.

Vianočné darčeky a predmety pre pacientov vo Fakultnej nemocnici Trnava boli zakúpené vďaka Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave a partnerom TESCO Trnava, TOYETO – vnímavé hračky, Martinus, A.L.I. vydavateľstvo, FÍHA tralala.