Pripomeňme si spolu, že sloboda nie je samozrejmosť. Oslávme 30. výročie Nežnej revolúcie

„Nie sme ako oni!“, znelo zo všetkých strán. Študenti, učitelia, herci a obrovské davy ľudí ovládli námestia v Bratislave a v Prahe. V ten sychravý a chladný novembrový podvečer prišli, aby vyjadrili svoj názor a postavili sa za nás a našu budúcnosť. Riskovali svoju slobodu, aby získali slobodu pre nás všetkých.

Môžeš aj ty na FMK slobodne vyjadriť svoj názor? Môžeš slobodne cestovať kamkoľvek chceš? Môžeš točiť filmy, reportáže či fotiť fotografie s akoukoľvek tematikou či myšlienkou? Môžeš byť slobodným? Áno, môžeš. Sloboda. Slovo, o ktorého význame dnes našťastie nemusíme uvažovať. Je pre nás samozrejmá, no nebolo to vždy tak.

Onedlho si pripomenieme 30. výročie udalostí, ktoré sa do histórie zapísali ako Nežná revolúcia. Prečo nežná? Pretože študenti ako sme MY dosiahli zmenu politického režimu len svojou veľkou odvahou, nádejou, nebojácnym srdcom, štrngajúcimi zväzkami kľúčov či piesňou „Sľúbili sme si lásku“ na perách, ktorá sa v ten večer niesla naprieč celým namestím. Pretože svoju a našu slobodu si dokázali vybojovať cestou bez zbraní. „Pravda a láska musí zvíťaziť nad lžou a nenávisťou.“ Václav Havel, bývalý prezident Československej socialistickej republiky a Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a vedúca osobnosť politických zmien v novembri 1989.

Tieto historické okamihy majú pre nás a naše životy oveľa väčší význam, ako si možno uvedomujeme. Čo sa vlastne stalo pred tridsiatimi rokmi a prečo je dôležité si tieto zlomové momenty pripomenúť?

Prijmite naše pozvanie na podujatie 30 rokov slobody, ktoré sa uskutoční v pondelok 18.novembra 2019 o 17.00 hod. v Aule Jozefa Matúša na Bučianskej 4 v Trnave. Autentické svedectvá a osobné zážitky vám sprostredkujú priami účastníci týchto udalostí:

  • Rektor UCM prof. Roman Boča, ktorý sa osobne zúčastnil novembrových udalostí v roku 1989.
  • Anton Popovič, dirigent, hudobný skladateľ a producent, ktorý počas novembrových udalostí patril medzi študentských aktivistov.
  • Zuzana Mistríková, filmová producentka a tvár novembra 1989.
V programe ďalej vystúpia:
  • univerzitný spevokol UniTTy
  • študentka Timea Jazudeková
  • študent Jakub Pružinský
  • raperi Vec a Tono Suchota

Súčasťou večera bude aj výstava fotografických prác študentov Kreatívno-experimentálneho fotografického ateliéru (KEFA) a Ateliéru komunikácie v médiu fotografie (AKMF), ktorí prostredníctvom svojich fotografií predstavia, čo pre nich znamená sloboda. Sloboda je dôležitá. Nemali by sme zabudnúť na tých, ktorí o ňu pred tridsiatimi rokmi bojovali. Svojou účasťou vyjadríte podporu odkazu Novembra ´89 a myšlienke, že sloboda nie je samozrejmosť.