Aj keď sme socializmus nezažili, slobodu si vážime. Ako spracovali naši študenti tému Nežnej revolúcie?

17. november a udalosti, ktoré sa diali potom, zanechali v našej spoločnosti dôsledky, ktoré ovplyvňujú aj mladú generáciu. Preto sa naši študenti, novinári i umelci, rozhodli tému Zamatovej revolúcie a slobody spracovať vo viacerých formátoch. Pozrite si prehľad. 

Interiew a články

Rozhovor Juraja Rakučiaka v časopise Atteliér: Milan Kňažko: Nepriateľ bol iba jeden, a to boli tí, ktorí ten totalitný režim udržiavali

Rozhovor Moniky Krajčiovej pre Attelier.sk: Martin M. Šimečka: Keby závisela Nežná revolúcia od starej generácie, doteraz tu máme komunizmus

Článok Moniky Kmeťovej pre časopis Atteliér: Od Nežnej revolúcie k slušnému Slovensku: Ako sa zmenila naša krajina od ´89?

Anketa: Čo pre vás znamená sloboda

Pred 30.rokmi to boli práve študenti, ktorí začali Nežnú revolúciu s jediným cieľom – vybojovať si svoju slobodu. Súčasná generácia študentov sa v demokracii narodila, a nič iné ako slobodný život si predstaviť nevedia. Pripravila Lucia Furtáková.


Anketa: Spomienky súčastníkov novembra ´89

Je to už 30 rokov, čo sa Slováci a Česi vzopreli socialistickému režimu a pokojnými protestami získali svoju slobodu. Priamy účastníci týchto protestov si zaspomínali na svoju minulosť. Tému spracovala Lucia Furtáková.

Anketa: Sila davu

Pripomíname si 17. november, kedy študenti v našom veku vyšli do ulíc na protest. Na jeho 30. výročie redaktorka Rebecca Forgáčová prináša rozhovor s našimi študentmi o slobode, jej vnímaní a sile davu.

Študentský film: Sloboda

Pripomíname si 17. november a s ním aj odvahu našich rodičov a prarorodičov, ktorí sa nebáli postaviť systému a vybojovali pre nás slobodu. No svet neriadia zákony napísane na papieroch, svet riadia ľudia. Ľudia ktorých si volíme a dávame im moc. No často volíme nesprávne a naša sloboda je obmedzovaná a demokracia krváca. Preto by sme nemali zabúdať a za slobodu, aj naďalej bojovať. Produkcia: Michal Kačka, Rastislav Kupšo.

 

Výber z výstavy Ako vnímajú študenti slobodu dnes

Alžbeta Labudová

Fotografie vznikali na základe rozhovorov s mojimi kamarátmi, rodinou, známymi. Pri konverzácii sme sa zrazu ocitli pri hlbokých filozofických témach, ktoré mi dali veľa a mohla som slobodu znázorniť tak, ako mi povedali. Použila som najmä symbol rúk – ľudí, držiacich rôzne predmety a ich odpovede na otázku: Čo znamená sloboda?

Lenka Janíková

Všetci sa chceme cítiť slobodní. No niekedy, nám to spoločnosť, naše okolie, dokonca aj tí najbližší sťažujú. Ich názory na náš zovňajšok a nav naše správanie nás veľakrát ovplyvňujú natoľko, že uveríme tomu, že to čo robíme, čo si obliekame a to ako sa správame je zlé. Že nemáme byť takí,akí chceme byť, ale akých nás chcú ostatní, akých nás chce spoločnosť. Vraj, máme splynúť s davom. Nie, nie, nie. Toto odmietam. Nič nie je oslobodzujúcejšie, ako ten rám plný opovrhovania, urážania a manipulatívnosti od okolia prelomiť. Prejsť cez neho a pocítiť tú slobodu voľby. Našej voľby. Byť tým, kým chcem byť.
Ja. Jedine ja.

Barbara Čierna

Za slobodu považujem nie len možnosť, ale aj odvahu vykročiť z komfortnej zóny, odvahu byť naozaj samým sebou a odvahu konať podľa svojho najlepšieho vedomia. Všetko spomenuté má základ a zároveň ústi do pocitov, ktoré prirovnávam k ľudskej predstave vtáčieho letu – absolútnej voľnosti, plného užitia prítomnosti v súlade s prírodou a šťastia zo zodpovednosti určenia vlastného smerovania.

Dominika Nesuchlová

Médiá nám predurčili, čo máme rozprávať, svoj názor nikdy nikoho nezaujíma, musíme si dávať pozor, čo povieme. Médiá si sami prikrášľujú každú jednu situáciu, v dnešnej dobe sme stále v uväznení v smartfónoch. Zo série môže byť cítiť úzkosť, strach, depresie. Volanie o pomoc. Chcieť byť slobodná.

Viktória Mészárosová

Táto séria fotografií znázorňuje tému „Čo znamená sloboda“. Mojím primárnym cieľom bolo zapracovať do fotografií symboly Nežnej revolúcie a pocitu túžby spoločnosti po slobode. Vztýčené a roztvorené prsty do tvaru písmenu V symbolizujú slovo Victory, teda víťazstvo. Ostnatý drôt naznačuje železnú oponu a neslobodu, z ktorého si počas masového sprievodu z Devína do Hainburgu mnohí odstrihli. Vtáčik vytvorený rukami je znakom duše, premeny, túžby po voľnosti, kým symbol oblohy naznačuje túžbu oslobodiť sa.

Dominika Šimková

Séria fotografií na tému Sloboda poukazuje na to, že my ako ľudia by sme sa mali cítiť slobodne, nech sme kdekoľvek. Avšak, žijeme v zvláštnej dobe. Naše rozhodnutia robíme na základe toho, akú reakciu očakávame od okolia. Nikto z nás by sa nemal hanbiť za svoje úsudky a činy. Tak zahoďme krabice zo svojich tvárí a vnímajme tú obrovskú voľnosť. Cestujme, počúvajme, čítajme, stretávajme sa, hovorme, myslíme…robme to, čo chceme. Robme to, čo nás napĺňa.