Baletka - slider

Film z dielne Ateliéru réžie súťaží v celoeurópskej konkurencii

Študenti Ateliéru réžie FMK UCM pod vedením Dušana Rapoša sa zapojili do celoeurópskej súťaže krátkych filmov Nikon European Film Festival. V medzinárodnej konkurencii budú bojovať o výhru s dvojminútovkou Baletka. 

Témou festivalu je odlišná perspektíva. „Tá môže byť v príbehu alebo v spôsobe, akým šokuje. Môže súvisieť s architektúrou, umením, symbolmi alebo duchovnom – čímkoľvek chcete,“ vysvetľuje vo videu talianska režisérka a riaditeľka festivalu Asia Argento.

Dôležitým aspektom hlavnej myšlienky je pritom osobný prístup. Ďalšou podmienkou je dodržanie limitu 140 sekúnd v HD kvalite. Zaradenie do jednej z 5 kategórií určí porota, hlavnou cenou v každej z nich je zrkadlovka Nikon:

  • Grand Prix great film,
  • Best narrative,
  • Technical excelence,
  • Best student entry,
  • Best film as voted by the public.

Na filme Baletka spolupracovala skupina študentov z ateliéru réžie našej fakulty: Martin Dámer, Magdaléna Lederleitnerová, Veronika Dolinská, Nikola Repiská, scenár napísal Michal Vítek na príbeh Tomáša Fongusa, režíroval Martin Sekera.

„S návrhom natočiť film, ktorý by sme poslali do súťaže, prišiel vedúci ateliéru Dušan Rapoš. Pri výrobe sme použili techniku z HD štúdia a oslovili sme aj hercov univerzitného divadla kvôli hlavným predstaviteľom. Tých si nakoniec zahrali Robo Švec, Helena Anthony Balúnová, Lucia Nagyová a Patrik Šurina,“ priblížil zákulisie výroby súťažnej snímky Martin Sekera.  

Náš film možno podporiť hlasovaním (prostredníctvom srdiečka) na stránke festivalu (cca v 4. riadku od vrchu). Kvôli hlasovaniu je nutné sa zaregistrovať. Celému tímu držíme palce!

Trailer k filmu: 

Celý film online:

Text: Dáša Mužíková
Foto: záber z filmu