30 rokov Erasmu: Krakov očarí na prvý pohľad

Ďalší príbeh zo série študentských prác na tému „Mobilitou k úspechu: Skúsenosti študentov FMK so štúdiom v zahraničí.“ Súťaž vyhlásila Fakulta masmediálnej komunikácie UCM pri príležitosti 20. výročia založenia Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a 30. výročia mobilitného programu Erasmus. O svoju skúsenosť s poľským Krakovom sa podelil Ivan.

V druhom ročníku na univerzite som jeden študijný pobyt už absolvoval. Strávil som oba semestre v Prahe. Vedel som, že šanca absolvovať Erasmus ešte raz je nízka. Na výberovom konaní dostali prednosť iní záujemcovia. Ja som bol len náhradníkom. Pamätám si, že som mal nastúpiť do posledného ročníka a usilovne pracovať na svojej diplomovej práci. Približne tri týždne pred začiatkom semestra mi prišiel mail s ponukou vycestovať na zimný semester do Krakova.

Prvé dni v Krakove

Všetko nabralo veľmi rýchly spád. Bol som vzrušený. Nové mesto, nová škola, nové možnosti. Do Krakova som sa zamiloval od môjho príchodu. Ale nie všetky veci sa dajú urobiť takto narýchlo, a hlavne nie stopercentne. Už môj pobyt v Prahe ma naučil vysporiadať sa s problémami sám. Pre mňa bolo tým najväčším problémom ubytovanie. Ak mám byť úprimný, nesadlo mi. Hneď na úvod ma čakal deň plný zháňania, mailovania, telefonovania. Na druhý deň som už býval vo skvelom byte s výbornými podmienkami.

„Niekto by cúvol, niekto by váhal, ale ja som sa rozhodol okamžite. Idem.“

Potreboval som viac pokoja na štúdium a prácu k diplomovke. Už predošlý Erasmus mi dal veci, ktoré sa na škole nedajú naučiť – húževnatosť a pohotovosť pri riešení čohokoľvek, čo sa vám postaví do cesty. Keď ste totižto sám v cudzej krajine, niektoré veci musíte zvládnuť bez pomoci. Iste, pomocnú ruku dostanete od koordinátorov či pracovníkov školy, ale vo výsledku musíte prejaviť iniciatívu vy sám. Po tomto malom „entré“ už to bola jedna paráda. Diplomovku som obhajoval aj s absolventským filmom. Krakov bol na natáčanie ako stvorený. Okrem toho som získal kopec zaujímavých praktických skúseností priamo na škole.

Možnosti sebarealizácie

Podobne ako na mojej alma mater, kolektív na Fakulte umení bol mladý, priateľský, ochotný učiť sa aj nad rámec predpísaných štruktúr. Skúsil som si nové odvetvia, v ktorých až tak nevynikám – animácia či vektorový dizajn. Niekedy sa síce prejavila jazyková bariéra, ale nič také, čo by sa s troškou trpezlivosti medzi slovenským študentom a poľským pedagógom nevyriešilo. Samotné zadania boli zaujímavé, obohacujúce a na väčšine z nich sme mali naozaj voľnosť. Z mojej osobnej skúsenosti je o tom aj Erasmus.

Cezhraničné priateľstvá

Zahraničné kontakty, spoznávanie nových kultúr, priateľstvá trvajúce doteraz. Samotný Krakov či Poľsko sa kultúrne až tak nelíši od nás, ale boli to práve spolužiaci zo Španielska, Francúzska, Turecka či Izraela, vďaka ktorým som si zlepšil svoje jazykové, kultúrne a iné znalosti. Práve tieto priateľstvá robia Erasmus Erasmom. Spoločné zadania, dlhé večery pri pive či káve, predebatené noci a rána o umení, politike či živote. A to nielen v rámci voľného času. Univerzita ponúkala rovnako veľa možností, ako prepojiť študentov z rôznych krajín na exkurziách, výletoch či spoločných projektoch.

„Naučiť sa pracovať sám, ale aj v medzinárodnom kolektíve. V tomto ma Erasmus obohatil najviac.“

Počas týchto piatich mesiacov to nebolo len o zlepšení angličtiny či poľštiny. Bolo to aj o zlepšení komunikačných a sociálnych schopností ako takých, o zoznamovaní sa s novými zvyklosťami a zvyšovaní kultúrneho prehľadu. Vďaka Erasmu som našiel priateľov na celý život. S mnohými som v kontakte doteraz. Spoznal som ľudí, ktorí ma prišli navštíviť domov a ja som mal možnosť stráviť takmer celé leto v slnečnom Španielsku u bývalého spolužiaka.

Moje skúsenosti z pobytov v zahraničí sú takmer výlučne pozitívne. Samozrejme, prišli aj ťažké momenty, ale tie mi pomohli vyformovať sa a zvládnuť kritické situácie. Erasmus bol pre mňa jednou z najlepších skúseností v živote a odporúčal by som to každému, koho baví cestovať, spoznať nový svet a osobnostne na sebe makať. O pozitívnych skúsenostiach hovorí aj fakt, že už ako doktorand prízvukujem prvákom, aby si zisťovali o Erasme informácie, nepremeškali termíny a určite do toho šli. Je to skúsenosť na celý život. Krakov bol pre mňa magickým miestom plným pozitívnej energie, sebarozvoja a sebapoznania.

Ivan Rokošný, absolvent FMK