Zuzana Sakaliková: Najviac som sa naučila v osobnom predaji

V utorok 12. novembra sa priestor coworkingového centra FMK stal prvýkrát miestom stretnutia jeho členov a človeka z praxe. Zuzana Sakaliková, absolventka FMK UCM, prišla do Pointtu porozprávať o svojej doterajšej ceste svetom podnikania.

Zuzana Sakalíková v Pointte

Zuzana Sakalíková v Pointte

Zuzana si pre Pointtistov prichystala prezentáciu s názvom Od podprseniek k Vikingom (bez mŕtvol), počas ktorej porozprávala svoje doterajšie skúsenosti s obchodom a podnikaním.

Leto pred nástupom na vysokú školu strávila v predajni spodnej bielizne, vďaka čomu zistila, že ju osobný predaj nielen baví, ale je v ňom aj dobrá. Počas vysokej školy si našla už prvú „riadnu“ obchodnícku prácu v spoločnosti Dial Telecom, vďaka ktorej sa zas naučila efektívne využívať svoj pracovný čas. O dva roky na to prešla do spoločnosti Autodesk, kde zakúsila prvé sklamania a pády, ktoré ju však nakopli k tomu, aby začala s vlastným biznisom. V roku 2009 založila so spoločníkom webdizajnovú firmu SMARTPAGE&YVO, z ktorej pred rokom vznikli dve nové firmy – reklamná agentúra THIS IS LOCCO a programátorská firma Smart Vikings.

Zuzana za najdôležitejšie faktory pre podnikanie považuje odvahu, férový prístup, lásku k tomu, čo robí a správnych spolupracovníkov. O ľuďoch okolo seba povedala: „Každý jeden z nich je dôležitý a predstavuje určitú nitku, vďaka ktorej som tam, kde dnes som a som, kto som. A som im za to veľmi vďačná.“

Zuzana D.: „Bolo mi sympatické, ze nám Zuzka ukázala, že každá skúsenosť, či už dobrá alebo zlá, sa nám v konečnom dôsledku zíde, možno práve vtedy, keď to najmenej očakávame.”

Michaela: Páčilo sa mi, že nám porozprávala, ako sa postupne dostala k podnikaniu a zdôraznila, že všetko, čo človek robí, je o ľuďoch, ktorých stretneš, s ktorými spolupracuješ.

Martin: Zuzka ma inšpirovala v tom, že sa nemám báť robiť aj veci, o ktorých nič netuším, vrhnúť sa do vecí po hlave a pokojne sa učiť aj za pochodu.”

Pre Zuzanu Sakalíkovú to bola prvá skúsenosť s coworkingovým centrom a startupistami, a bola rada, že dostala túto možnosť, lebo sa sama zas niečo naučila a bola rada, že opäť to bolo na jej alma mater.

Autor: vp