Zápisky z TVaT 2018, časť 1. : Majte odvahu a stále skúšajte nové veci

Už 10 rokov sa pre nás, študentov, na FMK organizuje Týždeň vedy a techniky, ktorý je vždy plný inšpirácie a zaujímavých tém. A práve takéto akcie sú tým správnym impulzom,kedy sa teória prelína s praxou. V nasledujúcich článkoch sa vám spätne pokúsime pripomenúť, prečo sa oplatí byť trpezlivým a neustále na sebe pracovať.

Prvým spíkrom Týždňa vedy a techniky bol Michal Pastier z agentúry Zaraguza, GoBigname a Exponea. Témou jeho prednášky bolo Budovanie digitálnej značky cez fyzické symboly. Bez identity a konceptu sa fungovať nedá. Je potrebné premýšľať komplexne už od samého začiatku.

V dnešnej dobe, ktorá je už presýtená množstvom reklamného obsahu, je pomerne náročné vytvoriť silný a skutočný Brand Symbol. Je to niečo, čo v ľuďoch vyvolá spomienku na danú značku. Čo je dôležité pre identitu brandu, je odkomunikovanie myšlienky. Michal svojimi príkladmi poukázal na jednu dôležitú vec, na ktorú sa dosť často zabúda – Rozpočet na kampaň nie je všetko. Ak máte v hlave nápad, vždy je cesta k úspechu.

,,Ak vytvoríte vizuálny symbol, ktorý je odfotiteľný, zdieľateľný a mediálne atraktívny, dosiahnete splnenie svojho cieľa.‘‘

Ďalšou prednáškou z oblasti reklamy nadviazal Adam Marčan z agentúry MUW Saatchi & Saatchi. Značky, ktoré už sú známe, majú aj istú spoločenskú zodpovednosť. Adam spomína pojem Goodvertising, ktorý sa v spoločnosti a v oblasti reklamy už nejaký ten čas vyskytuje.

Goodvertising predstavuje reklamu, kedy značkám ide o viac než len o navýšenie svojho finančného konta. Značky v zmysle Goodvertisingu sa snažia napojiť, respektíve poukázať na spoločensky dôležité témy.

,,Negatívny spôsob spracovania reklamy môže ľudí potešiť a upútať rovnako ako ten dobrý. Všetko záleží od žánru a od spôsobu spracovania.‘‘

Ak teda existuje Goodvertising, existuje aj Badvertising? Na to nám chcel Adam svojimi úvahami poukázať. V prípade Badvertisingu ide o nejaký ,,komunikačný jazyk, ktorý porušuje všetky pravidlá reklamnej etiky.‘‘ Na základe čoho môžeme spoznať Badvertising?

Adam ho popísal na základe niekoľkých vlastností – negatívne vyjadrovanie, ukázanie produktu v negatívnom svetle, zámerne hľadanie negatívneho insightu. Badvertising môže konať aj dobro, všetko záleží od žánru a od spôsobu spracovania. Adam nám zo svojej prednášky zanechal jeden pekný veľký odkaz – ,,Majte odvahu a skúšajte.‘‘

Žiadna reklama nemusí byť nudná

Poznáte reklamy na úvery? Martin Keder a Veronika Podmaková z agentúry Wiktor Leo Burnett nám porozprávali o tom, že ani reklama na spotrebný úver nemusí byť nudná a nezaujímavá.  Martin s Veronikou nám predstavili známu reklamu od Poštovej banky, Fantomas sa vracia.

Ako teda pristupovať k tvorbe reklamy, ak je vaším klientom banka? Podľa Martina a Veroniky je to všetko o nastavení: ,,Ako si zariadiš, tak máš.‘‘ Reklama s Fantomasom bola síce produkčne náročná, ale pre tvorcov a ľudí zábavná. Vytvorenie iba jedného spotu neznamená všetko. Kampaň Poštovej banky znamenal široký komunikačný koncept a jeho šírenie.

,,Je jedno, kto je klientom alebo ako vyzerá logo. Dôležité je, aby sa naplnil content brandu.‘‘

Poobedný prednáškový blok sa niesol v tematike Branding a content marketing. Prvými spíkrami boli Oliver Meres a Viktória Mirvajová z agentúry Folk. Oliver začal prednášku myšlienkou, ktorá je pre každého študenta dôležitá: ,,Všetko čo robíte už popri štúdiu, pri všetkom treba premýšľať nad tým, kam to vedie.‘‘ Presne takto treba premýšľať aj nad samotnou tvorbou obsahu, už pri samotných začiatkoch a nápadoch.

Dobrým contentom môžeme nielen vzbudiť dôveru u ľudí, ale zároveň vzbudiť záujem o konkrétny produkt. Content marketing tu bol aj pred 100 rokmi, akurát s tým rozdielom, že sa v dnešnej dobe naň zabúda. Viki nám predstavila pravidlo GATE, ktoré je dôležité nielen pre editorov, ale pre každého, kto sa tvorbe textu/obsahu venuje. Pravidlo GATE predstavuje skratku:

  • Goal – cieľ, ktorý chceme článkom dosiahnuť,
  • Audience – publikum, ktorému sa prihovárame,
  • Topic – témy článkov, ktoré sú zladené s cieľom, publikom a klientom,
  • Emotion – ako sa majú ľudia po prečítaní cítiť.

Brand a Generácia Y

Doba internetu sa náramne zmenila a zákazníci sú čoraz viac náročnejší. Čo to znamená pre značky a ako by sa mali v dnešnej dobe snažiť robiť veci inak? O tom nám porozprával Peter Galko z agentúry Diorama. Dnešná éra internetu je založená na predvedčení. Generácia Y (mileniálov) sa stavia k brandingu značiek na základe atraktívnosti.

Peter Galko: ,,Úprimnosť a dobré príbehy sú základom úspešnej komunikácie.‘‘

Pri problematike Branding a Mileniáli sa objavuje jedna dôležitá otázka. Stratili značky v dobe mileniálov zmysel? Z prieskumov sa ukázalo, že mileniáli sú v skutočnosti najdôveryhodnejšou cieľovou skupinou. Branding sa v poslednej dobe presúva od vizuálnosti k tzv. storytellingu (rozprávanie príbehov). Na tom by mal byť branding založený, pokiaľ chce úspešne osloviť svoje publikum.

Influenceri ako efektívny nástroj marketingu

Mladých vedia k atraktívnosti a ku kúpe produktu presvedčiť tzv. influenceri. Kto to vlastne influencer a čo celý influencer marketing znamená? O tom nám porozprávala Andrea Petriščáková z mediálnej agentúry Starmedia.

Určite ste si už všimli na sociálnych sieťach reklamu, v ktorej vystupovala nejaká známa osoba. Facebook, Instagram či YouTube, každá z platforiem už využila možnosť takejto propagácie. Ak by sme mali zovšeobecniť, kto je to influencer a čo celý influencer marketing znamená, tak ide o spôsob propagácie značky/produktu, kde do komunikačného konceptu zapojíme spoločensky známu osobu.

,,Sledovať ich môže každý, ale nasledovať už málokto.‘‘

Influenceri sú v týchto veciach, dá sa povedať, špecialistami. Na základe svojej činnosti si ich značky vyberajú na spoluprácu, ale tiež podľa toho, aká cieľová skupina daného influencera na sociálnych sieťach sleduje. Správny influencer by mal byť autentický pre svojich fanúšikov. Značky si musia uvedomovať svoje rozhodnutie. On je ten, kto vytvára ďalšiu hodnotu a imidž danej značky. Bohužiaľ, stávajú sa aj také prípady, kedy je do propagácie zle zvolený influencer. Značka si ho vyberie len na základe počtu sledovateľov, pritom sa hodnoty influencera nestotožňujú s hodnotami danej značky. Zákazník to vie potom rýchlo odhaliť. Takýto spôsob influencer marketingu môže značkám len uškodiť.

Čitaj ďalej:

Text: Matej Mikula
Foto: Jakub Kovalík