Vynálezca Nintenda: Videohry sú prelomom vo svete médií, dokážu odovzdať pocit radosti

Hlavným hosťom medzinárodnej vedeckej konferencie FMK UCM Megatrendy a médiá 2017 na Smolenickom zámku bol vynálezca Nintenda Masayuki Uemura. 

Profesor Uemura v súčasnosti pôsobí na Ritsumeikan University v japonskom Tokiu. V hlavnej sále Smolenického zámku prezentoval vývoj počítačov v Spojených štátoch amerických, ktorý sa neskôr transformoval a vyvíjal v Japonsku a odtiaľ sa postupne rozširoval aj do ďalších krajín. Podľa jeho slov práve Japonci „dokázali odovzdať pocit hrania celému svetu“. Hry považuje za médium, lebo dokážu vyvolávať emócie a ovplyvniť dav.

Vo svojom príspevku zdôrazňoval vzťah médií a videohier v jeho rodnej krajine. Účastníkom priblížil krivku predaja hry Nintendo a vvyjadril názor na budúcnosť videohier v mediálnom prostredí.

Prof. Uemura o budúcnosti videohier

Rozhovor si môžete vypočuť tu:


Vedecká rada Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave prof. Uemurovi na konferencii udelila čestný titul doctor honoris causa. „Je to veľká pocta nielen pre mňa osobne, ale aj pre všetkých členov Ritsumeikan Center for Game Studies a mojich spolupracovníkov v Nintende“, píše sa v ďakovnom maile z Japonska.

Vedecká rada udelila čestný titul prof. Uemurovi

Kto je Masauiki Uemura

Masayuki Uemura roku 1972 pracoval pre Nintendo Company napríklad na technológii solárnych článkov pre projekt simulácie streľby svetelnou zbraňou. Vzhľadom na vzrastajúcu potrebu vývoja bol poverený riadením divízie, ktorá sa zaoberala hrami pre farebné televízory a zábavnými systémami. Od roku 2004 je formálne na dôchodku, no stále pre spoločnosť Nintendo pôsobí ako poradca. Na akademickej pôde sa ako profesor na Ritsumeikan University v Kjóte sa zameriava na digitálne hry a herné štúdiá a riadi tamojšie centrum herných štúdií (Ritsumeikan Center for Game Studies), ktoré skúma širokú škálu hier a hrania – od tradičných hračiek a vybavenia pre hry až po hry využívajúce najnovšie technológie. Profesor Masayuki Uemura je držiteľom Ceny zvláštneho uznania z Japonského festivalu mediálnych umení.

 

Pozrite si rozhovor s profesorom Uemurom v TA3:

Text: Karin Kubíková
Foto: Kristián Pribila (titulka), Jakub Kovalík
Redaktori: Petra Pupalová, Miroslav Kapec

 

Súvisiace odkazy:

Reportáž z konferencie od FMK TV: