svet medzi riadkami

Nenechajte si ujsť novinársky festival Svet medzi riadkami. Uskutoční sa už tento týždeň

Hlavnou témou bude tentokrát garážová žurnalistika. Podujatie sa uskutoční v dňoch 19. – 21. júna, organizuje ho Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Ide už o tretí ročník tohto novinárskeho festivalu. Organizátori oznámili, že hlavnou, ale nie jedinou témou bude garážová žurnalistika. Registrovať sa je možné TU.

Zámerom je preskúmať, ako malé mediálne iniciatívy a freelanceri dokážu prinášať kvalitný obsah, napríklad aj o málo pokrývaných témach v čase, keď mediálne prostredie čelí politickým a ekonomickým tlakom.

Okrem toho sa na festivale bude rozprávať aj o nasledujúcich témach: 

  • spolupráce a financovanie malých mediálnych projektov,
  • ako sa spájať, aby žurnalistika zostala strážcom demokracie, 
  • ako písať pre svetové médiá,
  • AI ako pomocník s repetitívnymi činnosťami,
  • dežurnalizácia ako hrozba pre kvalitnú novinárčinu.

Bližší program s konkrétnymi hosťami budú zverejňovať priebežne na sociálnych sieťach Facebook Instagram a na webe www.novinarskyfestival.sk

Nalaďte sa na novinársku vlnu. Takto vyzeral festival Svet medzi riadkami minulý rok:

 

Festival s medzinárodným presahom

Okrem slovenských novinárov a novinárok pozvanie prijali aj mnohí experti a expertky zo zahraničia – zo susednej Českej republiky, Maďarska a Poľska, ale aj z Indie či Nigérie.

Napríklad v štvrtkovom bode programu o garážovej žurnalistike budú návštevníci a návštevníčky festivalu počuť príbehy o našich malých mediálnych projektoch ako Čierna labuť, Hmota či Kurník, ale aj o českom Voxpote alebo nigérijskom Renevlyn Development Initiative.

 

Okrem diskusií či premietania dokumentárneho filmu o slobode médií je pripravených množstvo workshopov. Freelancerka z Indie Natasha Khular Relph spolu so Slovenkou Miroslavou German Širotníkovou porozprávajú viac o tom, ako písať pre svetové médiá.

O reportáži v náročnom teréne príde niečo povedať maďarský novinár András Földes, Poliak Jakub Gornicki sa bude venovať téme kreatívneho využitia AI v redakciách. Karol Sudor z Denníka N zase povedie workshop o tom, ako na citlivý rozhovor (v poslednom období zarezenoval jeho rozhovor s Janom Kavalírom a jeho manželkou Martinou).

Nezabudnite sa zaregistrovať na tomto odkaze.

Zdroj titulnej foto: unsplash.com