30 rokov Erasmu: Stuttgart ako mediálny raj

V zimnom semestri 2015/2016 som bol na výmennom pobyte cez európsky mobilitný program Erasmus+ v nemeckom Stuttgarte. Už predtým som na jednom študijnom pobyte bol – v chorvátskom  Dubrovníku a mal som tak možnosť porovnať tieto dve krajiny, dva rôzne systémy, dva odlišné európske národy. Erasmus beriem ako veľkú životnú skúsenosť a príležitosť.

Stuttgart bol a je pre študentov zaujímajúcich sa o médiá priam mediálny raj. Nie počtom a kvalitou miestnych médií, tie sú určite lepšie v Berlíne alebo v Mníchove, ale hlavne vysokou školou – univerzitou, špecializovanou na výskum a štúdium médií.  Taká bola moja nemecká alma mater, Hochschule der Medien.

Hochschule der Medien

Veľké nároky

Ešte predtým, ako som šiel do Nemecka študovať som tušil, že nároky budú vyššie a predovšetkým nároky na jazykovú zdatnosť. Na univerzite učilo mnoho zahraničných profesorov – z Ameriky, Británie, či rôznych iných krajín sveta. Dokonale mali vypracované elektronické systémy, na internetovej stránke školy boli desiatky programov a stovky predmetov, kde ku každému nájdete nielen popis, ale aj detailné informácie. Prednáškové haly boli vybavené najnovšou technikou, rovnako ako aj učebne. Dominoval tam minimalizmus, jednoduchá architektúra a účelovosť.
A nemeckí študenti? Poučujú a sú veľmi aktívni na hodinách už prvé dni, určite viac ako my. Niekedy až prehnane, niektorí z nich by si asi najradšej písali poznámky ešte skôr než učiteľ otvorí ústa. Asi je to ich spôsob ako dostať zo seba čo najviac a to by sa malo ceniť.

Hochschule der Medien – priamo v škole

Prívetivé mesto

Mesto je príjemné, prívetivé, s dokonalým dopravným systémom a bohatou históriou. S okolitými predmestiami a mestskými časťami má však Stuttgart viac ako 2 milióny obyvateľov. Nemci sú veľkým národom nielen históriou, ale aj počtom. Pritom údajne až 40% populácie mesta nemá nemecký pôvod. Mesto láka najmä vysokou životnou úrovňou a bohatými možnosťami, nájdete v ňom letisko, metro, parky, zámky, kaštiele, kostoly, múzeá, galérie.  Nachádza sa tu napríklad centrála Mercedesu-Benz, ako aj múzeum tejto známej nemeckej automobilky, taktiež centrála a aj múzeum Porsche. Na toto priemyselné a kultúrne mesto som si pomerne rýchlo zvykol. Okrem toho som bol na menšom výlete v meste Ludwigsburg. Chvíľu v ňom pôsobil a komponoval aj skladateľ CarlMaria von Weber.

So spolužiakmi pred budovou Mercedes-Benz v Stuttgarte

Praktické štúdium

Na štúdiu sa mi najviac páčila praktická stránka predmetov – učili sme sa fotiť so zrkadlovkami, či natáčať a strihať video. Výstupy z predmetu mali byť: profesionálne fotografie a video, interview podľa vlastného výberu a pomocou profesionálnej techniky.

K praktickej časti štúdia patrí dostupnosť mediálnych a iných materiálov. Univerzitná knižnica je plná kníh, filmov, štúdií a záverečných prác študentov. Stovky filmov sú tu hlavne preto, aby si študenti mohli pozrieť legálne to, čo potrebujú na niektoré predmety analyzovať.

Stadtbibliothek – mestská knižnica

Neľahký odchod

Stovka študentov z rôznych európskych, ale aj mimoeurópskych krajín mi prirástla k srdcu. Mnohých  mrzí, že Erasmus trvá len semester, dva a nie celý život. Pred odchodom z Nemecka som mal možnosť zájsť do študentského rádia, poohovárať a aj pochváliť Slovensko a našu fakultu FMK na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Človek si akosi viac uvedomí, akí sme ako národ a akými ľuďmi by sme možno chceli byť. Alebo akým človek by som chcel byť ja.

Mgr. Viktor Kudzia, absolvent FMK