Spájame teóriu a prax: UNICON vytvoril priestor pre herné komunity

Tretí februárový víkend sa v budove Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Jame stretli všetci nadšenci hier na festivale UniCon, ktorý bol prvým svojho druhu v Trnave. Organizovali ho študenti našej fakulty v spolupráci s hernou komunitou. 

Myšlienka unikátneho herného festivalu, tiež nazývaného „con“ (anglicky convention) vznikla z iniciatívy niekoľkých študentov Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, ktorí pod vedením Dr. Michala Kabáta spolu s KOA LAN PARTY vytvorili koncept unikátneho festivalu nielen v Trnave a jej okolí. „Našou myšlienkou bolo spojiť komunity hráčov, cosplayerov, youtuberov ale aj herných vývojárov a všetkých nadšencov s cieľom vytvoriť festival, aký v Trnave ešte nebol,” upresnila jedna z organizátoriek, študentka marketingovej komunikácie FMK UCM, Katarína Jurková.

UNICON 2016: Retroherňa

Program od piatku 12. do nedele 14. februára 2016 bol rozdelený do dvoch hlavných sekcií: prednáškovej a hernej. Návštevníci si mohli vyskúšať konzoly novej generácie PS4 a Xbox One, herné setupy (zostavy počítačov určené na hranie hier) a Oculus s prvým demo projektom virtuálnej reality od Pixel Federation. Retroherna z Čiech ponúkla interaktívne múzeum hernej histórie a dalo sa oddýchnuť aj pri stolových hrách od Gaming Keep.

Prvý ročník UniConu bol venovaný pocte kultovej hernej postavy Duke Nukemovi, ktorý oslavuje 25. výročie. Tejto témy sa týkala úvodná prednáška Hail To The King, Baby! Slovenskí a českí rečníci počas víkendu rozprávali o témach ako LARP, virtuálna realita, stolové hry, využitie hier vo vzdelávaní. Prednášková sekcia zahŕňala aj workshopy a panelové diskusie. V jednej z nich o cosplay, čo znamená preberanie identity postavy z komixu, hry, anime ap. hovorila Fellan: „Dobrý cosplayer nie len vyzerá ako postava, ktorú predstavuje, ale aj správaním by mal byť jej vernou kópiou.“

UNICON 2016: Lan Party

Turnaje a miniturnaje boli prístupné pre registrovaných účastníkov. Tí si na podujatie doniesli vlastné počítače, čo je pre podobné akcie bežné. Súťažilo sa v LOL, CS:GO, Heartstone, a DOTA2. „Je skvelé zúčastniť sa na skutočnom turnaji. Väčšinou hrávame iba online a toto je celkom iný zážitok. Podobné akcie by sa celkovo po celom Slovensku mali konať častejšie”, povedal Oliver, jeden z účastníkov tímovej súťaže v CS:GO.

Medzi návštevníkmi bolo možné vidieť okrem organizátorov z univerzitného prostredia aj tvorcov hier z Pixel Federation, členov komunity a známe osobnosti z prostredia slovenského a českého YouTube – Selassie, Cheryl DeLarge, Edyn, Asimister a Duklock. Festival mal veľký úspech hlavne medzi mladšími vekovými kategóriami. 13-ročného Mareka najviac zaujali práve diskutujúci youtuberi: “Otec ma zobral na UniCon, pretože som veľmi chcel naživo vidieť Selassieho, ktorého videá pravidelne sledujem na youtube.”

UniCon 2016 mal najmä spojiť všetky komunity, ktoré sa s hrami súvisia. Michal Kabát, FMK UCM: „Tak, ako sme pred rokom nevedeli, čo všetko s hrami súvisí, nevieme, čo ďalší rok vo vývoji hier prinesie. Nechávame si otvorenú cestu a určite nám pri organizácii ďalšieho ročníka pomôžu aj všetky kontakty, ktoré sme teraz nadviazali.”

Fotografie z festivalu si pozrite na Facebooku.

Text: Paula Setnická
Foto: Pavol Kozinka