Projekt FMK – FOTOROMA dostal uznanie prezidenta Slovenskej republiky

Minulý akademický rok bola FMK súčasťou medzinárodného projektu FOTOROMA. Jeho hlavným cieľom bolo prispieť k podpore kultúrej rozmanitosti a medzikultúrneho dialógu medzi majoritou a zástupcami sociálne vylúčených rómskych komunít. Spoločenský význam projektu ocenil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Projekt FOTOROMA vyvrcholil minulý akademický rok na medzinárodnej konferencii Marketing Identity 2016 v Smoleniciach. V utorok 8. novembra 2016 o 12.30 hod. sa na zámku konala vernisáž výstavy najlepších fotografií mladých Rómov, ktorí boli do projektu zapojení.

Slovenskú stranu v projekte zastupoval tím skúsených pedagógov z FMK UCM v spolupráci s občianskym združením Rúbanka. Po návšteve Nórska sa uskutočnili fotografické workshopy s talentovanou rómskou mládežou v Muránskej Dlhej Lúke a Jelšave.

Pedagógovia FMK UCM predstavili základné princípy fotografovania a so žiakmi zrealizovali niekoľko praktických cvičení. Do projektu sa vtedy okrem pedagógov zapojili aj študenti fakulty: „Rómski žiaci boli do fotografovania skutočne zapálení. Spoznať ich spôsob života, pohľad na svet a ich vrodený temperament bolo veľkým zážitkom,“ zhodnotila vtedy študentka, dnes už absolventka FMK UCM v Trnave Monika Hurbanová.

Inšpiratívna publikácia oslovila aj prezidenta Slovenska

„Teší nás, že na Slovensku vznikajú projekty, ktoré pomáhajú postupne otvárať našu krajinu, podporujú dialóg a ukazujú cestu k lepšej a tolerantnejšej spoločnosti. Radi by sme touto cestou preto vyslovili uznanie všetkým tým, ktorí sa na projekte FOTOROMA podieľali. Ešte raz, ďakujeme,“ vyjadril sa v mene prezidenta Slovenskej republiky JUDr. Juraj Martaus.

 

Uznaním a poďakovaním pána prezidenta sa tak potvrdili aj slová doc. PhDr. Slavomíra Magála, CsC., ktorý sa počas projektu vyjadril, že „iba kreativita vie spasiť svet, výstava a publikácia budú mať určite svoj význam pre verejnosť.“

Celý album s fotografiami, ktoré nafotili rómske deti, si môžete pozrieť na oficiálnej FB stránke – Projekt FOTOROMA.