Pozvánka: Krst knihy Uhský Pereval

FMK pozýva na uvedenie knihy a prezentácia vídeí z tvorivej dielne na Ukrajine, ktoré sa bude konať v utorok 21. novembra 2017 o 17.00 hod. v kaviarni Berlinka / SNG Bratislava nám. Ľudovíta Štúra 4, Bratialava.

Knižná publikácia Uhský Pereval je výstupom z tvorivej dielne troch slovenských vysokých škôl na Zakarpatskej Ukrajine v lokalite Uhský Pereval v dedinách Volosyanka, Úžok a Tichij. Súčasťou projektu sú dve videá dokumentujúce priebeh dielne a portrét 91 ročného Michaila Bartowaneza. Tvorivej dielne sa zúčastnili študenti Katedry fotografie a nových médií na VŠVU v Bratislave, Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave a Ústavu dizajnu na Fakulte architektúry STU v Bratislave.

Autormi a garantmi tvorivej dielne boli prof. Ľubo Stacho (VŠVU) a doc. Mgr. Art. Jozef Sedlák (FMK UCM). Knihu uvedú do života dekanka FA STU doc. Ľubica Vitková, rektor VŠVU prof. Stanislav Stankoci a prodekanka FMK UCM prof. PhDr. Hana Pravdová, PhD..

Návrat o niekoľko desaťročí späť

Cieľom tvorivej dielne bolo priblížiť krajinu, ktorá nie je v Európskej únii, ale je našim bezprostredným susedom a aktuálne prechádza procesom demokratizácie a hľadania národnej identity. Projekt bol jedinečný práve hľadaním integrity spoločnej minulosti a duchovnej blízkosti v zachovávaní tradičnej kultúry a spirituality.

„Zažili sme chudobnú vidiecku krajinu, ktorá žije z podstaty minulých časov už veľa rokov“

Termín slávenia Paschy, kedy sa pravoslávne náboženské rituály zdedené po predkoch, v podobe performancie každoročne opakujú sme si nevybrali náhodne. V časovom rozpätí piatich dní sme sa vrátili o niekoľko desaťročí späť. Zažili sme chudobnú vidiecku krajinu, ktorá žije z podstaty minulých časov už veľa rokov.

V dedinke Tichij sme našli 91-ročného Michaila Bartowaneza, ktorýs láskou spomínal na časy, keď Podkarpatská Rus bola súčasťou Československa. Na to ako českí stavitelia postavili v dedine základnú školu, ako im českí učitelia rozdávali Baťove topánky, na obed polievku a chodili s deťmi hrať futbal a na výlety do prírody.

„Táto najmä východnému Slovensku blízka spiritualita odkazuje na všeobecné existencionálne otázky ľudského života.“

Michailo nám zaspieval aj československú hymnu. V tej istej dedinke sme na cintoríne videli hrob ukrajinského vojaka, ktorý padol vo vojenskom konflikte na východe Ukrajiny. Kostolník nám rozpovedal príbeh miestneho popa, ktorý odmietol pochovať Ukrajinca bojujúceho proti Rusom. Obyvatelia dediny sa vzbúrili, kňaza vyhnali a našli si nového, ktorý mladíka pochoval.

Úžok, Tichij, Volosyanka

Dediny Úžok, Tichij, Volosyanka, predstavujú chudobnejší región Zakarpatskej Ukrajiny, ktorý si v rozdielnom politicko-historickom vývoji uchováva počtom kostolov silný religiózny charakter. Neprehliadnuteľné sú svietivo modré kostolíky s dominantnou – ligotavo zlatou cibuľovitou kopulou. Táto najmä východnému Slovensku blízka spiritualita odkazuje na všeobecné existencionálne otázky ľudského života. Počas dokumentovania liturgie nás sebadefinovala ako ľudí, ktorí sú do nej schopní vrastať alebo ľudí, ktorí konzumným spôsobom života zostávajú „vonku“.

Základné informácie o publikácii

Kniha: Uhský Pereval, vydavateľ Ľubo Stacho, ALF, tlač FOART Bratislava, 96s., ISBN 978-80-972739-1-0

Účastníci projektu:

  • prof. Ľubo Stacho,
  • Mgr. Art. Martin Kleibl,
  • Viliam Ondo,
  • Andrea Kurjaková,
  • Hoa Nguyen Thi, Tapio Ranta-Aho, Fínsko, Joonas Vohlakari, Fínsko (VŠVU),
  • doc. Mgr. Art. Jozef Sedlák, Mgr. Peter Lančarič, Mária Vencelová, Mária Savkaničová, Juraj Figura, Bc. Jakub Kovalík, Ľubo Baran (FMK UCM),
  • Natália Otrubová, Matej Petrula (FA STU).