Megatrendy a Médiá 2018: Mediálne bubliny vs. realita v mediálnej a marketingovej praxi

Realita a fikcia v médiách, digitálnych hrách či v mediálnom umení a mediálnej výchove bude predmetom medzinárodnej vedeckej konferencie Megatrendy a médiá, ktorá sa uskutoční v dňoch 24. – 25. apríla 2018 v Smoleniciach.

Zoltán Kövecses, Tomáš Trampota či Adela Vinczeová a ďalší odbornící

Stretnú sa tu poprední mediálni odborníci. Diskutovať budú o mediálnych bublinách a zobrazovaní reality v mediálnej a marketingovej praxi. Diskutovať o rôznych témach budú okrem 150tich účastníkov aj odborník na lingvistiku a konceptualizáciu emócií prof. Zoltán Kövecses, mediálny odborník a výskumník Tomáš Trampota či moderátorka Adela Vinczeová. Pozvanie prijali aj exprezident SR Ivan Gašparovič a Dov Jacobson, generálny riaditeľ spoločnosti GamesThatWork a priekopník v oblasti digitálnych hier založených na princípe virtuálnej reality a učenia sa.

Prezentácie o úlohe médií, dôveryhodnosti spravodajstva, vplyve sociálnych sietí a dezinformáciách zaznejú v štyroch sekciách. Súčasťou bude aj tradičná sekcia venovaná marketingu a marketingovej komunikácii, tentokrát zameraná na marketingové sny a marketingovú realitu. Jednotlivé príspevky vyjdú v zborníkoch, ktoré sú indexované v prestížnych vedeckých databázach. Najlepšie štúdie budú publikované v časopise European Journal of Science and Theology indexovanom v SCOPUSe a vo Web of Science.

Odovzdávanie rôznych ocenení

Súčasťou bude aj odovzdanie ocenení – BrilianTT základným, stredným a vysokým školám za podporu inovácií vo vzdelávaní a výročnej ceny Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave pre úspešných študentov a absolventov Granátové jablko. V kategórií absolvent si ho tento rok odnesie Boris Holečko, kameraman a video maker známych slovenských youtuberov. Okrem odborného programu čaká na účastníkov viacero prekvapení.

Novinkou bude odovzdanie ocenení v rámci celoštátnej študentskej súťaže stredných a vysokých škôl „Ako identifikovať a brániť sa účinkom falošných správ a mediálnych manipulácií“. Ocenené budú práce študentov v dvoch kategóriách, a to špeciálne tematické číslo školského alebo mládežníckeho časopisu a krátke video zamerané na problematiku šírenia falošných správ, dezinformácií, propagandy a mediálnej manipulácie.

Vernisáž francúzskych a slovenských autorov

V priestoroch Smolenického zámku sa taktiež uskutoční vernisáž fotografií a videí francúzskych a slovenských autorov v rámci výstavy LUUK – labyrint umeleckej komunikácie. Svoje diela predstavia napríklad svetoznáma francúzska fotografka Anne Lefebvre či uznávaný vojnový fotograf Ján Husár. Kurátorom výstavy je významný slovenský teoretik a historik v oblasti fotografie, kurátor výstav a spisovateľ faktu Marián Pauer.

Konferenciu organizuje Fakulta masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Partnerom konferencie je Ústav divadelnej a filmovej vedy a Ústav politických vied SAV, Poľská akadémia vied a Centrum pre inovácie, technologický transfer a rozvoj poznatkov Sliezkej univerzity v Poľsku.